زنان در فضانوردی موفق تر از مردان عمل می کنند!

غزال زیاری_در صورت مواجهه با بیگانگان یا در هنگام حرکت یک فضاپیمای آزمایش نشده از میان کرم چاله ها یا حتی در صورت رویارویی با مشکلات و دردسرها در ایستگاه فضایی، سرسختی فضانوردان زن بیشتر است و آن ها هستند که می توانند راحت تر از پس این چالش ها بربیایند.

در مطالعه بزرگی درباره تاثیر پروازهای فضایی بر روی زنان و مردان، محققان به این جمع بندی رسیدند که احتمالاً زنان نسبت به مردان در برابر استرس های فضا انعطاف پذیرتر هستند و به علاوه پس از بازگشت به زمین، سریع تر می توانند به زندگی عادی بازگردند.

زنان در پروازهای فضایی موفق تر از مردان عمل می کنند!

بررسی اثرات سفری بر فضانوردان

البته این یافته ها هنوز در مرحله مقدماتی هستند؛ چراکه هنوز تعداد فضانوردان زنی که به فضا اعزام شده اند، آن قدر زیاد نیست که بتواند جامعه آماری دقیقی را در اختیار محققان قرار دهد.

اما درصورتی که این روند تایید شود، احتمالاً برنامه های بازیابی فضانوردان و حتی روند انتخاب خدمه برای ماموریت های آینده به ماه و فراتر، دستخوش تغییراتی خواهد شد.

تیمی از محققان به رهبری کریستوفر میسون، استاد فیزیولوژی پزشکی در ویل کورنل نیویورک، در تحقیقاتشان به بررسی اثرات سفر فضایی بر سیستم ایمنی انسان پرداخته و در مقاله ای دراین باره نوشتند: «به نظر می رسد که مردان از حیث همه انواع سلول ها و معیارها، در سفرهای فضایی، بیشتر از زنان تحت تاثیر قرار می گیرند.»

زنان در پروازهای فضایی موفق تر از مردان عمل می کنند!

در این بررسی، محققان نحوه واکنش سیستم ایمنی بدن دو مرد و دو زن که در سال 2021 در ماموریت SpaceX Inspiration4به دور زمین پرواز کرده بودند را موردبررسی قراردادند و یافته هایشان را با داده های 64 فضانورد دیگر مقایسه کردند. در این مطالعه مشخص شد که در طول پروازهای فضایی، فعالیت ژن های مردان بیشتر از ژن های زنان مختل می شود و در ادامه و با بازگشت به زمین، برگشتن به حالت طبیعی در مردان، به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

یکی از پروتیین های تحت تاثیر، فیبرینوژن بود که در لخته شدن خون تاثیر به سزایی دارد.

دانشمندان در تشریح یافته هایشان گفتند: « اطلاعاتی که تاکنون به دست آورده ایم، حکایت از آن دارد که پاسخ تنظیم کننده ژن ها و واکنش ایمنی بدن به پروازهای فضایی در مردان حساس تر است. البته برای تایید این یافته ها، به مطالعات بیشتری نیاز خواهد بود؛ اما چنین یافته هایی، احتمالاً پیامدهایی برای در نظر گرفتن زمان های بازیابی و حتی انتخاب خدمه خواهد داشت تا مثلاً از فضانوردان زن بیشتری برای ماموریت هایی در ارتفاع بالا، ماه و اعماق فضا استفاده شود.»

دلیل برتری زن ها چیست؟

گرچه هنوز مشخص نیست که چرا زنان احتمالاً در پروازهای فضایی نسبت به مردان انعطاف پذیرتر هستند؛ اما میسون دراین باره به این نکته اشاره کرد که توانایی مقابله با نیازهای دوران بارداری ممکن است در این زمینه تاثیرگذار باشد: «توانایی تحمل تغییرات بزرگ در فیزیولوژی و دینامیک مایعات مرتبط با مدیریت بارداری، ممکن است در مدیریت استرس پرواز فضایی در سطح فیزیولوژیکی تاثیرگذار باشد.»

زنان در پروازهای فضایی موفق تر از مردان عمل می کنند!

در این بررسی، نمونه های خدمه ماموریت Inspiration4 و دیگر فضانوردانی که بین شش ماه تا یک سال را در ایستگاه فضایی بین المللی گذرانده اند، مورد تجزیه وتحلیل قرارگرفته و همین داده ها، اساس یک پایگاه داده زیست شناسی فضایی را ایجاد می کنند که از آن ها برای کاهش خطرات سلامتی فضانوردان آینده عازم ماه، مدار ماه و احتمالاً حتی مریخ استفاده خواهد شد.

تردیدهای جدی درباره سلامت فضانوردان

این در حالی است که ناسا در نظر دارد تا در دهه 2030 انسان را به دور سیاره مریخ بفرستد. دراین بین، مطالعه دیگری تردیدهایی جدی را در مورد ایمنی چنین ماموریت های طولانی و عمیق فضایی مطرح کرده است.

زنان در پروازهای فضایی موفق تر از مردان عمل می کنند!

اعضای این تیم بین المللی به رهبری محققان دانشگاه کالج لندن، موش ها را در معرض پرتوهای شبیه سازی شده کیهانی (GCRs) قراردادند و متوجه شدند که دوز بالای پرتوهای کیهانی که فضانوردان در سفر رفت وبرگشت به مریخ با آن مواجه می شوند، ممکن است باعث آسیب های دایمی کلیوی شود و درصورتی که فضانوردان در مقابل این اشعه ها محافظت نشوند، حتی شاید در مسیر برگشت از مریخ به دیالیز کردن نیازمند شوند.

کیت سیو، محقق پزشکی کلیه در دانشگاه UCL دراین باره به این نکته اشاره کرده که کلیه ها به شدت به تشعشعات حساس هستند و این احتمال وجود دارد که آسیب های دایمی، ماه ها پس از قرار گرفتن در معرض این تشعشعات خودشان را نشان دهند. این اشعه ها، به میتوکندری ها که نیروگاه های کوچک درون سلولی هستند، آسیب می زنند که درنهایت منجر به نارسایی کلیه خواهد شد.

زنان در پروازهای فضایی موفق تر از مردان عمل می کنند!

استفان والش، استاد نفرولوژی در UCL و نویسنده ارشد این مطالعه هم گفته: «احتمالاً این مشکلی جدی است. یکی از مشکلات پرتوهای کیهانی این است که حتی محافظت در برابر آن ها، ممکن است اوضاع را بدتر کند؛ چراکه پرتوهای دریافتی آن قدر پرانرژی هستند که با تولید تشعشعات ثانویه نیز به فضانوردان آسیب می رساند. یافتن راهکاری برای مقابله با این مسیله، کار بسیار سختی است.»

منبع: theguardian

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زنان در فضانوردی موفق تر از مردان عمل می کنند!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زنان در فضانوردی موفق تر از مردان عمل می کنند!"، کلیک کنید.