دیالوگ‌گویی عذاب آور پژمان جمشیدی در تگزاس ۳

دیالوگ‌گویی عذاب آور پژمان جمشیدی در تگزاس ۳

آفتاب‌‌نیوز :

گونه کمدی چند سالی است که در سینمای ایران مفهوم واقعی‌اش را از دست داده. این در حالی است که کمدی به عنوان یک ژانر مستقل، حتی می‌تواند تاثیرگذاری بیشتری نسبت به ژانر‌های دیگری داشته باشد، اما انگار کمدی در سینمای ایران کارکرد ژنریک ندارد. به طوری که فیلم‌هایی که در چنین قالبی ساخته می‌شوند بیشتر به هجو کشیده می‌شوند و نمی‌توانند حتی طنازی حداقلی هم داشته باشند.

تگزاس ۳ که هم‌اکنون چند روزی است به روی پرده رفته، در ادامه دو قسمت قبلی‌اش تعریف می‌شود و تمامی مولفه‌های یک شبه‌کمدی سطحی را در بردارد و انگار مسعود اطیابی سعی نداشته که عمده ضعف‌های عمیق دو قسمت قبل را در قسمت سوم برطرف کند.

در وهله اول این می‌تواند یک دهن‌کجی محسوب شود انگار اطیابی در حال تلاش است که ژانر کمدی در سینمای ایران را به سخیف بودن بکشاند. اگرچه اثری مانند تگزاس در هر سه قسمت، ماقبل از نقد و بررسی است، اما واقعا تا چه زمانی قرار است فیلم‌هایی مانند تگزاس با این مختصات ساختاری ساخته شوند؟ تگزاس نه کارگردانی مهندسی‌شده‌ای دارد و نه فیلمنامه و نه حتی موقعیتی منطقی که مخاطب را با تحت تاثیر قرار دادن در آن بخنداند. همه چیز در سطحی‌ترین حالت ممکن قرار دارد، حتی استفاده از پژمان جمشیدی یا سام درخشانی هم دیگر جواب نمی‌دهد و شوخی‌هایی که میان آن‌ها رد و بدل می‌شود به شدت هجوآلود است.

نوع دیالوگ‌گویی و واکنش‌های جمشیدی که این بار عذاب‌آور شده است و انگار اطیابی سعی داشته سطحی‌نگری را در تمامی ارکان ساختاری فیلمش گسترش دهد. از طرفی تمامی فیلم درباره مواد مخدر و کوکائین است و این موضوع با توجه به این که تگزاس فاقد شرایط سنی است، می‌تواند اثری بدآموز برای مخاطب نوجوان باشد.

از سوی دیگر زمانی که فیلمنامه‌ای در کار نیست و برای کارگردان، چیدمان میزانسن مهم نباشد و فقط هدف ساخت چنین آثاری سطحی باشد (فارغ از کارکرد هنر)، نمی‌شود انتظاری از فیلمی مثل تگزاس داشت. تگزاس فقط قادر است که سلیقه هنری و فرهنگی مخاطب را تنزل ببخشد، هیچ کارکرد هنری ندارد و اثری است که تاریخ انقضا دارد و فراموش‌شدنی است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دیالوگ‌گویی عذاب آور پژمان جمشیدی در تگزاس ۳" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دیالوگ‌گویی عذاب آور پژمان جمشیدی در تگزاس ۳"، کلیک کنید.