سه ماده موثر در حفاظت از کبد چرب در این گیاه وجود دارد

سه ماده موثر در حفاظت از کبد چرب در این گیاه وجود دارد

آفتاب نیوز :

یکی از فعالیت های مهم کبد، ذخیره سازی و سوخت و ساز چربی ها در بدن است.

کبد طبیعی حاوی حدود 5 گرم چربی خالص در 100 گرم وزن خود می باشد. هرگاه مقدار چربی در کبد بیش از 5 درصد وزن آن افزایش یابد، به این حالت (کبد چرب) گفته می شود.

کبد چرب، بیماری شایعی در جامعه است ودر نتیجه بسیاری از بیماری ها و یا حالت های بد تغذیه ای در بدن ایجاد می شود. انباشته شدن چربی در سلول های کبدی می تواند به التهاب این سلول ها منجر شود.

مصرف برخی داروها، چاقی و یا اضافه وزن، کم تحرکی و مصرف مشروبات الکلی منجر به بروز کبد چرب می شوند. شکل غیرالکلی کبد چرب به دلیل تغییر در شیوه زندگی، تحرک و تغذیه مردم در حال افزایش است.

کبد چرب غیرالکلی بیماری خاموشی است که در بسیاری از موارد در مراحل ابتدایی علایم خاصی ندارد، ولی وجود کبد چرب نشان دهنده وجود یک نقص متابولیک در بدن آدمی است و خطر بروز بیماری دیابت قندی، سکته های قلبی و مغزی در آینده بیشتر خواهد بود.

آگاهی داشتن درباره کبد چرب، علل و عوام خطر تاثیرگذار در ایجاد و پیشرفت آن می تواند در کاهش ابتلا و یا درمان بموقع نقش داشته باشد.

کبد بزرگترین غده بدن است و آن را می توان به کارخانه ای شیمیایی تشبیه کرد که وظیفه تولید، تغییر، انبار کردن و دفع مواد را به عهده دارد. محل کبد در شکم از نظر عمل آن بسیار مهم است. وزن کبد در فرد بالغ حدود 1500 گرم و معادل یک پنجاهم وزن کل بدن می باشد.

در سال 1968 دانشمندان 3 ماده موثر در حفاظت کبد را از گیاه خارمریم به نام های سیلیبینین، سیلیدیانین و سیلیکریستین را جدا کرده اند که امروزه مجموعه آن ها را سیلیمارین می نامند.

این گیاه در بسیاری از نقاط دنیا و از جمله کشور ایران به صورت بومی رشد می کند.

از گیاه خارمریم و ترکیبات آن به عنوان داروی کمکی و محافظت کننده کبدی در انواع بیماری های کبدی، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و کبدچرب استفاده می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سه ماده موثر در حفاظت از کبد چرب در این گیاه وجود دارد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سه ماده موثر در حفاظت از کبد چرب در این گیاه وجود دارد"، کلیک کنید.