عدالت طلبی و ظلم ناپذیری از ویژگی های هنرمند انقلابی است – خبرگزاری سقف شیبدار | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری سقف شیبدار، گروه استان ها – مسعود عربزاده: صادق آزادفر یکی از هنرمندان طنزپرداز استان بوشهر است که فعالیت های وی در حوزه طنزپردازی و ترویج طنز در جامعه سبب شد تا او به عنوان بخش ویژه مردمی به عنوان چهره هنر انقلاب در سال 1402 معرفی و تجلیل شود.

گروه های خوبی در استان بوشهر در حوزه طنز مشغول فعالیت هستند که پیام خود را همراه با دانش در کنار شادی و لبخند به جامعه ارایه می دادند.

یکی از گروه های که با عنوان «دله» از سال 96 پیرو موضوعات اجتماعی بویژه بی عدالتی و همچنین تولیدات ویژه در بخش فلسطین تولید و بارها از رسانه ملی پخش شده است.

به همین بهانه گفتگوی با صادق آزاد فر نویسنده، کارگردان و طنز نویس، لیسانس مدیریت دولتی و دانش آموخته سینما جوان بوشهر در رابطه با معرفی ایشان به عنوان چهره هنر انقلاب ترتیب داده ایم که با هم می خوانیم.

شما به عنوان چهره هنر سال انقلاب انتخاب شدید. از دیدگاه خودتان چه عاملی باعث این انتخاب شده است؟

فکر می کنم عوامل مختلفی موثر باشد ولی تلاش ما این بوده مفاهیم اصیل انقلاب را با زبان قابل فهم و رایج به اثر هنری تبدیل کنیم و منطق عدالت خواهی را بدون موضع گیری های خاص در میان مردم و هنرمندان جامعه رواج دهیم.

از جهتی دیگر تلاش فراوانی داشتیم تا با بهره از ادبیات طنز گستره بیشتری از مخاطبین و هنرمندان را همراه سازیم.

عدالت طلبی و ظلم ناپذیری از ویژگی های هنرمند انقلابی است

خیلی از هنرمندان، پژوهشگران و شاعران دوست دارند در مسیر شما گام بردارند و هم از نظر هنری هم از نظر عقیدتی به موفقیت برسند از چه مسیرهای را باید عبور کنند؟

طیف اصلی و وسیع جامعه که شاید اکثراً جزو طبقه متوسط و پایین درآمدی هستند، را می توان مردم نامید که تمام بار کشور بر دوش همین طبقه هست و همین مردم اولویت های دارند که مهمترین آنها عدالت و رفع تبعیض است به نظر من باید دغدغه های مردم اولویت هنرمندان باشد و به دردهای مردم بها بدهند و هنرمندانه به این امر بپردازند.

شاخصه های هنر انقلاب از دیدگاه شما چیست؟

همانگونه که در سخنان امام راحل آمده است تنها هنر مورد قبول قرآن هنری است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم، اسلام ایمه هدی علیهم السلام، اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خوردگان تاریخ تلخ باشد.

عدالت، آزادی و معنویت و هویت ظلم ناپذیری سه شاخصه اصلی یک هنرمند انقلابی است.

عدالت طلبی و ظلم ناپذیری از ویژگی های هنرمند انقلابی است

یکی از مسایل مورد تاکید شهید آوینی، حرکت هنر به سمت مردمی شدن است چگونه می توان روند جریان سازی را سرعت بخشید؟

از اصول این انقلاب می توان جمهوریت را نام برد، اگر جمهوریت در تعریف ذهنی و ادراک هنرمند نباشد جریان سازی شکل نخواهند گرفت، مردم صاحبان این انقلاب هستند.

نقش مساجد را به عنوان پاتوق هنری در جریان سازی انقلاب چگونه ارزیابی می کنید؟

مساجد جایگاه بسیار خوبی برای فعالیت های اجتماعی هستند، چون مساجد هر محله محل تجمع اقشار مختلف مردم هستند و محل مناسبی برای گفتگو ها و طرح دغدغه های واقعی و عینی جامعه هستند.

از جهتی دیگر مسجد هم می تواند به جریان هنر اصیل انقلاب کمک شایانی کند و هنر را بازوی توانمندی برای پیشبرد اهداف انقلاب ببیند.

منظور از هنر انقلاب و هنر مردمی چیست و چه مولفه های دارد؟

حتماً به دغدغه مردم بپردازد، این انقلاب از روز اول برای برقراری عدالت و از بین بردن ظلم بنا شده است، هنر باید به این مسیر کمک کند وگرنه هنر مردمی نخواهد بود.

در این سال ها هفته هنر انقلاب اسلامی چقدر توانسته در معرفی هنرمندان در جامعه نقش ایفا کند؟

واقعاً خوب بوده و در سایر حوزه ها توانستیم با سایر هنرمندان انقلابی آشنا بشویم و حتی برای بالا بردن سطح کیفی آثار هنری راهنمایی و همراهی بطلبیم.

ارزیابی شما از جایزه «چهره سال هنر انقلاب اسلامی» و تاثیر گذاری آن در توسعه و گسترش هنر چگونه می بینید؟

همین که به هنرمندانی که دغدغه انقلاب و مردم را دارند بها داده می شوند بسیار ارزنده است و حتماً تاثیر بسزایی بر سایر هنرمندان و اقشار مختلف جامعه دارد.

اگر بخواهید اتفاق های خودجوش و جهادی در عرصه های هنر از استان بوشهر که در سال گذشته اتفاق افتاده را نام ببرید؟

آثار تاریخی «نخل و برنو» که به هویت تاریخی و مقاومت مردم استان می پردازد واقعاً آثار خوبی بود.

عدالت طلبی و ظلم ناپذیری از ویژگی های هنرمند انقلابی است

به صورت تحلیلی در حوزه تخصصی تان برای مشکلات چه به صورت کلان و استانی راهکارهای ارایه بدهید؟

متاسفانه با کم رنگ شدن مرزهای هنر اصیل و سبک بازی های فضای مجازی که صرفاً برای جذب بیننده به هر قیمتی است، ذایقه جامعه تا حد زیادی تغییر داده شده و این آثار به اصطلاح طنز متاسفانه به جای بیان حقایق جامعه اسلامی ایرانی، تبدیل به مخدری برای جامعه شده و از طرفی دیگر برخی را که به دنبال بروز هنری خود هستند به سمت هنر پوچ و توخالی متمایل می کند و دیگر به سمت هنر انقلابی نمی روند که با ظالمی بجنگند.

طنز از روز اول پدید آمده بود که با زبان دیگری از دردها بگوید ولی با وجود فضای مجازی مفاهیم هم متاسفانه تغییر کرده است.

البته هنرمندان واقعی کسانی هستند که بتوانند از همین فضای مجازی استفاده کنند و با طرح هنرمندانه دغدغه های واقعی مردم، ذایقه ها را هم اصلاح کنند.

نهادهای فرهنگی چگونه می توانند مردم را در تولیدات هنر بیشتر سهیم کنند؟

نهادهای فرهنگی هم بنا به تعریف هنر اصیل انقلابی باید از هنرمندانی که دغدغه مردم و جمهوریت و عدالت را دارند بیشتر حمایت کنند و کاری کنند که بیشتر دیده شوند و هم به لحاظ مادی و هم معنوی حمایت ویژه داشته باشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عدالت طلبی و ظلم ناپذیری از ویژگی های هنرمند انقلابی است – خبرگزاری سقف شیبدار | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عدالت طلبی و ظلم ناپذیری از ویژگی های هنرمند انقلابی است – خبرگزاری سقف شیبدار | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.