تغییر کاربری 469 هکتار از اراضی خوزستان برای تامین زمین طرح نهضت مسکن

تغییر کاربری 469 هکتار از اراضی خوزستان برای تامین زمین طرح نهضت مسکن

سقف شیبدار/خوزستان معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان از تغییر کاربری 469 هکتار زمین برای تامین زمین طرح نهضت ملی مسکن در استان خبر داد.

شبنم کوچک پور در گفت و گو با سقف شیبدار با اشاره به لزوم اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان، اظهار کرد: مهمترین بخش اجرای طرح نهضت ملی مسکن تامین زمین با مکان یابی و جانمایی مناسب است که این مهم از چند طریق قانونی انجام می شود.

وی افزود: یک راه، تغییر کاربری اراضی دولتی که در محدوده شهرها موجود است، راه دیگر الحاق اراضی دولتی به محدوده شهرها و راهکار بعدی هم مکان یابی شهرک های مسکونی در خارج از محدوده شهرها است. البته ایجاد صنعت شهرها هم راهکار دیگر است. در آخر هم اقدامات مربوط به مشوق های شهرسازانه است که برای بافت های ناکارآمد شهری مصوب شده است.

کوچک پور ادامه داد: برای تامین زمین اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان تغییر کاربری اراضی دولتی که درون محدوده شهرها وجود دارند در دستور کار است. 

معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان اضافه کرد: با توجه به بررسی های کارشناسی دقیق، اخذ استعلامات موردنیاز و برگزاری جلسات کمیته فنی و در نهایت طرح و تصویب در کمیسیون ماده 5 استان، کاربری این اراضی با تامین خدمات، به مسکونی تغییر کاربری داده می شود.

وی ادامه داد: پس از تغییر کاربری این اراضی در کمیسیون ماده 5 استان برای این اراضی طرح تفکیکی تهیه و مراحل تایید آن طی می شود.

کوچک پور گفت: تا امروز 469 هکتار زمین تغییر کاربری داده شده که عمدتا در شهرهای هفتکل، حمیدیه، بهبهان، دزفول و اهواز بوده است. 83 هکتار دیگر در مرحله کارشناسی و طی فرایند قانونی تغییر کاربری است که این زمین ها در شهرهای رامشیر، حمیدیه و اهواز واقع هستند.

وی عنوان کرد: دومین موضوع، الحاق اراضی دولتی به محدوده شهرها است. با توجه به اینکه در برخی اراضی درون محدوده شهر زمین دولتی یا زمین خالی مناسبی جهت اجرای طرح ها وجود ندارد به ناچار اراضی دولتی و یا  اراضی حاصل از توافق از طریق معاونت املاک به دبیرخانه کارگروه زیربنایی معرفی می شوند که با توجه به مصوبات شورای عالی و آمار ثبت نامی نهضت ملی و جوانی جمعیت، مراحل الحاق انجام می شود.

معاون معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی خوزستان گفت: دسته بعدی از اراضی، شهرک های مسکونی هستند. در شهرستان هایی که به دلیل کمبود زمین یا موضوعات فنی و تخصصی امکان تامین زمین برای آن ها وجود ندارد، مجبور به تعریف نقاط سکونتی به عنوان شهرک مسکونی هستیم که طبق ضوابط باید در خارج از حریم شهرها مکان یابی شوند. در این راستا تا امروز در استان خوزستان احداث 6 شهرک در دزفول، اندیمشک، بهبهان، شادگان، رامهرمز و حمیدیه در دستور کار قرار دارد که تاکنون دو شهرک مراحل تایید را گذرانده اند. همچنین 4 شهرک دیگر در مرحله اخذ استعلامات و کارشناسی هستند.

کوچک پور بیان کرد: صنعت شهرها، مناطقی درون محدوده شهر هستند که به صنایع بزرگ اختصاص داده می شوند. با توجه به اینکه خوزستان، استانی صنعتی و دارای شرایط ویژه است این نوع ارایه خدمت، مورد استقبال قرار گرفته است. تاکنون احداث 4 صنعت شهر در استان تعریف شده است که دو صنعت شهر در اهواز، یکی در ماهشهر و یک صنعت شهر در بهبهان است.

وی ادامه داد: با توجه به مصوبه شورای عالی شهرسازی و در نظر گرفتن مشوق ها برای بافت های ناکارآمد شهری در سال 1401، تا امروز برای اهواز و شوش بسته تشویقی بومی برای بافت های ناکارآمد شهری در دبیرخانه کمیسیون و جلسه کمیسیون ماده 5 استان تصویب شد. بسته تشویقی بومی شهرهای دیگر نیز در دست بررسی توسط شهرداری ها است.

پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تغییر کاربری 469 هکتار از اراضی خوزستان برای تامین زمین طرح نهضت مسکن" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تغییر کاربری 469 هکتار از اراضی خوزستان برای تامین زمین طرح نهضت مسکن"، کلیک کنید.