صنایع فولادی تنها شش تا هفت درصد از برق کشور را مصرف می کنند

صنایع فولادی تنها شش تا هفت درصد از برق کشور را مصرف می کنند

سیدامیر طباطباییان، مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه گفت: طبق آمار وزارت نیرو تنها شش تا هفت درصد برق کشور در بخش فولاد مصرف می شود و از حدود 60 تا 64 هزار مگاوات برق تولیدی در کشور حدود سه هزار و 600مگاوات برق آن به صنایع فولادی اختصاص دارد.

به گزارش گروه بازار خبرگزاری علم و فناوری سقف شیبدار، بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط شرکت مدیریت شبکه برق ایران، ظرفیت تولید برق کشور در سال 1402 به رقم 335 هزار و 115 میلیون کیلووات ساعت رسید که بیانگر رشد 5.3 درصدی نسبت به سال 1401 است. از طرفی گزارش های وزارت نیرو از میزان مصرف برق در دوران پیک انرژی سال گذشته نشان می دهد بخش صنعتی و خانگی تا پایان تابستان 1402 به ترتیب 35.3 و 32.5 درصد برق مصرف کرده اند و صنایع در طول سال گذشته به صورت کلی 120 هزار و 792 میلیون کیلووات ساعت برق از کل مصرف کشور را به خود اختصاص دادند.

سیدامیر طباطباییان، مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه در رابطه با میزان مصرف برق توسط صنایع فولادی کشور گفت: طبق آمار وزارت نیرو تنها شش تا هفت درصد برق کشور در بخش فولاد مصرف می شود و از حدود 60 تا 64 هزار مگاوات برق تولیدی در کشور حدود سه هزار و 600 مگاوات برق آن به صنایع فولادی اختصاص دارد. در اصل این میزان برق توسط کارخانه های فولادی با روش کوره قوس الکتریکی استفاده می شود و تولید فولاد از طریق کوره بلند به برق کم تری نیاز دارد.

طباطباییان ادامه می دهد: انرژی کارخانه های کوره بلند توسط زغال سنگ تامین می شود. ولی بیشتر واحدهای تولیدی فولاد در کشور به روش احیای مستقیم و از طریق کوره قوس الکتریکی فعالیت می کنند که در کوره قوس الکتریکی عمده انرژی مصرفی، انرژی الکتریکی است. با این حال مصرف برق در صنایع فولادی کشور تنها شش تا هفت درصد از کل برق کشور است.

کاهش هشت درصدی مصرف برق فولاد مبارکه در تابستان 1402

طبق توضیحات مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه، مصرف برق در صنایع فولادی چندان بالا نیست ولی در عین حال بیشترین محدودیت ها انرژی در دوران پیک مصرف به فولادسازان تحمیل می شود. طباطباییان در این رابطه توضیح داد: ما هر ساله با شروع فصل گرما با شرکت توانیر در زمینه مدیریت مصرف برق همکاری داریم و گاهی این همکاری در بعضی از روزهای سال بیشتر از تعهدات قبلی بوده است، تا جایی که نزدیک به 50 درصد از محدودیت های ناترازی انرژی به صنایع فولادی تحمیل می شود.

مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه با اشاره به خسارت های سنگین فولاد مبارکه در زمان محدودیت های مصرف برق بیان داشت: اعمال محدودیت های مصرف برق خسارت های سنگینی به صنایع فولادی وارد می سازد، به طوری که در فولاد مبارکه سال گذشته به دلیل محدودیت های برق حدود 768 هزار تن و محدودیت های گاز 1،857 هزار تن از انواع مختلف محصولات تولیدی از دست رفته و دیگر شرکت های فولادی نیز به دلیل محدودیت برق و گاز حجم بالایی تولید از دست داده اند. با وجود تمامی این مشکلات فولاد مبارکه در اکثر مواقع فراتر از مسیولیت خود با وزارت نیرو همکاری کرده است.

طباطباییان اضافه کرد: اگرچه مطابق آمارها فولاد مبارکه در طول سال خارج از زمان های پیک مصرف، انرژی بیشتری دریافت کرد ولی مصرف برق ما در طول تابستان سال 1402 هشت درصد نسبت به سال 1401 کاهش یافت.

ثبت رکوردهای جدید باوجود محدودیت انرژی در فولاد مبارکه

مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه صنایع فولادی باوجود محدودیت های انرژی موفق به ثبت رکوردهای تولید در طول سال گذشته شدند، اظهار می کند: مجموعه فولاد مبارکه با برنامه ریزی های دقیق و همکاری تمامی اعضای این مجموعه موفق به ثبت رکوردهای تولید در طول سال گذشته شد. همچنین ما در در زمان های خارج از محدودیت یعنی در فصول بهار و پاییز رکورد خوبی به ثبت رساندیم و محدودیت های شدید انرژی در تابستان و زمستان را پوشش دادیم.

در انتها طباطباییان خاطرنشان کرد: طبق پیش بینی های شرکت توانیر و وزارت نیرو احتمال تشدید محدودیت های انرژی در تابستان سال جاری برای صنایع فولادی وجود دارد. ولی امیدواریم با کمک وزارت نیرو در سال جاری بخشی از نیروگاه های صنایع در مدار تولید قرار گیرند تا محدودیت های کم تری به شرکت فولاد مبارکه و سایر بخش ها وارد شود و بتوانیم مطابق روال چند سال اخیر افزایش تولید را در این مجموعه داشته باشیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "صنایع فولادی تنها شش تا هفت درصد از برق کشور را مصرف می کنند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "صنایع فولادی تنها شش تا هفت درصد از برق کشور را مصرف می کنند"، کلیک کنید.