روزی که باران نهنگ بارید!/ عکس

غزال زیاری_ بیش از 50 سال از وقوع یک اتفاق شگفت انگیز و متفاوت می گذرد و عجیب وغریب بودن این ماجرا تا حدی است که هنوز درباره آن صحبت می شود.

صحبت از انفجار یک نهنگ در سال 1970 است که گرچه این تنها باری نبود که چنین اتفاقی رخ داده ولی از آنجاکه این اتفاق به صورت مصنوعی انجام گرفت و رسانه ها آن را پوشش دادند، هنوز از یادها پاک نشده است.

این اتفاق در روز نهم نوامبر سال 1970 در فلورانس، در سواحل اورگان آمریکا رخ داد. ماجرا از این قرار بود که چند روزی بود که پیکر بی جان یک نهنگ عنبر با وزن حدوداً 8 تن و طول حدودا 14 متر در ساحل فلورانس افتاده و تدریجاً پوسیده شده بود و از همین رو بوی تند و نامطبوعی محیط را فراگرفته بود.

نهنگ2.jpg

باید تصمیمی درباره جنازه این نهنگ گرفته می شد و دپارتمان حمل ونقل اورگان که مسیولیت رسیدگی بر سواحل را عهده دار بود، می بایست در این رابطه تصمیم گیری می کرد. از آنجا که آخرین بار در سال 1910 پیکر یک نهنگ در ساحل این ایالت دیده شده بود، اطلاعات کافی در مورد اینکه باید با پیکر بی جان این نهنگ چه کرد، وجود نداشت.

بررسی راهکارها

مقامات سردرگم، در ابتدا به فکر دفن کردن پیکر نهنگ افتادند ولی به این نتیجه رسیدند که در نهایت روزی این هیبت عظیم الجثه از زیر ماسه ها بیرون خواهد زد و از سوی دیگر تکه تکه کردن جنازه برای دفن آن، با مشکلات فراوانی از جمله یافتن افراد داوطلب برای انجام این کار همراه بود.

در نهایت مقامات محلی تصمیم گرفتند تا جنازه نهنگ را با قرار دادن و منفجر کردن 450 کیلوگرم دینامیت، تکه تکه کنند تا بدین ترتیب خوراک حیوانات وحشی منطقه شود. جمعیت زیادی برای تماشای این اتفاق جمع شده بودند که البته برای ایمنی بازدیدکنندگان، آن ها به فاصله دورتری منتقل گردیدند.

در این بین، یک رهگذر محلی که تجربه کافی درزمینهٔ مواد منفجره داشت، به مقامات توصیه کرد که برای برگرداندن جنازه به داخل آب، به حجم کمتری مواد منفجره نیاز خواهد بود ولی برای از بین بردن کامل لاشه، باید مواد منفجره بیشتری استفاده شود. البته آن ها به این توصیه گوش نکردند و برنامه خودشان را پیش بردند.

انفجاری برای تکه تکه کردن نهنگ

بعد از وقوع این انفجار، بخش سمت راست لاشه نهنگ به ارتفاع 45 متر به هوا پرتاب شد و تکه های بدن نهنگ همراه با شن و ماسه، شبیه به یک آتش فشان به هوا پرتاب شدند. قطعات ریز بدن نهنگ به سمت جمعیت حاضر در ساحل پرتاب شد و افراد حسابی وحشت زده شده بودند. بارانی از تکه های گوشت نهنگ روی جمعیت و گروه های خبری می بارید و آن ها با سرعت می کوشیدند تا از صحنه فرار کنند.

خبرنگاری به نام «پل لینمن» در توصیف آن لحظات گفته که فکر می کرده ممکن است توسط بقایای لاشه نهنگ کشته شوند. البته خوشبختانه درپی این اتفاق کسی آسیبی ندید ولی یک تکه گوشت نهنگ که به اندازه یک میز صبحانه بود، روی یک اتومبیل افتاد و خودرو را از بین برد. جالب اینجاست که این خودرو متعلق به همان رهگذری بود که درباره میزان دینامیت مورداستفاده، به مقامات محلی هشدار داده بود.

نهنگ3.jpg

طبق گفته شاهدان عینی، آنچه چندش آورتر و بدتر از تماشای بارانی از گوشت و خون نهنگ بود، بوی تعفنی بود که بعد از انفجار لاشه، دو برابر قبل در محیط استشمام می شد. مرغ های دریایی که پیش بینی می شد که با بقایای گوشت نهنگ، جشن بگیرند، با صدای انفجار از منطقه فرار کرده بودند و بدین ترتیب همه نقشه های پیش بینی شده، به خطا رفت.

انفجاری که درس عبرت شد

از آن زمان، این ماجرا تبدیل به یک داستان هشداردهنده درباره نحوه برخورد با لاشه نهنگ های مرده در سواحل شد و مسیولان ایالت اورگان آمریکا نشان دادند که از این واقعه درس گرفته اند. چراکه در سال 1979، لاشه 41 نهنگ عنبر در سواحل این ایالت رویت شد و این بار آن ها تصمیم گرفتند تا این لاشه ها را بسوزانند و دفن کنند.

هنوز سیاست رسمی این ایالت در رویارویی با لاشه نهنگ ها به همین ترتیب است و این شیوه، کم خطرترین راه ممکن به نظر می رسد.

منبع: ladbible

227321

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روزی که باران نهنگ بارید!/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روزی که باران نهنگ بارید!/ عکس"، کلیک کنید.