خبر مهم رییس سازمان برنامه برای گندمکاران/ قیمت دقیق گندم اعلام شد + جزییات

خبر مهم رییس سازمان برنامه برای گندمکاران/ قیمت دقیق گندم اعلام شد + جزییات

به گزارش خبرگزاری سقف شیبدار، داود منظور، رییس سازمان برنامه در یک برنامه تلویزیونی گفت: سازمان برنامه با توجه به همه محدودیت هایی که دارد نقش خود را به خوبی ایفا کرده است. حاصل کارکرد اقتصاد در طی سه سال دولت سیزدهم قابل دفاع است و رشد اقتصادی ما در سال 1400 طبق گزارش مرکز آمار 5.5 درصد بود در سال 1401 این میزان 5 درصد و در سال 1402 این رقم به 5.7 درصد رسید. به عبارتی سه سال پیاپی رشد بالای 5 درصد را تجربه کردیم. در کل دهه 90 میانگین رشد هر سال کمتر از 1 درصد بوده است و بنابراین کارکرد اقتصاد مناسب بوده است.

او افزود: در آمار توسعه، بخش نفت و گاز ما نسبت به سایر بخش ها رشد بیشتری را نشان داده است. برای درک بهتر، نیمی از رشد 5.7 درصدی سال گذشته مربوط به بخش نفت و گاز بوده است. در کنار این بخش عمده رشد ما مربوط به بخش خدمات بوده که شامل مدارس، بیمارستان ها، آموزشگاه ها و فعالیت های حمل و نقل و … می شود. وقتی اقتصادها پیشرفته می شوند، رشد بخش خدمات بر بخش کشاورزی و بخش صنعت و معدن غالب می شود. با توجه به اینکه اقتصاد ما نیز به سمت بلوغ حرکت می کند، بخش خدمات نیز در حال پیشرفت و تبدیل شدن به پیشران اصلی است.

این مقام مسیول با اشاره به اینکه منافع رشد اقتصادی باید به درستی توزیع شود گفت: با ابزارهایی که در اختیار داریم، باید بازتوزیع منافع رشد را انجام دهیم که نقش اصلی دولت ها در اقتصاد است. بازتوزیع به این معناست که آن هایی که توانسته اند سود بیشتری از رشد اقتصادی دریافت کنند، دولت ها از آن ها مالیات بیشتری می گیرند و این مالیات های تصاعدی در سطح پایین تر توزیع می شود. در سه سال گذشته رشد بازتوزیع درامد در کشور ما قابل توجه بوده است. تنها در سال قبل میزان بازتوزیع حدود 600 هزار میلیارد تومان بوده که 330 هزار میلیارد تومان آن به صورت یارانه نقدی بین 9 دهک توزیع شد. 160 هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم و 34 هزار میلیارد تومان برای یارانه دارو هزینه شده که مجموع این موارد به 600 هزار میلیارد تومان می رسد.

منظور با اشاره به اینکه عمده حساب دستگاه های دولتی به حساب واحد خزانه نزد بانک مرکزی انتقال پیدا کرده است گفت: سابق بر این دستگاه ها برای دریافت و پرداخت اعتبارات خود حساب های متعددی داشتند و می توانستند در هر بانکی حساب باز کنند. از زمانی که حساب واحد ایجاد شد، تمام دریافتی و پرداختی دستگاه ها باید از طریق یک حساب در بانک مرکزی انجام بگیرد که مشخص باشد دقیقا ورودی و خروجی منابع مالی چقدر است و دستگاه ها نظارت پذیر شوند. البته برخی از دستگاه های وزارت نفت به دلایل شرایط تحریمی که وجود دارد مجوزهایی دارند که به تعداد مشخصی چند حساب دیگر نیز داشته باشند. در واقع اتصال دستگاه ها به حساب واحد خزانه تکمیل شده است.

منظور ادامه داد: یکی از اقدامات دیگر ما پرداخت به ذی نفع نهایی است که از این طریق به جای اینکه پول در حساب دستگاهی انباشته شود به ویژه در بخش عمران مستقیما به ذی نفع نهایی پرداخت شود. به این ترتیب نظارت پذیری بیشتر می شود و جلوی هر انحرافی را در هزینه ها می گیرد. بالغ بر 200 هزار میلیارد تومان فقط برای مصوبات طرح های عمرانی سفرهای رییس جمهور اعتبار داده شد و مجموع طرح هایی که در سال گذشته به تصویب رسید بالغ بر 1 هزار پروژه بود.

او در پاسخ به اینکه بودجه مصوب 1403 برای خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی چه میزانی است گفت: پیش بینی ما این بود که امسال هم حدود 10 میلیون تن گندم خریداری شود؛ قیمت خرید تضمینی هم امسال 17500 تومان به ازای هرکیلوگرم تعیین شده و برآورد ما این است که حدود 190 هزار میلیارد تومان باید صرف خرید گندم شود. بقیه محصولات کشاورزی قیمت تضمینی دارند. در دو ماه ابتدایی امسال حدود 2 میلیون تن خرید تضمینی گندم انجام شده است. منابعی را تجهیز کردیم که در آستانه تامین و واریز به حساب سازمان هدفمندی است و بتوانیم بخشی از مطالبات را بروز کنیم.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خبر مهم رییس سازمان برنامه برای گندمکاران/ قیمت دقیق گندم اعلام شد + جزییات" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خبر مهم رییس سازمان برنامه برای گندمکاران/ قیمت دقیق گندم اعلام شد + جزییات"، کلیک کنید.