دبیران شورای امنیت ملی روسیه و ایران دیدار کردند

در حاشیه نشست بیشکک؛

دبیران شورای امنیت ملی روسیه و ایران دیدار کردند

دبیر شورای امنیت ملی ایران که برای حضور در نشستی با موضوع افغانستان به بیشکک رفته است با همتای روس خود درباره طیف وسیعی از مسایل دوجانبه و منطقه ای دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری سقف شیبدار، دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی روسیه در بیانیه ای از دیدار «نیکلای پاتروشف» و «علی اکبر احمدیان» دبیران شورا های امنیت ملی روسیه و جمهوری اسلامی ایران در بیشکک پایتخت قرقیزستان خبر داد.

در این دیدار، طیف گسترده ای از همکاری های امنیتی روسیه و ایران ازجمله توجه ویژه به مبارزه با تروریسم، مسایل امنیت اطلاعات، مشکلات تامین امنیت اقتصادی روسیه و ایران در شرایط فشار تحریم های غرب و همچنین مقابله با تلاش ها برای مداخله در امور داخلی کشور های مستقل مورد بحث قرار گرفت.

در ادامه این دیدار، توسعه یک توافقنامه جامع بلندمدت جدید دوجانبه مورد بررسی قرار گرفت و تاکید شد که انعقاد این سند بنیادی، انگیزه ای قدرتمند برای گسترش بیشتر همکاری های دوجانبه سودمند در همه زمینه ها خواهد داد.

آنگونه که از بیانیه طرف روسی برمی آید، در جریان این گفتگو همچنین درباره روند های جهانی و منطقه ای و نیز تماس های دوجانبه و چند جانبه آتی بین شورا های امنیت ملی روسیه و ایران در سال 2024 بحث و تبادل نظر شد و برنامه فعالیت کارگروه های شورا های امنیت ملی دو کشور در مورد موضوعات مورد علاقه طرفین هم مورد توافق قرار گرفت.

علی اکبر احمدیان نماینده رهبر معظم انقلاب و دبیر شورای عالی امنیت ملی به دعوت همتای قرقیزستانی برای شرکت در ششمین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشور های منطقه درباره افغانستان پیش از ظهر پنجشنبه 26 بهمن 1402 در راس هییتی عازم بیشکک شد.

جمهوری اسلامی ایران بانی این نشست است که پیشتر دو جلسه آن به میزبانی تهران برگزار شد.

در این نشست ها، عالی ترین مقام های امنیت ملی کشور های منطقه شامل جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین، هند، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان مهمترین موضوعات امنیتی و سیاسی در مورد افغانستان و نتایج و پیامد های آن را برای منطقه و مردم آن، مورد بحث و بررسی و رایزنی قرار می دهند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دبیران شورای امنیت ملی روسیه و ایران دیدار کردند" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دبیران شورای امنیت ملی روسیه و ایران دیدار کردند"، کلیک کنید.