راز سر به سقف شیبدار 3 بازی که سرنوشت لیگ را عوض کرد!

راز سر به سقف شیبدار 3 بازی که سرنوشت لیگ را عوض کرد!

آفتاب نیوز :

دیگر در طول این فصل آنقدر در مورد سپاهان و شخص مورایس و اتفاقات حاشیه پیرامون این 2 صحبت شده که تقریباً کسی در دایره فوتبال دوستان وجود ندارد که نداند بر آن ها چه گذشته است. مرد متین و باوقار پرتغالی فصل را رویایی شروع کرد، اما از جایی به بعد زورش به حاشیه ها نرسید! او در تمام روز های سرخوشی با احترام با همه چیز و همه کس رفتار می کرد و زمانی هم که آوار حواشی بر سرش خراب شد، تنها یک بار لگدی به بطری زد و اخراج شد.

در تمام این ماه ها رفتار مورایس همیشه حرفه ای بوده و همیشه گفته ایم که مربی و بازیکن خارجی سوای هدف کوتاه مدت و گرفتن جام و کسب پیروزی، برای یک هدف مدت بلند مدت نیز استخدام می شود و آن آموزش رفتار حرفه ای به فوتبالی های خودمان است. فقط نگاه کنید به مصاحبه قبل از بازی مس رفسنجان و سپاهان، دیدار محرم نوید کیا با تیم همیشگیش که همه می دانیم چه جایگاهی نزد تاریخ باشگاه سپاهان به عنوان یک اسطوره دارد.

در فوتبال ما آدم هایی همچون محرم تا ابد کاندیدای نیمکت تیم هایشان هستند و سایه سنگین آن ها روی سر تمام کسانی که در آن باشگاه کار می کنند همیشه وجود دارد. یعنی فرقی نمی کند که محرم حالا با مس عالی نتیجه گرفته و سپاهان این هفته ها بد کار کرده است، حتی اگر محرم خانه نشین هم بود با هر ناکامی سپاهان نامش شنیده می شد و حالا این دو به یکدیگر رسیده اند و ببینید که مرد پرتغالی زیر شدیدترین فشار ها چه می گوید.

وقتی از فشار حرف می زنیم، فقط کافی است به آنچه در روز های اخیر در مورد زندگی شخصی مورایس گفته شده نگاه کنید؛ چه کسی را سراغ دارید که در برابر این هجمه در مورد زندگی خصوصی خود آرامش و متانتش را حفظ کند؟ اما ادبیات یک مربی حرفه ای همین است که می بینید! در فوتبال ما همیشه دیده ایم که آدم ها در قبال کسانی که امکان جانشینی به جای خودشان را دارند – چه مدیر باشد چه مربی و چه بازیکن – با چه ادبیاتی حرف می زنند و چطور طرف را با هر وسیله ای که در اختیارشان باشد، خراب می کنند! چه وصله ها که به رقیب نچسبانده و خلاصه اینکه راست و دروغ به هر روش ممکن دست به ترور شخصیت آن فرد می زنند!

از سوی دیگر نگاه کنید که مربیان ما در کنفرانس های قبل و بعد از بازی، در قبال سوالات همکاران رسانه ای ما چه جور موضع می گیرند! حتی اگر سوالی معمولی بپرسید و حتی اگر خطا از آن آن ها باشد، باز بهترین روش حمله به خبرنگار و رسانه ها و توهین و اهانت است! همین جا بد نیست از استثنایی همچون مسعود شجاعی یاد کنیم که او هم دست پرورده فوتبال حرفه ای اروپاست. رفتار حرفه ای یعنی همان که شجاعی کرد و چند ثانیه بعد از به کار بردن کلمه نادرست خاله بازی، به جای فرافکنی و انداختن تقصیر گردن سوال کننده، بزرگوارانه عذرخواهی کرد و چقدر این رفتار به دل همه نشست.

مورایس در تمام این مدت در قبال سوالات در مورد زندگی خصوصی اش بزرگوارانه برخورد کرده و حالا هم که در قبال نام بردن از محرم نوید کیا ببینید که چطور او را تکریم می کند. چطور از محرم به عنوان بهترین گزینه یاد می کند و اینکه حاضر است هر کمکی به او و سپاهان بکند. این دقیقاً همان رفتاریست که ما به آن نیاز داریم. امثال مورایس باید در این فوتبال باشند و بمانند تا الگویی برای بقیه داشته باشیم. آن ها که در هر حرکت و هر روز رفتاری می کنند که می تواند ملاک و مبنا برای بقیه باشد.

دیگر همه می دانیم که همه چیز در فوتبال کسب نتیجه و جام نیست که حتی اگر همان هم ملاک باشد، با همان روش حرفه ای همیشه بار ها در نهایت احترام حرف هایش را زده که این تیم را برخلاف میل او بسته اند و چه بلا ها که در این مدت از خارج از مستطیل سبز بر سر سپاهان نیامد! چه بسا اگر هر کدام این اتفاقات نبود حالا از مورایس به عنوان یک مربی شکست خورده حرف زده نمی شد! به یاد بیاورید که در هفته های ابتدایی فصل با وجود عدم صدور کارت برای ستاره ها چطور سپاهان همه رقبا را با اختلاف گل می برد و همه چیز از آن سه بازی معوقه، اخراج 3 بازیکن، یک چهار اخطاره و محروم و ممنوعیت بازی 6 بازیکن در شب بازی با گل گهر شروع شد.

کدام مربی را سراغ دارید که اگر جای مورایس بود می توانست سپاهان را از آن 9 امتیاز حساس و سرنوشت ساز بهره مند کند؟ که اگر سپاهان در شرایط عادی آن سه بازی را برگزار می کرد، حالا رقابت در صدر جدول جور دیگری بود!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راز سر به سقف شیبدار 3 بازی که سرنوشت لیگ را عوض کرد!" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راز سر به سقف شیبدار 3 بازی که سرنوشت لیگ را عوض کرد!"، کلیک کنید.