تشخیص فشارخون بالا از روی انگشتان

سقف شیبدار/خراسان رضوی قلب بین 60 تا 80 بار در دقیقه، خون را از طریق شریان ها پمپ می کند تا به تمام قسمت های بدن برسد و فشاری که بر دیواره رگ ها وارد می شود، فشار خون نام دارد.

فشار خون طبیعی کمتر از 120 سیستولیک و 80 دیاستولیک یا 120/80 میلی متر جیوه است. هر رقم بالاتر از آن به معنای فشار بیشتر بر شریان هاست که باعث می شود در طول زمان خاصیت ارتجاعی کمتری داشته باشند و این مورد می تواند منجر به گردش خون کمتر در بدن، حمله قلبی، سکته مغزی یا بیماری کلیوی شود.

انجمن قلب آمریکا می گوید که فشار خون بالا تقریبا  نیمی از جمعیت ایالات متحده را گرفتار کرده است و بسیاری از این افراد از وضعیت خود آگاه نیستند زیرا اغلب علایمی ندارند. با این حال،  بر اساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی افرادی که فشار خون 180/120 میلی متر جیوه دارند ممکن است سردردهای شدید، مشکل در تنفس، تاری دید، گیجی یا وزوز در گوش را تجربه کنند و یکی دیگر از علایم فشار خون بالا ممکن است تورم انگشتان و پاها باشد.

اگر فشار خون بالا دارید ممکن است انگشتان شما متورم شوند

قلب برای پمپاژ خون در بدن باید سخت تر کار کند و گاهی اوقات خون به سختی از اندام ها به قلب باز می گردد که می تواند باعث شود انگشتان متورم شوند. فشار خون بالا اغلب به دلیل مقادیر بالای سدیم در رژیم غذایی ایجاد و باعث می شود آب بیشتری در خود نگه دارید. این مایع اضافی می تواند موجب تورم شود و اگر اغلب این اتفاق برای شما رخ می دهد، فشار خون خود را چک کنید.

فشار خون بالای کنترل نشده می تواند منجر به بیماری کلیوی شود. کلیه های شما وظیفه حذف مواد زاید از خون و حفظ تعادل مایعات را بر عهده دارند. اگر کلیه های شما خون کافی نداشته باشند، نمی توانند کار خود را انجام دهند و این مورد می تواند منجر به ادم یا تجمع مایع در بافت های بدن شما شود. تورم ناشی از ادم معمولا در پاهاست، اما ممکن است آن را در بازوهای خود نیز احساس کنید. حتی داروهای فشار خون بالا می تواند باعث تورم انگشتان و دستان شما شود.

اقداماتی که می توانید برای کنترل فشار خون بالا انجام دهید

رژیم های غذایی سرشار از سدیم و چربی اشباع شده در حالی که میوه ها و سبزیجات کم دارند می توانند شما را در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا قرار دهند. مصرف الکل و دخانیات، چاقی، افزایش سن، سابقه خانوادگی و ورزش نکردن نیز می تواند در خطر ابتلا به فشار خون بالا موثر باشند.

پزشک اغلب هر زمانی که به وی مراجعه کنید فشار خون شما را بررسی می کند، اما دفتر پیشگیری از بیماری ها و ارتقای سلامت ایالات متحده توصیه کرد اگر سن شما زیر 40 سال است و در معرض خطر نیستید، فشار خون خود را هر 3 تا 5 سال یکبار چک کنید. برای فشار خون بالا افراد 40 سال و بالاتر باید سالی یک بار فشار خون خود را چک کنند.

اگر فشار خون شما بالا باشد، گروه پزشکی ممکن است تغییرات سبک زندگی را برای کاهش فشار خون بدون دارو پیشنهاد کند که شامل کاهش سدیم در رژیم غذایی یا اتخاذ برنامه غذایی دش (DASH ) است. همچنین باید حداقل 150 دقیقه در هفته ورزش کنید تا فشار خون خود را کاهش دهید. حتی اگر نیاز به مصرف داروهای فشار خون داشته باشید، این تغییرات سبک زندگی می تواند دارو را موثرتر کند.

تشخیص فشارخون بالا از روی انگشتان

آیا افت فشار خون نیز خطرناک است؟

داشتن فشار خون پایین همیشه نگران کننده نیست. با این حال، افت فشار خون شدید می تواند باعث عدم جریان خون به مغز، سرگیجه، سیاهی یا از دست دادن هوشیاری شود و حتی ممکن است در موارد شدید تهدیدکننده زندگی باشد. فشار خون پایین یا افت فشار خون وضعیتی است که در آن فشار سیستولیک و دیاستولیک به ترتیب به زیر 90 و 60 میلی متر جیوه می رسد. فشار خون طبیعی 120 و 80 میلی متر جیوه است. فشار سیستولیک فشاری است که در شریان ها هنگام ضربان قلب و پر شدن آنها از خون وجود دارد و فشار دیاستولیک فشار در شریان ها در زمانی است که قلب بین ضربان ها استراحت می کند. معمولا فشار خون پایین نشانه ای از شرایط پزشکی زمینه ای یا مرتبط با سن است. توجه به علایم و نشانه های فشار خون پایین در مراحل اولیه آن ضروری است. علایم فشار خون پایین عبارتند از سبکی سر یا سرگیجه، حالت تهوع یا استفراغ، خستگی یا ضعف، عرق سرد، تپش قلب،  تنفس کم عمق و سریع، سردرگمی یا مه مغزی، از دست دادن هوشیاری، ضربه مغزی، نبض ضعیف، گرفتگی گردن، پوست رنگ پریده و تشنج است.

چه نوع غذایی برای کنترل فشار خون توصیه می شود؟

با توجه به اطلاعات انجمن قلب آمریکا و کالج قلب و عروق آمریکا، اگر فشار خون فرد به طور مداوم بالاتر از 130/80 باشد، فشار خون بالا در نظر گرفته می شود. چند نکته رایج رژیم غذایی و مواد غذایی که به کنترل فشار خون کمک می کنند در ذیل ذکر شده است.

روغن زیتون مملو از آنتی اکسیدان ها و پلی فنول هاست که فواید سلامتی مختلفی ازجمله کاهش فشار خون دارند. پختن سبزیجات در روغن زیتون همچنین به بدن اجازه می دهد تا ویتامین های محلول در چربی K، A، D و E را جذب کند.

دانه های کتان، ابرغذای قدرتمند برای کاهش فشار خون بالا هستند. آنها حاوی α-لینولنیک اسید هستند که اسید چرب ضروری امگا 3 است و برای کنترل فشار خون مفید خواهد بود.

محدود کردن نمک در رژیم غذایی بهترین راه برای حفظ سلامت کلیه است بنابراین مصرف روزانه نمک را زیر 1500 میلی گرم در روز نگه دارید.

غذاهای غنی از پتاسیم ازجمله اسفناج و موز در تحقیقات نشان داده اند که فشار خون را کاهش می دهند. پتاسیم به کلیه ها کمک می کند تا سدیم را از بدن دفع کنند و می تواند باعث کاهش فشار خون شود. برخی دیگر از غذاهای پر پتاسیم شامل خربزه، پرتقال، زردآلو، سبزیجات برگ سبز، گوجه فرنگی، سیب زمینی شیرین، ماهی تن، ماهی قزل آلا، لوبیا، دانه ها، سبزی سوییس چارد و لوبیا سفید است.

منیزیم ممکن است به شل شدن رگ های خونی کمک و عبور خون را آسان تر کند. غذاهای غنی از منیزیم شامل سبزیجات، لبنیات، مرغ، حبوبات و غلات کامل است.

جدای از این موارد، محدود کردن مصرف الکل و اجتناب از سیگار بهترین راه برای کنترل فشار خون است.

منابع

https://my.clevelandclinic.org

https://www.mayoclinic.org

https://www.health

پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تشخیص فشارخون بالا از روی انگشتان" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تشخیص فشارخون بالا از روی انگشتان"، کلیک کنید.