توسعه فناوری های جذب و فرآوری کربن به کمک دانش بنیان ها

توسعه فناوری های جذب و فرآوری کربن به کمک دانش بنیان ها

توافق نامه همکاری سه جانبه میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و دو شرکت توانمند حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با هدف توسعه فناوری های جذب و فرآوری کربن امضا شد.

به گزارش سقف شیبدار، همزمان با آیین رونمایی از فراخوان جمع آوری کربن در اولین روز از بیست وهشتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، توافق نامه همکاری میان معاونت علمی، شرکت پتروشیمی فن آوران و شرکت فنی و مهندسی پایدار پولاد پیشرو منعقد شد.

این توافق نامه به دنبال همکاری در زمینه های سرمایه گذاری فناوری و کارآفرینی برای افزایش ظرفیت فناورانه و حل چالش های تولید و خدمات در حوزه جذب و جمع آوری کربن است.

هدف نهایی از انعقاد این موافقت نامه، انجام حمایت های لازم در جهت بومی سازی دانش فنی و پاسخگویی به نیازهای اساسی شرکت پتروشیمی فن آوران و شرکت پایدار پولاد پیشرو از طریق این فناوری عنوان شده است.

زمینه های همکاری

طرف های این توافق نامه در زمینه جمع آوری، ذخیره سازی و بکارگیری کربن (Carbon Capture) با هدف کاهش گازهای گلخانه ای با استفاده از مواد پیشرفته و یا روش های نوین و فناورانه با یکدیگر همکاری می کنند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، از مهم ترین محورهای مورد توافق می توان به جمع آوری بهینه سازی و هوشمندسازی مصرف گاز در ایستگاه های تقویت فشار گاز طبیعی و تبدیل آن ها به محصولات با ارزش افزوده همچون متانول اتانول و بایواتانول، گاز طبیعی مصنوعی (SNG) و هیدروژن موادپایه کربنی اشاره کرد.

همچنین جمع آوری و ذخیره گاز به روش جذب کربن فعال بهبود یافته، زیولیت ها، مواد پایه کربنی پیشرفته و غیره در کنار توانمندسازی نیروی انسانی متخصص، افزایش بهره وری و نوآوری، رونق کسب و کارهای نوپای مرتبط با این حوزه، فراهم سازی منابع مالی، مشاوره و فضای کار برای کسب و کارهای نوپا از دیگر محورهای این موافقت نامه به شمار می رود.

معاونت علمی، ضمن ایجاد زمینه ها و حمایت های لازم برای استفاده از ظرفیت های تامین مالی قانون جهش تولید دانش بنیان بسترهای قانونی لازم را برای فعالیت شرکت ها فراهم می کند. در این توافق نامه زمینه برای استفاده از اعتبار مالیاتی شرکت پتروشیمی فن آوران مطابق بند ب ماده 11 در حمایت از تحقیق و توسعه در کلان پروژه های  با همکاری معاونت علمی حداقلبه میزان سالانه 100 میلیارد تومان مورد موافقت قرار گرفت.

این توافق نامه همکاری با حضور شقایق حق جوی، معاون توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی، مصطفی میلانی، دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته، مدیران عامل شرکت های پتروشیمی فن آوران و شرکت فنی و مهندسی پایدار پولاد پیشرو امضا شد.

پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توسعه فناوری های جذب و فرآوری کربن به کمک دانش بنیان ها" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توسعه فناوری های جذب و فرآوری کربن به کمک دانش بنیان ها"، کلیک کنید.