لاوروف ابتکار چین برای بحران اوکراین را «واقع بینانه» خواند

لاوروف ابتکار چین برای بحران اوکراین را «واقع بینانه» خواند

وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) گفت ابتکار چین در مورد حل و فصل اوکراین واقع بینانه است زیرا بر علل اصلی درگیری متمرکز است.

به گزارش سقف شیبدار، سرگیی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به طرح صلح مدنظر چین برای جنگ اوکراین گفت: در این مورد، ابتکار چین عملی ترین و واقع بینانه ترین طرح است، زیرا بر لزوم مقابله با علل ریشه ای و از بین بردن علل ریشه ای تاکید می کند. هر چیز دیگری، حدس و گمان است.

او که به همراه ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به پکن رفته است، به روزنامه روسی ایزوستیا گفت، مسکو هرگز به پکن نگفته است که این ابتکارعمل را تعدیل کند.

به گزارش اسپوتنیک، این اظهارات لاوروف در شرایطی مطرح می شود که پوتین هم در پکن از طرح شی جین پینگ، رییس جمهور چین استقبال کرد. رییس جمهور روسیه امروز در آغاز سفر 2 روزه اش به پکن گفت: «ما به دنبال ایجاد جهانی عادلانه تر و برابرتر براساس نقش مرکزی سازمان ملل متحد، شورای امنیت و قوانین بین المللی هستیم. ما همچنین از ابتکارعمل چین برای حل بحران اوکراین استقبال می کنیم.»

پوتین همچنین در رایزنی خصوصی با شی قول داد که در مورد موضوع اوکراین به رییس جمهور چین اطلاع دهد.

شی جین پینگ امروز با اشاره به بحران اوکراین گفت: «روسیه و چین معتقدند که حل و فصل سیاسی بحران اوکراین راه درستی است و موضع چین در مورد این موضوع بدون تغییر باقی می ماند. چین امیدوار به بازیابی سریع صلح و ثبات در اروپاست و به ایفای نقش سازنده خود ادامه خواهد داد. چین و روسیه برای کمک مناسب به امنیت و ثبات جهانی با یکدیگر همکاری خواهند کرد.»

از سوی دیگر «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین که او هم در پکن به سر می برد، امروز گفت وضعیت اوکراین از جمله موضوعات مورد بحث بین ولادیمیر پوتین و همتای چینی اش، شی جین پینگ خواهد بود. پسکوف به روزنامه روسی «ایزوستیا» در پاسخ به سوالی درباره نگرش روسیه در قبال طرح صلح چین برای اوکراین گفت: «اوکراین قطعا مورد بحث قرار خواهد گرفت.»

پسکوف گفت: «ما از همه ابتکارات صلح استقبال می کنیم. و البته، مسکو همچنین از دیدگاه طرف چینی در مورد چشم اندازها و زمینه های احتمالی برای آغاز تلاش ها برای حل و فصل اوضاع [در اوکراین] استقبال می کند.»

پسکوف همچنین یادآور شد که کی یف اکنون «از نظر قانونی امکان مذاکره را برای خود منتفی کرده است.» او افزود: «این یک روند طولانی است، اما موضع سازنده طرف چینی، ما را تحت تاثیر قرار می دهد.»

سخنگوی کرملین با اشاره به کنفرانس آتی در سوییس با موضوع صلح اوکراین گفت: «بحث در مورد مسایل امنیتی مربوط به روسیه، بدون مشارکت مسکو کاملا بیهوده است و کنفرانس آتی اوکراین در سوییس به یک “محل گفت وگو” تبدیل خواهد شد که هیچ چشم اندازی برای دستیابی به هیچ نتیجه ملموسی نخواهد داشت.»

پایان خبر سقف شیبدار  

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "لاوروف ابتکار چین برای بحران اوکراین را «واقع بینانه» خواند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "لاوروف ابتکار چین برای بحران اوکراین را «واقع بینانه» خواند"، کلیک کنید.