اثربخشی دستاوردهای دانش بیولوژی تولید مثل در تحقق اهداف جوانی جمعیت

اثربخشی دستاوردهای دانش بیولوژی تولید مثل در تحقق اهداف جوانی جمعیت

سقف شیبدار/فارس مدیر گروه بیولوژی تولید مثل دانشگاه علوم پزشکی شیراز با گرامیداشت هفته ملی جمعیت، به بیان نقش این گروه آموزشی در فرآیند درمان ناباروری و جوانی جمعیت پرداخت.

ساناز علایی امروز (30 اردیبهشت ماه) گفت: گروه بیولوژی تولید مثل دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بهره گیری از دانش علوم زیستی و فناوری های نوین به دنبال تسهیل در رسیدن به اهداف باروری و تولید مثل است. از این رو، مراکز درمانی و آزمایشگاه های بیولوژی تولید مثل نقشی بسیار حیاتی در ارایه خدمات به زوجین نابارور و حفظ باروری در جامعه دارند.

عضو هیات علمی دانشکده علوم و فناوری های نوین پزشکی شیراز تشخیص دقیق علت های ناباروری را از جمله محورهای تاثیرگذاری دستاوردهای این گروه آموزشی دانست و ادامه داد: با تلاش های اساتید این گروه آموزشی و با استفاده از تست ها و تحلیل های تخصصی روی نمونه های اسپرم و تخمک، علت مشکل ناباروری برای تدوین طرح درمانی مناسب، قابل شناسایی است.

وی با اشاره به استفاده از فناوری های کمک باروری به عنوان دیگر محور تلاش های این گروه آموزشی،بیان کرد: گروه بیولوژی تولید مثل با بهره گیری از فناوری های کمک باروری، فرآیند IVF (تلقیح مصنوعی) و ICSI (تزریق مستقیم اسپرم) را امکان پذیر می سازد که این روش ها برای زوجینی که به طور طبیعی قادر به باروری نیستند، گزینه های موثری محسوب می شوند.

علایی به توضیح تلاش این گروه برای حفظ باروری و ذخیره اسپرم و تخمک به عنوان گامی دیگر در این راستا پرداخت و افزود: ایجاد بانک فریز اسپرم و تخمک با استفاده از فناوری های روز دنیا، به مردان، زنان و دخترانی که برای انجام درمان هایی مانند شیمی درمانی یا بیماری هایی مانند سرطان نیاز به ذخیره اسپرم یا تخمک دارند، این امکان را می دهد تا در آینده بتوانند به راحتی از اسپرم یا تخمک خود برای باروری استفاده کنند.

مدیر گروه بیولوژی تولید مثل دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: آزمایشگاه های بیولوژی تولید مثل زیرساختی مناسب در این حوزه است که با فعالیت در زمینه تحقیقات و پژوهش های علمی، به نوآوری در روش ها و فناوری های مربوط به بهبود درمان ناباروری کمک می کند. با توجه به اهمیت فعالیت های مرتبط با بیولوژی تولید مثل در جامعه، توسعه و پیشرفت در این زمینه می تواند بهبود عمده ای در سلامت جامعه به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه پرورش متخصصان و کادر متخصص در این حوزه می تواند نقش بسزایی در گسترش و توسعه مراکز درمان ناباروری داشته باشد، اظهار کرد: این متخصصان با داشتن دانش و مهارت های لازم می توانند بهبود اساسی در فرآیند درمان ناباروری زوجین ایجاد کنند که از جمله نقش های مهم آنها می توان به ارایه مشاوره های تخصصی به زوجین نابارور، ارتقای فرآیندهای درمانی با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی و فناوری، همچنین توسعه روش های جدید و موثر در حوزه درمان ناباروری اشاره کرد.

به گفته او، این تلاش ها بویژه به کاهش زمان مورد نیاز برای انجام فرآیندهای درمانی و همچنین بهبود کیفیت خدمات ارایه شده به بیماران کمک می کند.

وی تربیت و توسعه متخصصان در زمینه بیولوژی تولید مثل را موجب افزایش دسترسی به خدمات درمانی ناباروری، کاهش نارضایتی ها و استرس های مرتبط با این مشکل و در نتیجه افزایش رضایت خانواده ها و افراد جامعه در این زمینه دانست.

پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اثربخشی دستاوردهای دانش بیولوژی تولید مثل در تحقق اهداف جوانی جمعیت" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اثربخشی دستاوردهای دانش بیولوژی تولید مثل در تحقق اهداف جوانی جمعیت"، کلیک کنید.