با مصرف این کره التهاب را کاهش دهید

سقف شیبدار/خراسان رضوی سیستم ایمنی بدن، وقتی صحبت از پاتوژن ها و مواد مضر به میان می آید، کاملا در حال مبارزه است و هر لحظه، تمام تلاش خود را می کند تا تعادل را به عنوان سیستم تنظیم کننده حفظ کند همچنین هر زمانی که آسیب های احتمالی را تشخیص دهد به درستی کار می کند.

هنگامی که سرماخوردگی دارید، سیستم ایمنی بدن شما سلول های التهابی را برای مقابله با آن می فرستد. همچنین ممکن است وقتی به انگشت شما ضربه وارد شود، متوجه تورم و درد ناشی از التهاب شوید و این مورد به عنوان التهاب حاد شناخته می شود زیرا موقتی است.

مشکلات زمانی رخ می دهد که التهاب مزمن داشته باشید. سیستم ایمنی سخت کوش شما به مبارزه ادامه می دهد و در برخی موارد ممکن است با سلول های سالم مبارزه کند و منجر به اختلال خود ایمنی شود. التهاب مزمن همچنین می تواند منجر به بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی، آرتریت و آلرژی شود. شما با رژیم غذایی سرشار از چربی های اشباع شده و قند تصفیه شده بدن خود را در معرض خطر التهاب مزمن قرار می دهید. از آنجایی که کره بادام زمینی دارای برخی مواد مغذی است که برای کاهش التهاب شناخته شده هستند، می تواند بخشی از رژیم غذایی ضد التهابی باشد، با این حال، نتایج تحقیقات، شواهد تایید کننده کافی در این زمینه ارایه نکرده است.

با مصرف این کره التهاب را کاهش دهید

مواد مغذی موجود در کره بادام زمینی که می تواند التهاب را کاهش دهد

کره بادام زمینی 26 درصد از میزان توصیه شده روزانه نیاسین (ویتامین B3) برای بدن را داراست و می تواند گردش خون را تقویت کرده و التهاب را کاهش دهد. تقریبا 2 میلی گرم ویتامین D در کره بادام زمینی یافت می شود و بر اساس نتایج تحقیق سال 2022 که در نشریه Frontiers in Endocrinology منتشر شد، کمبود ویتامین D ممکن است با افزایش التهاب مرتبط باشد و مکمل های ویتامین D التهاب را کاهش می دهند.

سلنیوم، ماده معدنی مهم است که در کره بادام زمینی یافت می شود و بر اساس گفته موسسه ملی بهداشت، سطوح پایین سلنیوم ممکن است با سرطان، بیماری های قلبی عروقی و زوال شناختی مرتبط باشد. سلنیوم همچنین از سیستم ایمنی بدن شما پشتیبانی می کند بنابراین می توانید 24 درصد از مقدار روزانه سلنیوم خود را از کره بادام زمینی دریافت کنید.

خواص ضد التهابی احتمالی کره بادام زمینی ممکن است به اسیدهای چرب آن مرتبط باشد. بیشتر چربی تک غیراشباع موجود در کره بادام زمینی از اسید اولییک به دست می آید که همان اسید چرب موجود در روغن زیتون است. 6.3 گرم اسید اولییک موجود در کره بادام زمینی می تواند التهاب و کلسترول را کاهش دهد.

کره بادام زمینی نسبتا غنی از ویتامین ها و مواد معدنی است. 100 گرم کره بادام زمینی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی را برای بدن ما فراهم می کند که شامل ویتامین E، ویتامین B3 (نیاسین)، ویتامین B6، فولات، منیزیم، مس، منگنز همچنین سرشار از بیوتین است البته دارای میزان مناسبی از ویتامین B، آهن، پتاسیم، روی و سلنیوم نیز است. توجه کنید که 100 گرم کره بادام زمینی در مجموع 597 کالری دارد، بنابراین کره بادام زمینی در مقایسه با غذاهای گیاهی کم کالری مانند اسفناج یا کلم بروکلی مغذی نیست.

کره بادام زمینی سرشار از آنتی اکسیدان است

مانند بسیاری از غذاهای دیگر، کره بادام زمینی حاوی  مقدار زیادی مواد مغذی فعال بیولوژیکی است که می تواند فوایدی برای سلامتی داشته باشد. کره بادام زمینی سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند اسید پی-کوماریک است که ممکن است آرتریت را کاهش دهد البته نتایج بر پایه آزمایش بر روی موش هاست. همچنین حاوی مقداری رسوراترول است که با خطر کمتر بیماری قلبی و سایر بیماری های مزمن در حیوانات مرتبط است. رسوراترول فواید بالقوه بسیاری دارد، اگرچه شواهد انسانی آن هنوز محدود است.

با مصرف این کره التهاب را کاهش دهید

کره بادام زمینی منبع پروتیین خوبی است

کره بادام زمینی منبع انرژی نسبتا متعادل است، 100 گرم کره بادام زمینی حاوی کربوهیدرات ها، پروتیین و چربی است. اگرچه کره بادام زمینی نسبتاً غنی از پروتیین است، اما اسید آمینه ضروری متیونین آن کم است. بادام زمینی از خانواده حبوبات است که شامل لوبیا، نخود و عدس نیز می شود. پروتیین حبوبات در مقایسه با پروتیین حیوانی از نظر متیونین و سیستیین بسیار کمتر است. کمبود متیونین معمولا با کمبود کلی پروتیین یا بیماری های خاص همراه است. کمبود متیونین برای افرادی که به طور کلی از سلامت خوبی برخوردار هستند بسیار نادر است. از سوی دیگر، تصور می شود که مصرف کم متیونین فوایدی برای سلامتی دارد. نتایج نشان دادند که متیونین ممکن است طول عمر موش ها را افزایش دهد، اما مشخص نیست که در انسان ها نیز به همین شکل عمل می کند یا خیر.

کره بادام زمینی منبع بالقوه آفلاتوکسین است؟

اگرچه کره بادام زمینی کاملا مغذی است، کره بادام زمینی فرآوری نشده، ممکن است حاوی موادی از جمله آفلاتوکسین باشد که برای بدن مضر است به این دلیل که بادام زمینی در زیر زمین رشد می کند و جایی است که کپک گسترده به نام آسپرژیلوس در آن فعال است. این کپک منبع آفلاتوکسین است و برای سلامتی مضر تلقی می شود.

به گفته موسسه ملی سرطان، هیچ شیوع بیماری مرتبط با آفلاتوکسین در ایالات متحده گزارش نشده است، با این حال، نگرانی هایی در مورد اثرات بلندمدت آفلاتوکسین ها بر سلامتی، به ویژه در کشورهای در حال توسعه وجود دارد. در واقع، برخی از مطالعات انسانی انجام شده در کشورهای در حال توسعه، قرار گرفتن در معرض آفلاتوکسین را با سرطان کبد، کاهش رشد در کودکان و تاخیر در رشد ذهنی مرتبط دانستند. خوشبختانه، پردازش بادام زمینی به کره بادام زمینی می تواند میزان آفلاتوکسین موجود در محصول نهایی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

با مصرف این کره التهاب را کاهش دهید

آنچه علم در مورد کره بادام زمینی و التهاب می گوید

دانشکده پزشکی هاروارد رژیم غذایی مدیترانه ای، رژیم غذایی دش (DASH) و رژیم ضد التهابی دکتر ویل را از نظر مبارزه با التهاب جزو بهترین ها می داند زیرا این رژیم ها بر ماهی، میوه ها، سبزیجات، دانه ها و آجیل به دلیل خواص ضد التهابی آنها تاکید دارند. اگرچه آجیل هایی مانند بادام، گردو و پسته بومی مدیترانه هستند اما کره بادام زمینی در رژیم غذایی ضد التهابی کجا قرار می گیرد؟

نتایج تحقیق سال 2023 که در نشریه Nutrients منتشر شد شواهد متناقضی را نشان داد که آجیل ها به طور کلی می توانند التهاب را کاهش دهند و آجیل های خاص مانند بادام و گردو ممکن است آجیل های ضد التهابی قوی تری باشند. در این تحقیق هرگز کره بادام زمینی به دلیل توانایی خاص آن در مبارزه با التهاب ذکر نشده است و تجزیه و تحلیل در سال 2016 در نشریه آمریکایی Clinical Nutrition نشان داد که مصرف آجیل پنج بار یا بیشتر در هفته با سطوح پایین تر نشانگرهای التهابی خاص مرتبط است. حتی اگر بادام زمینی پیوند مشابهی را نشان دهد در این تحقیق، ارتباط یکسانی بین کره بادام زمینی و سطوح پایین تر التهاب وجود نداشت. محققان بر این باورند که فرآوری کره بادام زمینی و گنجاندن مواد ناسالم در فرمول های کره بادام زمینی ممکن است تا حدودی پتانسیل ضد التهابی کره بادام زمینی را کاهش دهد.

منابع

https://www.healthline.com

https://zoe.com

پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "با مصرف این کره التهاب را کاهش دهید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "با مصرف این کره التهاب را کاهش دهید"، کلیک کنید.