السودانی: نقش رییس جمهور ایران بسیار سازنده بود/ حامی تصمیمات ملت فلسطین برای کشورشان هستیم

السودانی: نقش رییس جمهور ایران بسیار سازنده بود/ حامی تصمیمات ملت فلسطین برای کشورشان هستیم

نخست وزیر عراق در گفت وگویی در پاسخ به سوالاتی درباره تحولات منطقه ای با تاکید بر اهمیت نقش سازنده رییس جمهور شهید ایران گفت که روابط سیاسی، اقتصادی و راهبردی با ایران ادامه می یابد. و درباره مسیله فلسطین نیز با تاکید بر این که اقدامات رژیم صهیونیستی در جنگ غزه «نسل کشی» بوده است، گفت که دولت بغداد حامی تصمیمات ملت فلسطین در تشکیل کشوری فلسطینی است.

به گزارش سقف شیبدار، «محمد سودانی» نخست وزیر عراق در گفت وگویی با یک شبکه تلویزیونی ترکیه ای به سوالاتی درباره مناسبات دوجانبه بغداد-آنکارا و تحولات منطقه ای پاسخ داد.

السودانی در گفت وگو با شبکه ترکیه ای هابرترک در پاسخ به سوالی درباره پیشرفت روابط کشورش با ترکیه گفت: روابط میان عرق و ترکیه به سطح بالاتری رسیده است. پروژه «جاده توسعه» از نظر اعتماد دوجانبه، تقویت و توسعه این روابط در هر حوزه ای و از نظر فرصت های راهبردی و اقتصادی نمونه اصلی آن است. این پروژه از نظر منطقه ای و ببین المللی برای موقعیت راهبردی ترکیه و عراق از اهمیت زیادی برخوردار است.

روابط دوجانبه با ترکیه

به گفته او، این پروژه برای انتقال کالاهای تجاری از شرق به اروپا طراحی شده است و قابلیت ارایه خدمات لجستیکی زیادی توسط آن وجود دارد، همچنین فرصتی برای ایجاد مناطق صنعتی جدید در عراق وترکیه ایجاد می کند.

نخست وزیر عراق، در ادامه و در پاسخ به سوال دیگری درباره جزییات اجرایی شدن این طرح گفت که «توسعه جاده» فقط جنبه اقتصادی ندارد و به یکی از عوامل تعیین کننده برای امنیت و ثبات منطقه تبدیل خواهد شد، گفت: این پروژه از بندر فاو آغاز خواهد شد. پروژه بندر فاو در سال 2005 آغاز شد و برای دولت ما اهمیت زیادی داشت. اما اخیرا، توجه ویژه ای به آن داشته ایم. انتظار داریم که فاز اول این پروژه(بندر فاو) در سال جاری آغاز شود.

السودانی در پاسخ به سوالی درباره محورهای رایزنی او با «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه در سفر اخیرش به بغداد، گفت: پرونده های مشترکی میان دو کشور وجود دارد که شامل مسایل عمده ای، از جمله امنیتی، اقتصادی و آب می شود. ما در سفر آخر رییس جمهور اردوغان به بغداد درباره این مسایل گفت وگو کردیم. مسلما، مسایل امنیتی میان دو کشور، در اولویت است.

او درباره توافقات همکاری در حوزه مرزهای دو کشور نیز گفت: درباره مرزهای دو کشور نیز قرار است برنامه مشترکی برای حفاظت از مرزهای رسمی و ترددها در قبال هرگونه فعالیت مرتبط با تروریسم و تضعیف امنیت داشته باشیم.

نخست وزیر عراق در پاسخ به این که آیا امکان تروریستی اعلام کردن گروه پ ک ک در آینده در عراق وجود دارد، گفت: این موضوعی حقوقی است.  ما سازمانی بین المللی نیستیم که با این مسایل سروکار داشته باشد. ما حضور آن ها را در حیطه پناهندگی و قوانین بین المللی مرتبط با عراق در نظر می گیریم. اما اجازه هیچ گونه فعالیت سازمانی داده نمی شود. آن ها مشمول بند مربوط به احزاب سیاسی در قوانین عراق نمی شوند. بنابراین، فعالیت های سیاسی از این دست ممنوع است و در صورت عدم پایبندی، اقدامات قانونی انجام خواهد گرفت.

او در پاسخ به این که آیا راهکاری مانند «اردوگاه اشرف» را می توان برای این مسیله در نظر گرفت، گفت:  تمامی گزینه ها امکان پذیرند اما ترکیه نیز باید کاری انجام دهد. برخی اقدامات سیاسی می توانند به حل وفصل این مسیله کمک کنند که البته چندان از آن احساس رضایت نداریم.

السودانی همچنین در پاسخ به این که آیا احتمال رسیدن به اتفاق نظر میان عراق و ترکیه، به ویژه بر سر مسایل امنیتی طی مذاکرات دوجانبه وجود دارد، گفت: مسلما در زمینه مسایل امنیتی هماهنگی وجود داشت. هر دو طرف مصمم هستند که درباره امنیت ترکیه و استقلال عراق سازشی انجام نشود. در این باره، بر سر برنامه مشترکی برای هماهنگی ها و همکاری های مرزی توافق شد. ما همچنین تجربیات خود را با همسایه دیگرمان، ایران، به اشتراک گذاشته ایم. موفق شدیم تنش ها با ایران را برطرف کنیم و امنیت این مناطق تامین شده است و ثبات دارند. همین کار با ترکیه نیز امکان پذیر است.

حضور نظامیان آمریکایی در عراق

نخست وزیر عراق در بخش دیگری از این گفت وگو در پاسخ به این سوال که آخرین تحولات حضور نظامیان آمریکایی در عراق چیست که هدف آن کمک به مبارزه با گروه تروریستی داعش عنوان شده، بیان کرد: دولت در اولین روزهای خود پیامی فرستاد که مسیله حضور این ایتلاف بین المللی نظامی در عراق بازبینی می شود این ایتلاف پس از آن که داعش در سال 2014  بسیاری از بخش های خاک عراق را در دست گرفت، به دعوت دولت آمد. آن موقع، عراق درخواست کمک های بین المللی کرده بود و این ایتلاف با مشارکت 68 کشور و به رهبری آمریکا تشکیل شد. حالا در 2024 هستیم  10 سال گذشته است.

او افزود: خوشبختانه، پیروزی بر داعش نیز حاصل شد. بنابراین، با برطرف شدن علت آن، ما توافق کردیم که مذاکرات دوجانبه ای را برای پایان دادن به این کمک آغاز کنیم. کمیته ای با دو گروه تشکیل شده و و به زودی بازه زمانی مشخصی را برای پایان دادن به این ماموریت اعلام می کنیم. همچنین توافق شده است که روابط دوجانبه با آمریکا و روابط با کشورهای ایتلاف، به ویژه در زمینه مسایل امنیتی توسعه پیدا کند.

موضع ایران و آمریکا نسبت به پروژه «جاده توسعه» عراق با ترکیه

السودانی در پاسخ به این که رویکرد ایران و آمریکا نسبت به طرح «جاده توسعه» چه بوده است و آیا آن ها از آن حمایتی به عمل آورده اند، گفت: وقتی برای اولین بار پروژه «جاده توسعه» را اعلام کردیم، از همسایگان مان و نهادهای اروپایی و وابسته به بانک جهانی دعوت کردیم تا در کنفرانسی برای معرفی این پروژه شرکت کنند. حتی طی سفر رییس جمهور فقید(شهید) ایران  به عراق نیز تصمیم گرفته شد که توافقاتی در زمینه این مسیله امضا شود. ایشان قرار بود 29 ماه مه به عراق سفر کنند. می دانید که ایران همسایه ما است و موقعیتی راهبردی دارد. مسیر ابتکار «کمربند و جاده» چین و پروژه «شمال-جنوب» میان روسیه، ایران و آذربایجان از ایران است. این پروژه ها ممکن است از عراق نیز گذر کنند و احتمال دارد از طریق سوریه به مدیترانه و از طریق عربستان سعودی به دریای سرخ برسند. تمامی کشورها از ما خواستند که با این پروژه هماهنگ باشند و در آن مشارکت کنند.

او ادامه داد: رویکرد آمریکا نیز نسبت به این گونه پروژه ها منفی نبوده است. برعکس، همواره از این پروژه های پیشرفت حمایت کرده و حتی از پروژه ای که قرار است تحت قوانین امارات متحده عربی، اردن و اسراییل باشد و از هند آغاز شود. اما مغایرتی با پروژه جاده توسعه ندارد. پروژه جاده توسعه نقش مهمی در انتقال انرژی از کشورهای اروپایی خواهد داشت که به ثبات جهانی کمک می کند.

روابط ایران-عراق

السودانی در پاسخ به این که روابط عراق با ایران چگونه خواهد بود و در پی شهاد «سید ابراهیم رییسی» رییس جمهور ایران چه تغییری خواهد کرد، گفت: سانحه بسیار دردناکی بود. رییس جمهور ایران بسیار محترم و نقش او بسیار مصالحه گر و سازنده بود. درست است که فقدان رییس جمهور (رییسی) فقدان عظیمی است اما نهادهایی در ایران اطمینان می یابند که امور در جریان باشد.  ما با سرپرست ریاست جمهوری دیدار کرده ایم و او اطمینان داده است که روابط سیاسی، راهبردی و اقتصادی در تمامی حوزه ها ادامه می یابند.

اختلافات میان بغداد و دولت اقلیم کردستان

نخست وزیر عراق در این گفت وگو در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا دولت عراق با دولت اقلیم کردستان اختلافاتی دارد و چطور قابل حل هستند، گفت: مشکلاتی که داریم سیاسی نیستند، بلکه بیشتر مشکلات فنی و حقوقی هستند. در تلاشیم این مشکلات را با تفاهم و همکاری حل کنیم.

او تاکید کرد که به نفع دولت منطقه ای است که با نهادهای دولتی عراقی همکاری کند.

مسیله فلسطین و راهکار « 2 دولت»

السودانی در پاسخ به سوالاتی درباره رویکرد عراق نسبت به مسیله فلسطین، راهکار «دو دولت» برای حل وفصل مناقشه فلسطین-رژیم صهیونیستی، گفت: موضع ما نسبت به حملات اسراییل که پس از اشغال و پس از هفت اکتبر آغاز شد، مشخص است. این حملات چهره اصلی دولت اشغالگر اسراییل را آشکار کرد. ما در این زمینه نیز قدردان رویکرد ترکیه هستیم. به ویژه، از تصمیم هایی که در زمینه بایکوت اقتصادی آن گرفته است، استقبال می کنیم. آنچه هر روز در غزه رخ داده و بمباران اخیر چادرها در رفح، کشتار و نسل کشی مطلق بود. دیوان بین المللی دادگستری و بسیاری از سازمان ها تایید کرده اند که حملات اسراییل به چه معنا است.

او تشریح کرد: رویکرد ما در راستای رویکرد ملت فلسطین است. ما هر بار بر این مسیله تاکید می کنیم. ملت فلسطین سرنوشت خود را تعیین می کنند و ملت فلسطین درباره آینده این کشور تصمیم می گیرند. ما در کنار تصمیم های ملت فلسطین ایستاده ایم و از مقاومت و تلاش های آن ها  حمایت می کنیم.

نخست وزیر عراق در پاسخ به این که آیا از راهکار «2 دولت» حمایت می کند، گفت: موضع رسمی عراق حامی ملت فلسطین است. موضع ما طرف تصمیمات ملت فلسطین در زمینه تشکیل کشور فلسطین است.

نقش عراق در میانجیگری در روابط آنکارا-دمشق

السودانی در بخش پایانی این گفت وگو در پاسخ به این که با توجه به روابط دولت عراق و سوریه، آیا او درباره سوریه و «بشار اسد» رییس جمهور آن نیز با همتای ترکیه ای خود گفت وگو می کند و آیا احتمال میانجیگری عراق میان سوریه و ترکیه در روزهای آتی وجود دارد، گفت: اول این که امنیت و ثبات سوریه، یعنی امنیت ملی و ثبات عراق است. امروز، بیشتر خطرات تروریسم در عراق، از مناطقی سرچشمه می گیرد که دولت سوریه نمی تواند آن را کنترل کند و تشکیلاتی از داعش در آن بر جای مانده و تروریست هایی در اردوگاه های آن جا هستند و زندان هایی وجود دارند که نگرانی زیادی برای ما ایجاد کرده و خطری برای امنیت مرزهایمان محسوب می شود. اگرچه، ما کنترل مرزهای عراق-سوریه را در دست داریم. افزون بر این، ما مرارت های ملت دولت سوریه را در طی این جنگ طولانی از یاد نمی بریم و در کنار تمامی تلاش ها برای امنیت و ثبات سوریه ایستاده ایم.

نخست وزیر عراق ادامه داد: بدون شک، دیدگاه ما هم درباره گفت وگو و سازش با سوریه مانند دیدگاه ترکیه است. خطرات تروریسمی که ترکیه با آن مواجه است، از مناطقی سرچشمه می گیرد که تحت کنترل کشور سوریه نیست. بنابراین، مطرح و نزدیک کردن دیدگاه های آن ها برای مصالحه و پرداختن به مسایل مورد اختلاف به نفع طرفین است. در این زمینه، نقش عراق در نزدیک تر کردن دیدگاه این کشورها و رسیدن به نقاط مشترک مهم است. عراق در زمینه نزدیک شدن ایران و عربستان سعودی نیز نقش فعالی داشت. آن ها الان روابط ویژه ای دارند و مسلما، کار آسانی نبود. اما ما موفق شدیم و منطقه نیز از آن بهره مند شد. این هدف ما است. ما در چگونگی سازگاری کشورهای منطقه با یک دیگر نقش داریم. در تلاشم میان ترکیه و سوریه نیز چنین آشتی و گفتمانی برقرار کنیم.

پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "السودانی: نقش رییس جمهور ایران بسیار سازنده بود/ حامی تصمیمات ملت فلسطین برای کشورشان هستیم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "السودانی: نقش رییس جمهور ایران بسیار سازنده بود/ حامی تصمیمات ملت فلسطین برای کشورشان هستیم"، کلیک کنید.