افزایش تعداد کمیته های حفاظت فنی/ انجام بیش از 17 هزار بازرسی از کارگاه های پرخطر

سال گذشته از مجموع 32 هزار و 764 فقره بازرسی از کارگاه های استان تهران، بیش از 17 هزار و 500 فقره بازرسی از کارگاه های پرخطر صورت گرفته است.

به گزارش سقف شیبدار، آموزش ایمنی کار به منظور ارتقاء فرهنگ ایمنی به عنوان یکی از مهم ترین راهکارهای ایمن سازی محیط کار، ارتقای بهره وری و صیانت از منابع انسانی و مادی کشور همواره سرلوحه ماموریت های اصلی معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار داشته است.

درحال حاضر بحث پیشگیری از حوادث کار و پیروی از آیین نامه های قانونی از جمله اهداف بازرسان کار به شمار می رود که نه تنها در کاهش هزینه های اضافی ناشی از حوادث موثر است، بلکه به دلیل منافع بلندمدت اجتماعی و اقتصادی نظیر حفظ نیروی کار و افزایش کیفیت تولید موجب ایجاد انگیزه در کارفرمایان می شود.

کارشناسان بر این باورند که بازرسان کار با نظارت بر اجرای صحیح مقررات قانون کار و ضوابط حفاظت فنی و ایمنی در حفظ و صیانت از جان نیروهای کار، ارتقای کیفیت تولید و بهره وری و امنیت شغلی کارگران موثرند.به زعم آنها هرچه نظارت بر کارگاه ها و محیط های کار کامل تر و به روزتر باشد موجب کاهش حوادث ناشی از کار خواهد شد.

طبق گزارش ها سال گذشته در سطح استان تهران بیش از 17 هزار بازرسی از کارگاه های پرخطر توسط بازرسان کار صورت گرفته است.آنطور که محمد آذرپناه ـ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران گفته از مجموع 32 هزار و 764 فقره بازرسی از کارگاه های سطح استان، تعداد 17هزار و 595 فقره بازرسی از کارگاه های پر خطر صورت گرفته است.

وی اولویت در انجام ماموریت بازرسی کار را برنامه ریزی دقیق بازرسی از سطح کارگاه های پرخطر ذکر کرد و از صدور 25 هزار ابلاغیه رفع نواقص توسط بازرسان کار در بازرسی های صورت گرفته از کارگاه های پر خطر استان تهران خبر داد.

افزایش تعداد کمیته های حفاظت فنی/ انجام بیش از 17 هزار بازرسی از کارگاه های پرخطر

ضرورت صیانت از نیروی کار و بهبود و استمرار فعالیت اقتصادی مورد تاکید مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران بوده و ضمن اشاره به پیگیری موارد ضروری و مشارکت مراجع قضایی می گوید: سال گذشته در 3 کارگاه، موارد خطرآفرین با همکاری مراجع قضایی برطرف شد که هم اکنون با تعیین مهلت موقت کارفرمایان در حال ایمن سازی کامل هستند. در این راستا از ظرفیت مشارکت کارفرمایان و کارگران تحت عنوان کمیته های حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کار نیز استفاده می کنیم.

در سال 1402 از مجموع 32 هزار و 764 فقره بازرسی از کارگاه های سطح استان، تعداد 17هزار و 595 فقره بازرسی از کارگاه های پر خطر صورت گرفته است.

به گفته آذرپناه با مشارکت کارگران و کارفرمایان در استان تهران تعداد کمیته های حفاظت فنی و ایمنی و بهداشت کار به 4388 کمیته افزایش یافته است.

طبق آخرین آمار 840 بازرس کار در سطح کشور وجود دارد که مسایل و موضوعات مربوط به حوزه روابط کار، شرایط کارگران، نمونه قراردادهای ثبت شده، رعایت ایمنی و حوادث کار را بررسی می کنند و به عنوان ناظر و ضابط قضایی فعال هستند.

بازرسان کار با حضور در واحدهای اقتصادی و تذکرات به موقع درخصوص مکان های ناایمن از وقوع حوادث ناشی از کار که می تواند تبعات بسیاری برای افراد، خانواده ها و جامعه داشته باشد، پیشگیری می کنند.

طبق قانون کار با پیگیری بازرسان کار، ادارات کار و دادستان ها از فعالیت کارگاه های غیر ایمن جلوگیری می شود و چنانچه در واحدی موارد ایمنی رعایت نشود، بازرسان با همکاری دادستان های محل برای حفظ و صیانت از نیروی کار اقدام به تعطیلی واحد تولیدی می کنند.

به گزارش سقف شیبدار، انجام بازرسی های هوشمند از کارگاه های پرخطر، افزایش تعداد کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار، اعمال ماده 105 در کارگاه های حادثه آفرین و پرخطر و خودارزیابی ایمنی در واحدهای اقتصادی از جمله برنامه های محوری اداره کل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شمار می رود.

طبق 95 قانون کار، مسیولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار برعهده کارفرماست و موظف است به کارگران خود ابزار و تجهیزات کاری لازم را به منظور حفظ سلامت و ایمنی نیروی کار ارایه کند.

پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش تعداد کمیته های حفاظت فنی/ انجام بیش از 17 هزار بازرسی از کارگاه های پرخطر" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش تعداد کمیته های حفاظت فنی/ انجام بیش از 17 هزار بازرسی از کارگاه های پرخطر"، کلیک کنید.