توصیه هلال احمر به حجاج ایرانی در مکه

توصیه هلال احمر به حجاج ایرانی در مکه

آفتاب نیوز :

اطلاعیه شماره 5 ستاد عملیات بهداشت و درمان هلال احمر در حج تمتع 1403 به شرح زیر است:

1- از شروع عملیات بهداشتی و درمانی هلال احمر در حج تمتع سال جاری، 303 هزار و 496 خدمت به زایران ارایه شده که از این میزان، 266 هزار و 132 خدمت در مکه و 37 هزار و 364 خدمت در مدینه ارایه شده است. در حال حاضر 31 زایر در بیمارستان هلال احمر و 17 زایر در بیمارستان سعودی بستری هستند.

2- طبق هماهنگی های انجام شده، 40 زایر پزشک متخصص، پزشک عمومی و پرستار در حج 1403 حضور دارند که از ظرفیت آن ها برای ارایه خدمات داوطلبانه بهداشتی درمانی به حجاج ایرانی استفاده خواهدشد.

3- بر اساس پیش بینی عربستان در ایام تشریق امسال درجه حرارت هوا گرم تر از سال قبل خواهد بود و دمای هوا به 48 تا 50 درجه می رسد. درحال حاضر دمای هوای عربستان بین 43 تا 44 درجه است و طبق پیش بینی های هواشناسی، روز های گرم تری در عربستان در پیش است که ستاد عملیات بهداشتی و درمانی هلال احمر در همین راستا برنامه هایی برای جلوگیری از گرمازدگی زایران با ریسک بالا در نطر گرفته است.

4- مهم ترین نکته برای جلوگیری از گرمازدگی زایران، مصرف آب و مایعات فراوان است. به طور معمول در شرایط آب و هوای شرجی که در مکه حاکم است، زایران در طول روز ممکن است تعریق داشته باشند، اما این تعریق محسوس نباشد، یعنی بدن در حال از دست دادن آب است، اما زایران متوجه آن نمی شوند. پس نکته مهم برای پیشگیری از گرمازدگی، مصرف آب فراوان است.

5- توصیه می شود که زایران عزیز، هم خانم ها و هم آقایان از کرم های ضد آفتاب و عینک آفتابی استفاده کنند به جز چند روزی که زایران مُحرم هستند و از نظر شرعی محدودیت وجود دارد، در بقیه شرایط استفاده از کرم های ضد آفتاب توصیه می شود. استفاده از کلاه های لبه دار و ترجیحاً سفید رنگ برای اینکه صورت را بپوشاند و حتی کلاه های دور لبه که بتواند پوشش پشت گردن را برای جلوگیری از آفتاب سوختگی ایجاد کند، توصیه می شود.

6- توصیه مهم دیگر، عدم تردد زایران در طول روز و انجام اعمال و زیارت ها بعد از غروب آفتاب است تا زایران دچار گرمازدگی نشوند.

گفتنی است که 380 نفر کادر بهداشتی و درمانی هلال احمر برای خدمت به زایران کشورمان در عربستان حضور دارند. (به ازای هر 600 زایر یک پزشک انتخاب شده تا خدمات بهداشتی و درمانی را ارایه دهند.) این کادر شامل پزشکان، پرستاران، امداگران و … هلال احمر با فعالیت 24 ساعته، آماده خدمت رسانی و ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی هستند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توصیه هلال احمر به حجاج ایرانی در مکه" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توصیه هلال احمر به حجاج ایرانی در مکه"، کلیک کنید.