شرکت کنندگان در مسابقات ملی مناظره مورد بازخواست هیچ مرجعی قرار نمی گیرند

در نشست شورای سیاست گذاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی ایران مطرح شد؛

شرکت کنندگان در مسابقات ملی مناظره مورد بازخواست هیچ مرجعی قرار نمی گیرند

در نشست شورای سیاست گذاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی با حضور رییس جهاددانشگاهی و معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بر نقش آفرینی جهاددانشگاهی در حوزه آزاداندیشی در دانشگاه ها تاکید و عنوان شد: شرکت کنندگان در مسابقات ملی مناظره دانشجویی مورد بازخواست هیچ مرجعی قرار نمی گیرند.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری سقف شیبدار، نشست شورای سیاست گذاری دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان با حضور دکتر حسن مسلمی نایینی رییس جهاددانشگاهی،  عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ مهدی فاطمی پور معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه ها؛ محمدحسین ساعی رییس دانشگاه سوره؛ سیدحمید مهدیون نماینده دانشگاه آزاد؛ یعقوب فتح الهی معاون پژوهش و فناوری؛ علیرضا کلانتر مهرجردی معاون فرهنگی؛ علی منتظری رییس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی و دکتر رضا فریدزاده رییس سازمان دانشجویان این نهاد برگزار شد.

جهاددانشگاهی باید در متن دانشگاه باقی بماند

عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن قدردانی از زحمات جهادگران جهاددانشگاهی برای اقداماتی که در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی انجام داده و به خصوص برگزاری موضوع کرسی های آزاداندیشی، بیان کرد: برگزاری این اقدامات مناسبات شجره طیبه ای است که فواید و ثمرات آن به تمامی دست اندرکاران این رویداد خواهد رسید و ان شاءالله ادامه دهندگان خوبی برای این راه باشیم.

وی در ادامه گفت: با رجوع به هندسه معرفی اسلام و تفاسیری که اسلام اندیشان در رابطه با آزاداندیشی ارایه کرده اند، درمی یابیم که آزاداندیشی به نوعی مسیر تکامل بشر را تسطیح می کند و لذا ضرورت دارد. درواقع ما از سر اضطرار به سمت آزاداندیشی نمی رویم، بلکه یک ضرورت انسانی، مکتبی و تاریخ است. معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه سیر کشف حقیقت جز آزاداندیشی نیست و از این مسیر است که حقیقت کشف می شود، همان طور که قرآن کریم بر آن تکیه کرده است.

 کلانتری با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در اندیشه ها و بیاناتشان چه قبل و بعد از انقلاب در خصوص راه اندازی کرسی های آزاداندیشی، عنوان کرد: ایشان همواره بر این امر تاکید داشته اند که مسیر همین است و جز این وجود ندارد. چنانکه سایر بزرگان انقلاب همانند امام خمینی (ره)، شهید مطهری، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و امثالهم که مستقیم و غیرمستقیم در تکوین شجره انقلاب نقش داشته اند بر این امر تاکید کرده اند.

وی در رابطه با نقش جهاددانشگاهی در خصوص توسعه آزاداندیشی در دانشگاه ها تصریح کرد: این نهاد نقش مهمی در این حوزه ایفا کرده و همواره پیشقدم بوده و تقدم با این نهاد بوده است. جهاددانشگاهی به واسطه صف شکنی در مسیر هایی که دیگران شک و شبهه داشتند به میدان بروند، ورود کرده و همواره در عرصه های مختلف صف شکن بوده است. الحمدالله در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز توفیقات خوبی داشته است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص نگاه این وزارتخانه به جهاددانشگاهی گفت: تاکنون توافقات خوبی با مجموعه جهاددانشگاهی داشته ایم و در برنامه هایی که ورود کرده ایم به این شکل بوده که به کار این نهاد ضریب دهد تا خدای ناکرده برنامه های جهاد زایده ای بر مجموعه آموزش عالی نباشد، چراکه جهاد از متن دانشگاه بوده و در متن آن نیز باید باقی بماند.

کلانتری ضمن اشاره به برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی توسط سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی اظهار کرد: با توجه به تغییراتی که در سطح جامعه ایجادشده نیازمند بازنگری در برگزاری رویداد مسابقه مناظره ملی دانشجویان هستیم، چراکه مسیر تحولی است و امتداد این رویداد باید در جهتی باشد که پوشش حداکثری داشته و همه مخاطبان را پوشش دهد و تبدیل به رویدادی نشود که عده معدودی از دانشجویان در آن شرکت کنند، اما کثیری از افراد که گزاره ها و خلجان های فکری شان در این رویداد ضریبی پیدا نمی کند، از آن کنار گذاشته شوند.

شرکت کنندگان در مسابقات ملی مناظره مورد بازخواست هیچ مرجعی قرار نمی گیرند

وی در ادامه سخنانش تاکید کرد: تاکنون هیچ شرکت کننده ای در مسابقات ملی مناظره دانشجویی از سوی هیچ مرجعی مورد بازخواست قرار نگرفته است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه در عصر شبکه های اجتماعی زیست می کنیم، گفت: امروز نوع مسایل دگرگون شده و نسل تغییر کرده و باید متناسب با این تغییرات بازنگری و برنامه ریزی کنیم. امروز آزاداندیشی در فضای شبکه های اجتماعی و تریبون ها فردی شده و فضای موازی شکل گرفته است، لذا بایدمتناسب با این فضا تمهیدات لازم را بیاندیشیم. همچنین باید به سمت شبکه های اجتماعی پیش برویم تا مناظرات در آنها شکل بگیرد و در این رابطه سرمایه گذاری و برنامه ریزی کنیم.

دکتر کلانتری خاطرنشان کرد: در حوزه آداب گفتگو نیز باید برنامه ریزی کرد، چراکه باید ادب و آداب گفتگو را در جامعه دانشگاهی توسعه دهیم تا بداخلاقی های حوزه سیاسی در این عرصه وارد نشود. ایران کشوری است که از دیربار چهارراه مبادلاتی اندیشه ها بوده و باید آن را امروز نیز تقویت کرد و بر آن صحه گذاشت تا ادامه یابد.

تاکید بر هدف گذاری از اجرای مناظره ها

در ادامه این نشست حجت الاسلام والمسلمین مهدی فاطمی پور معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه ها با تاکید بر مقوله هدف گذاری در برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی، بیان کرد: هدف موضوع تعیین کننده ای است، اینکه به چه سمتی می رویم و چه مسیری را باید طراحی کنیم. اگر هدف ما استدلال ورزی و تربیت عقلانی جوانان و پرهیز از قرار گرفتن در هیجانات باشد، حتما در طراحی باید به این موضوع توجه کنیم.

وی با بیان اینکه رویکردی که ما به فرد بگوییم بیا نقش بازی کن محقق نخواهد شد، عنوان کرد: ما فرایندی را طی می کنیم که فرد عقلانی تصمیم بگیرد و این نکته مهمی است. در این راستا باید برنامه ریزی کرده و مسیری را تعریف کنیم که بر اساس استدلال ورزی، تعقل باشد و خود این مقوله نیز پیام دارد.

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه ها در ادامه گفت: باید در طراحی ها به ارتقاء این موضوع فکر کنیم که با برگزاری مناظرات چه اتفاقی می افتد تا ما را به علاوه بر برگزاری مناظره به سمت بحث آزاداندیشی ببرد.
حجت الاسلام والمسلمین فاطمی پور افزود: باید بنابراین باید برنامه ریزی شود که از مخاطب خاص اینگونه برنامه ها عبور کنیم و بتوانیم تنوع این نوع برنامه ها را بیشتر و عمومی تر کنیم. باید به گونه ای عمل کنیم که علاوه بر دانشگاه ها، کانون ها و انجمن های دانشجویی نیز به سمت برگزاری مناظرات پیش بروند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: نکته بعدی این است که از این برنامه چندین نتیجه می توانیم بگیریم که یکی از آنها تمرین گفتگو است. اتفاق دوم ذهنیت سازی است که می توان در دانشگاه ها ایجاد کرد؛ بنابراین باید ماموریتی تعریف شود و علاوه بر گفتمان سازی، رسانه ها و دانشگاه های مختلف را باید پای کار بیاوریم، چراکه تاکید رهبری نیز بر ایجاد کرسی های آزاداندیشی است تا دشمنان سوء استفاده نکنند.

لزوم فرهنگ سازی در حوزه برگزاری مناظره و کرسی های آزاداندیشی در سطح جامعه

در ادامه این نشست، دکتر محمدحسین ساعی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس دانشگاه سوره ضمن اشاره به فرا رسیدن دهه کرامت، با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در عرصه های مختلف بیان کرد: در سال ها پیش مقوله ای به نام دهه کرامت در کشور نداشتیم، اما با فرهنگ سازی توانستیم این مقوله را در جامعه گسترش دهیم، لذا این نشان می دهد که با فرهنگ سازی مقوله های مختلف در جامعه می توان آن را در سطح عمومی گسترش داد.

وی با ارایه پیشنهاداتی در خصوص فرهنگ سازی در حوزه برگزاری مناظره و کرسی های آزاداندیشی در سطح جامعه گفت: ابتدا باید نوعی از آموزش مناظره را در دانشگاه ها اجرا کنیم و مرحله اول آن این است که کسانی که وارد این مقوله می شوند آموزش لازم را در این حوزه ببینند و همچنین ادبیات این مقوله در دانشگاه ها ایجاد شود.

رییس دانشگاه سوره در ادامه بر درگیر کردن آموزش و پرورش کشور با مقوله آزاداندیشی تاکید کرد و گفت: ورود آموزش و پرورش به مقوله ایجاد کرسی های آزاداندیشی می تواند به این امر ختم شود که میوه آن را در دانشگاه بچینیم؛ بنابراین به نظر می رسد موضوع آزاداندیشی به ایجاد سامانه بزرگ کشوری نیاز دارد که پلتفرمی برای گفت وگوی دانشجویی باشد؛ بنابراین باید ابزاری ایجاد کرده این مناظره ها ضبط و نگهداری شود و در این راستا می توان از ظرفیت صداوسیما و خبرگزاری ها استفاده کرد. همچنین می توان از ظرفیت افراد موثر رسانه های اجتماعی و کسانی که به این حوزه علاقه دارند بهره برد.

 ساعی افزود: اکنون در شورای ملی گفتگو بحث «خانه ملی گفتگو» مطرح است که کار ملی بزرگی است و می توان با همکاری وزارت علوم، دانشگاه آزاد و… آن را راه اندازی کرد. همچنین باید برای آن ردیف بودجه در نظر گرفت و آن را به سند ملی گفتگو تبدیل کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه برای مسابقات مناظره نیاز به ایجاد ادبیات نظری داریم، گفت: اینکه گفتگو در جمهوری اسلامی به چه معنی است. در این خصوص تمامی مجموعه هایی که زیر نظر جهاددانشگاهی قرار دارند دخیل هستند. همچنین نیاز به داوری داریم و باید تیم داوری از جنس افرادی باشد که در حقوق و اخلاق تبحر دارند و در زمان اجرای مناظره ها راجع به آن صحبت کنند.

برگزاری سومین دوره از رویداد سراسری کرسی های آزاداندیشی توسط دانشگاه آزاد

در ادامه این نشست سیدحمید مهدیون نماینده دانشگاه آزاد در خصوص برگزاری رویداد سراسری کرسی های آزاداندیشی در این دانشگاه توضیحاتی ارایه کرد و گفت: امسال سومین دوره از این مسابقات برگزار می شود که با مشارکت وزارتخانه های علوم و بهداشت است و بیش از 5700 تیم در این رویداد سراسری حضور دارند.

گفتنی است؛ مرحله کشوری این دوره از مسابقات با حضور 64 گروه دانشجویی از دانشگاه های سراسر کشور از 5 تا 10 خرداد ماه در تهران برگزار می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شرکت کنندگان در مسابقات ملی مناظره مورد بازخواست هیچ مرجعی قرار نمی گیرند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شرکت کنندگان در مسابقات ملی مناظره مورد بازخواست هیچ مرجعی قرار نمی گیرند"، کلیک کنید.