راز محبوبیت سیدالشهدای خدمت؛ طلبهِ خدمتگزار بود و خستگی نمی شناخت

راز محبوبیت سیدالشهدای خدمت؛ طلبهِ خدمتگزار بود و خستگی نمی شناخت

رهبر معظم انقلاب در پیامی به ویژگی های شخصیتی «آیت الله رییسی» از جمله «خدمتگزار صمیمی و مخلص» اشاره کردند، واژگانی که سید محرومان نیز بارها و بارها در میان مردم بی پروا به آن اذعان داشت و سرانجام آخرین برگ کتاب خدمت صادقانه سیدمحرومان در راه خدمتگذاری و اعتلای وطن ورق خورد.

به گزارش سقف شیبدار، به نقل از ایرنا، «من طلبه ای هستم که شانم خدمتگزاری و نوکری برای شما مردم عزیز است»؛ جمله ای که آیت الله رییسی در آخرین سفر خود به دیار علویان و البته بارها و بارها پیش از آن بیان کرده بود، همان واژگانی که «سید» هرگاه در میان «محرومان» بود بی پروا آنرا ابراز می کرد. دغدغه مردم داشت و خود را طلبه و خدمتگزار مردم می دانست و سرانجام اسطوره ای شد که نقشش بر جان ها حک شد.خدمتگزاری مردم؛ همان ویژگی بارزی که رهبر انقلاب نیز در آخرین پیامِ خود به «شهید جمهور» به آن اشاره کردند: «رییسی عزیز، خستگی نمی شناخت.» و «در این حادثه تلخ، ملت ایران، خدمتگزار صمیمی، مخلص و با ارزشی را از دست داد. برای او صلاح و رضایت مردم که حاکی از رضایت الهی است بر همه چیز ترجیح داشت.» خصوصیتی که باعث محبوبیت طلاب و روحانیت در طول تاریخ تشیع شده است. بی راه نیست که پس از شهادتش، لقب «سیدالشهدای خدمت» را برای او برگزیدند.

از «بی بی گل» در استان چهارمحال و بختیاری که با دستور و پیگیری شهید جمهور صاحب خانه شد تا فرزندان شهدا، از پیر و جوان گرفته تا زن و کودک، در هر کوی و برزنی، همه عزادار رییس جمهور شهید خود شدند.

«خدمت»، «مردم» و «میهن» سه کلید واژه شخصیت های جهان در توصیف «سیدالشهدای خدمت»

«خدمت به مردم» تنها ویژگی ای نبود که محرومان، سید خود را به آن بشناسند، بلکه سران کشورها و مقامات سیاسی کشورهای جهان نیز آیت الله رییسی را خدمتگزار مردم و وطن می دانستند. شاهد آن نیز پیام تسلیت شخصیت های سیاسی دنیا به ایران است که در قریب به اتفاق آنها کلید واژه «خدمت»، «مردم» و «میهن» به چشم می خورد. ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه، آیت الله رییسی را سیاستمداری برجسته خواند که تمام عمر خود را وقف خدمتِ به میهن کرد. همچنین انور ابراهیم نخست وزیر مالزی با انتشار تصویری از خود و آیت الله رییسی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نوامبر گذشته، نوشت: آیت الله رییسی الگوی تعهد عمیق به عزت و رفاه مردمِ خود بود.

قاسم ژومارت توکایف رییس جمهوری قزاقستان نیز ضمن تسلیت به ملت و رهبر انقلاب ایران، آیت الله رییسی را دولتمردی برجسته خواند که تمام عمر خود را صرف «خدمت به منافع ایران» و بهبود رفاه مردم کرد. الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان نیز «امید مستضعفان جهان» را دولتمردی برجسته توصیف کرد که تمام عمر با فداکاری و وفاداری به کشورش «خدمت» کرد.

میهن پرستی و روحیه خدمتگزاری خادم الرضا، شهید آیت الله سیدابراهیم رییسی موجب شد که بیش از 115 نفر از سران و شخصیت های سیاسی جهان با ارسال پیام، ضمن تسلیت شهادت ایشان به رهبر انقلاب و مردم ایران، از صفات برجسته شخصیتی و ویژگی مردمی بودن ایشان یاد کنند.

همچنین بیش از 68 تن از مقامات و سران کشورهای مختلف با حضور در مراسم بزرگداشت وی، با مقام شامخ سیدالشهدای خدمت و یاران شهیدش، ادای احترام کردند. از این میان برخی از سران کشورها همچون «تمیم بن حَمَد آل ثانی» امیر قطر، «شهباز شریف» نخست وزیر پاکستان، «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق، «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان، «نبیه بری» رییس مجلس لبنان، «قیس سعید» رییس جمهور تونس، «اسماعیل هنیه» رییس دفتر سیاسی جنبش حماس و … با حضور در محضر رهبر معظم انقلاب، ضمن عرض تسلیت به رهبر انقلاب، مراتب تسلیت و همدردی ملت و کشور خود را به ایشان اعلام کردند.

«سرباز خامنه ای»؛ توصیفِ سید محرومان از خود

اما «سید محرومان» خود را به سه ویژگی می شناخت؛ نخست، «خادمِ مردم» که آنرا بی پروا و در میان مردم بیان می کرد. دوم، «سرباز نظام و رهبر» که در حضور خارجی ها می گفت و سوم، که رازی بود میان او و خالقش.

به گفته یاران و همراهان وی، هرگاه در ملاقات های خارجی مقام همتا به هر دلیلی از آیت الله رییسی تعریف می کرد همیشه پاسخ می داد که «من سرباز امام خامنه ای هستم. عزت و پیشرفت کشور مرهون هدایت های ایشان است». همان ویژگی که باعث محبوبیت مدیران نظام در قلوب ملت و باعث جدایی مدیر انقلابی از غیرانقلابی است؛ همچون شهیدان بهشتی و رجایی و حاج قاسم.

و اخلاص؛ خاصیت اخلاص آن است که انسان را بزرگ می کند و محبوب؛ «سید ابراهیم» هر کجا بود برای خدا کار کرد؛ نه از ناسپاسی ها و طعن ها سست شد و نه تمجیدها و تکریم ها متکبرش کرد.

آخرین برگ کتاب نوکری مردم برای «شهید خدمت» در آخرین سفر استانی و در ارتفاعات شهرستان ورزقان استان آذربایجان شرقی و در عصر بارانی سی ام اردیبهشت ماه ورق خورد، سید صادق الوعد در راه رساندن ایران عزیز به قله های رفیع پیشرفت و عدالت و تحقق وعده ایران قوی، تا آخرین نفس از پای نایستاد و سرانجام در این راه جان خود را تقدیم میهن کرد.

پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راز محبوبیت سیدالشهدای خدمت؛ طلبهِ خدمتگزار بود و خستگی نمی شناخت" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راز محبوبیت سیدالشهدای خدمت؛ طلبهِ خدمتگزار بود و خستگی نمی شناخت"، کلیک کنید.