در سینما و تیاتر چه خبر است ؟

انتشار فراخوان سوگواره نقالی و پرده خوانی، انتشار فراخوان جشنواره انرژی و… از جمله خبرهای دریافتی تئاتر و سینماست.

فراخوان نخستین سوگواره نقالی و پرده‌خوانی پیراهن عتیق  (پیراهن سیدالشهدا) در سه بخش بزرگسالان، نوجوانان و کودکان منتشر شد. 

به گزارش سقف شیبدار به نقل از روابط عمومی سوگواره پیراهن عتیق، نخستین سوگواره نقالی و پرده‌خوانی پیراهن عتیق  (پیراهن سیدالشهدا) با هدف زنده نگه‌داشتن معارف ولایت علوی و واقعه عاشورا، استفاده از هنر اصیل نقالی در تبیین و ترویج فرهنگ اسلامی و علوی، احیاء و ترویج اشعار و متون ادبی غنی ایرانی و اسلامی با محوریت سیدالشهدا و پیراهن معظم،  بیان سبک زندگی، علم و عمل حضرت امام حسین (ع)،  تقویت هنر نقالی و پرده‌خوانی و ایجاد انگیزه و پرورش نقالان و پرده خوانان جوان، تکریم و تعظیم ولایت علوی تا امام عصر (عج) نقش واقعه عاشورا و نشان شیعه (پیراهن عتیق) در زمانه معاصر تیرماه 1403 برگزار خواهد شد. 

بر اساس فراخوان، نزول پیراهن معظّم سید الشهدا (ع) از بهشت و قبول توبه‌ حضرت آدم (ع) به واسطه این پیراهن معظّم، سیر پیراهن معظّم سید الشهدا (ع) در میان انبیای عظام و نجات همه‌ ایشان، شفای چشمان حضرت یعقوب (ع) به واسطه‌ این پیراهن معظّم، نزول پیراهن معظّم سید الشهدا (ع) در هنگام به آتش افتادن ابراهیم خلیل الله (ع) و نجات ایشان، نجات حضرت یونس (ع) از شکم ماهی به واسطه‌ این پیراهن، تحویل پیراهن معظّم به حضرت زینب (س) توسط حضرت صدیقه‌ کبری (س) سه روز پیش از شهادتشان جهت ارسال به کربلا، به غارت بردن پیراهن معظّم سید الشهدا (ع) در روز عاشورا، بازگرداندن پیراهن معظّم سید الشهدا (ع) به اهل بیت (ع) پس از تقاضای امام سجاد (ع) در شام، پیراهن معظّم سید الشهدا (ع) نزد امام زمان (ع) و پوشیدن این پیراهن معظّم در هنگام ظهور و اهتزاز پیراهن معظّم امام حسین (ع) از عرش الهی در آغاز ماه محرم هر سال و اعلام زمان ظهور برای حضرت صاحب الزمان (ع) به واسطه‌ جوشش خون از این پیراهن معظّم در شب ظهور،  محور محتوای آثار ارسالی این سوگواره خواهد بود. 

 به تمامی شرکت کنندگان کمک هزینه تعلق خواهد گرفت و پس از بررسی و ارزیابی آثار در بخش بزرگسالان به نفراول تندیس دیپلم افتخار و مبلغ نقدی ۲۰میلیون تومانی، به نفردوم لوح تقدیر ‌مبلغ نقدی ۱۵میلیون تومانی و به نفرسوم لوح تقدیر ومبلغ نقدی ۱۰میلیون تومانی اهدا خواهد شد. 

 در بخش نوجوانان به نفر اول تندیس، دیپلم افتخار و مبلغ نقدی۱۵میلیون تومان، به نفر دوم لوح تقدیرو مبلغ نقدی ۱۰میلیون تومان و به نفرسوم لوح تقدیر و مبلغ نقدی ۷میلیون تومان اعطا می‌شود. همچنین در بخش کودکان، به تمامی کودکان شرکت کننده لوح تقدیر و مبلغ 4 میلیون تومان تقدیم خواهد شد.

بر اساس گاهشمار سوگواره نقالی و پرده‌خوانی پیراهن عتیق، علاقه‌مندان به شرکت در این رویداد تا  20 تیرماه فرصت دارند تا آثار خود را در پیام‌رسان‌های  بله و تلگرام به نشانی Pirahaneatigh@ به دبیرخانه این رویداد ارسال کنند. آثار راه یافته به این سوگواره به مدت زمان 3 روز از 27 تیرماه تا29 تیرماه در شهر تهران به صورت میدانی اجرا خواهند شد . همچنین اختتامیه این رویداد هنری با معرفی برگزیدگان 29 تیرماه برگزار می‌شود.
 
چنانچه در بارگزاری اثر نقصی بوجود آمد و یا پرسشی پیرامون سوگواره داشتید می توانید از طریق پیامرسان ایتا یا به صورت پیامک پشتیبانی دبیرخانه را در جریان بگذارید.

#فراخوان نخستین جشنواره «فیلم و عکس با انرژی» منتشر شد #

به گزارش سقف شیبدار، دبیرخانه نخستین جشنواره «فیلم و عکس با انرژی» با دبیری حمید خانی و حمایت کمپین «با انرژی» منتشر شد. طی این فراخوان موضوعات مختلف جشنواره، نحوه و شرایط ارسال آثار مطرح و همچنین جوایز بخش‌های مختلف از ۳۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان اعلام شد.

در این فراخوان آخرین مهلت ارسال آثار بخش‌های فیلم و عکس ۱۰ مرداد در نظر گرفته شده است.

بر اساس اعلام قبلی دبیرخانه نیز داوری آثار بخش عکس بر عهده سیف‌اله صمدیان، محمود کلاری، حمید جبلی، فرهاد آییش و مهدی پاکدل و داوری آثار بخش فیلم بر عهده رعنا آزادی‌ور، حسن معجونی، پری‌ناز ایزدیار، هوتن شکیبا و هدی زین العابدین است. همچنین مهدی آشنا ریاست هیات داوران این جشنواره را بر عهده دارد.

نخستین جشنواره «فیلم و عکس با انرژی» از ۲۷ تا ۲۸ مرداد در تهران برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای مطالعه فراخوان و کسب اطلاع از جزییات آن می‌توانند به سایت جشنواره به نشانی اینترنتی www.baenergy-festival.ir مراجعه کنند.

یک نشست تخصصی درباره سینما

چهارمین نشست تخصصی پنجمین جشنواره فیلم “کوثر” به میزبانی باغ موزه دفاع مقدس برگزار می‌شود.

به گزارش سقف شیبدار، بنیاد آیه‌های ایثار و تلاش، برگزار کننده پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوثر، چهارمین نشست از مجموعه نشست های تخصصی خود را با موضوع “بازتاب نقش رسانه‌ای زن در سینمای ایران” به میزبانی باغ موزه دفاع مقدس روز چهارشنبه ۳۰ خرداد ماه سال جاری برگزار می‌کند.

به گزارش امور ارتباطات رسانه‌ای و روابط عمومی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم “کوثر” و بنا به اعلام کمیته فرهنگی جشنواره، چهارمین نشست تخصصی این رویداد فرهنگی با موضوع  “بازتاب نقش رسانه ای زن در سینمای ایران” با حضور “فرحروز فاتحی” رییس جشنواره فیلم کوثر، “مریم پوریامین” دبیر فرهنگی جشنواره، دکتر “فاطمه فراهانی” استاد دانشگاه که با موضوع “بازنمایی الگوی سوم زن در سینمای تراز انقلاب اسلامی” ،  “زهره حسنی ” کارشناس ارشد فیلم و سینما  و مدرس دانشگاه که با موضوع  “واکاوی تصویر زنان در سینمای دفاع مقدس، ” انسیه شاه حسینی” فیلمنامه نویسی و کارگردان سینمای ایران و دکتر “فهیمه فرهمند پور” دبیر شورای فرهنگی اجتماعی زنان که با موضوع ” الگوی سوم زنان تمدن ساز ” در رسانه سخنرانی می‌کنند، برگزار می‌شود.  

نشست یاد شده از ساعت ۹ صبح تا ۱۶ عصر چهارشنبه سی ام خردادماه جاری در محل سالن قصر شیرین باغ موزه دفاع مقدس، میزبان علاقه مندان مباحث تخصصی آسیب شناسی سینماست و حضور برای دانشجویان، پژوهشگران و فعالان رسانه در این نشست آزاد است. ضمن اینکه نشست مذکور به صورت زنده نیز بر بستر اینترنت پخش می شود و از طریق آدرس B۲n.ir/sazmanzanan  قابل دریافت است. 

پنجمین جشنواره بین‌المللی «فیلم کوثر» توسط «بنیاد آیه‌های ایثار و تلاش» با همکاری شهرداری تهران، موسسه تصویر شهر، سازمان امور سینمایی و بنیاد شهید و امور ایثارگران و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تیرماه امسال با دبیری ناصر باکیده در تهران برگزار می‌شود.

 همچنین با حکم ناصر باکیده دبیر پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوثر اعضای هیات انتخاب بخش مسابقه فیلمهای کوتاه، داستانی، نماهنگ و پویا نمایی جشنواره معرفی شدند.  

اعضای هیات انتخاب بخش مسابقه فیلم‌های داستانی، نماهنگ و پویانمایی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوثر متشکل از رهبر قنبری، کارگردان، مستند ساز، نویسنده و تدوینگر، “جواد جباری” مدیر فرهنگی و فیلمساز، “پرویز فارسیجانی ” تهیه کننده، مدیر فرهنگی و پژوهشگر، “طیبه فلکیان ” فیلمساز و مدیر فرهنگی و” پرستو علی عسگر نجاد”  نویسنده، روزنامه نگار و صاحبنظر حوزه پویا نمایی معرفی شدند.  

***

نمایش «پوگو» به نویسندگی امیر کرملو و کارگردانی عموری صفر لو-امیرکرملوبه تهیه کنندگی نوید عصمتی اجرای عمومی خود را درعمارت ارغوان آغاز کرد.

به نقل از مدیر رسانه گروه نمایش نمایش «پوگو» به نویسندگی امیر کرملو وکارگردانی عموری صفر لو-امیرکرملو به تهیه کنندگی نوید عصمتی که از روز ۱۶ خرداد روی صحنه رفته است تا ۳ تیر ماه در عمارت ارغوان به اجرای خودادامه می دهد.

افشین رضایی، رها طلایی، رضا فراهانی، سارا رضایی، نرگس عرب، امیر کرملو، محمد تقی زاده، نوید عصمتی، زهرا سمیع فرد، هستی عزیزی، ترانه قربانی، دایانا داداشی، ستایش جعفرزاده، بیتا جباری بازیگران این اثر نمایشی هستند

در خلاصه داستان : این نمایش به شیوه رئالیسم جادویی به اجرا در آمده و داستان دلقکی‌ست که افراد را به انباری خود کشانده و پس از شکنجه آن‌ها به قتل می‌رساند.

دیگر عوامل نمایش عبارتند از: دستیار کارگردان: مهسا کرم وندی، مائده احمدی، مدیر تولید: هما اعرابی، منشی صحنه: یاسمن قوام نیا، مشاور هنری:میثم یزدی، مدیر صحنه: آناهیتا بابائی ساطی، ساخت و اجرای دکور: آناهیتابابائی ساطی، مهرداد حسین زاده، نیلوفر نمکی، مانی صفرلو، مانی کرملو، عطاالله رادپور، زهرا میش مست، طراح صحنه و طراح نور: آناهیتا بابائی ساطی، طراح لباس: مریم خشنود، طراح گریم: پریساپیرمرادی، مجری گریم: رضوان سراج، طراح فرم: شکیلا محمدی فرد، موسیقی: ایلیا یوسف زمانی، محمد صادقپور، سامان نیکسار، روانشناس: شقایق قاسمی، عکاس: سارا مددی، منیژه صوفی منش، مجید جلالی فر، طراح پوستر: نگین زینالی، موشن و لوگوموشن: مسعود بهشتی، ماهور پیرویسی، فیلمبرداری و ساخت تیزر: هانی باباوند، تبلیغات: امیرحسین گودرزی، زهرا نورانی، مینا گودرزی، حسین کرمیسوشال مدیا: زهرا سمیع فرد، هستی عزیزی، ترانه قربانی، دایانا داداشی، ستایش جعفر زاده، بیتا جباری، مانی صفرلو، سوگند وظیفه شناس، نقاش: مائده روحانی پور، دوخت اکسسوار: مریم
غلام پور، مجری طرح: عموری صفرلو، اسپانسر تبلیغاتی: بهبودی موبایل، عطرافرا، مدیر رسانه :امیر محنتی، مجری طرح گروه هنری نبض.

تماشای این نمایش برای افراد زیر ۱۶ سال و خانم‌های باردار و افراد با سابقه بیماری قلبی مناسب نیست.

نمایش «پوگو» ۱۶ خرداد تا ۳ تیرماه هر روز ساعت ۱۹:۳۰ در سالن شماره یک عمارت ارغوان به صحنه می‌رود و علاقه‌مندان برای تماشای آن می‌توانند به سایت تیوال یا گیشه سالن به نشانی خیابان نوفل شاتو بن بست زیبا مراجعه کنند.

در سینما و تیاتر چه خبر است ؟

***

مازیار سیدی نمایش «سیمبلین (یک نمایش فنسی)» را روی صحنه می‌برد

رونمایی از لوگو لوگوی نمایش «سیمبلین (یک نمایش فنسی)» به کارگردانی مازیار سیدی که به زودی روی صحنه خواهد رفت، رونمایی شد.

به گزارش مشاور رسانه‌ای نمایش، نمایشنامه «سیمبلین (یک نمایش فنسی)» توسط محمد زارعی بر اساس نمایشنامه «سیمبلین» ویلیام شکسپیر نوشته شده است و با طراحی و کارگردانی مازیار سیدی برای اجرا آماده می‌شود.

این نمایشنامه، متنی کمتر خوانده شده‌ از ویلیام شکسپیر است که تا به حال در ایران روی صحنه نرفته است.

تهیه‌کنندگی نمایش «سیمبلین (یک نمایش فنسی)» را فرناز دهخدا بر عهده دارد و امیرسپهر تقی‌لو و ایمان یزدی مجریان طرح آن هستند. همچنین در این نمایش رضا سرور مشاور متن و امیر شعبان‌پور مشاور کارگردان هستند.

همزمان با تمرین گروه نمایش «سیمبلین (یک نمایش فنسی)» که به زودی روی صحنه خواهد رفت، از لوگوی این نمایش با طراحی صالح تسبیحی رونمایی شد.

در خلاصه این نمایشنامه آمده است: «ابلاغیه از بالا: اجرای یک نمایشنامه از شکسپیر این پایین. نتیجه: جیره‌ی بیشتر خوراک و بهداشت. تمام! »

نمایش «سیمبلین (یک نمایش فنسی)» قرار است با ترکیبی از بازیگران و فارغ‌التحصیلان جوان تئاتر روی صحنه برود.

در سینما و تیاتر چه خبر است ؟

پایان خبر سقف شیبدار 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "در سینما و تیاتر چه خبر است ؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "در سینما و تیاتر چه خبر است ؟"، کلیک کنید.