ماهواره رصد نشت نفت به مدار زمین می رود

ماهواره رصد نشت نفت به مدار زمین می رود

گوگل به همراه یک گروه محیط زیستی با ارسال یک ماهواره رصدی میزان نشت نفت و گاز متان را از فضا با کشورهای مختلف به اشتراک می گذارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری سقف شیبدار به نقل از سی جی تی ان، گوگل و گروه محیط زیستی «صندوق دفاع از محیط زیست»  Environmental Defense) (Fund روز چهارشنبه از مشارکتی برای افشای منابع انتشار گاز های گلخانه ای گرمایش آب و هوا از عملیات نفت و گاز که از فضا توسط یک ماهواره جدید شناسایی می شود، خبر دادند.

ماهواره متان سَت (MethaneSAT) که ماه آینده پرتاب می شود، یکی از چندین ماهواره ای است که برای نظارت بر انتشار گاز متان در سراسر جهان به منظور شناسایی منابع اصلی گاز های گلخانه ای نامریی، اما قوی مستقر می شود. این مشارکت توسط صندوق دفاع از محیط زیست، آژانس فضایی نیوزلند، دانشگاه هاروارد و دیگران رهبری می شود.

داده های این ماهواره اواخر امسال در دسترس قرار می گیرد و گوگل کلود قابلیت های محاسباتی را برای پردازش اطلاعات فراهم می کند.

گوگل همچنین اعلام کرد که با استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی اجزایی مانند مخازن نفت، نقشه ای از زیرساخت های نفت و گاز ایجاد می کند و سپس داده های ماهواره مذکور در مورد انتشار گاز های گلخانه ای با نقشه گوگل پوشانده می شود تا به درک این که کدام نوع تجهیزات نفت و گاز نشت بیشتری دارند کمک کند.

برخی از این اطلاعات از طریق سامانه «گوگل ارث انجین» (Google Earth Engine)  یک پلتفرم تجزیه و تحلیل جغرافیایی، اواخر امسال در دسترس قرار گرفت؛ این ملتفرم برای محققان، سازمان های غیرانتفاعی و رسانه های خبری رایگان است.

ییل مگوایر، معاون توسعه پایداری جغرافیایی در گوگل، به خبرنگاران گفت: «ما فکر می کنیم این اطلاعات برای شرکت های انرژی، محققان و بخش عمومی برای پیش بینی و کاهش انتشار متان در اجزایی که عموماً حساس ترین هستند، بسیار ارزشمند است». 

این راه اندازی در حالی صورت می گیرد که دولت ها در حال سرکوب منابع کوتاه مدت گاز گلخانه ای هستند. بیش از 50 اپراتور نفت و گاز دولتی و مستقل، از اکسون موبیل تا آرامکو سعودی، در اجلاس آب و هوای COP28 (کوپ 28) متعهد شدند که نشت متان خود را تا پایان این دهه به صفر نزدیک کنند.

ایالات متحده یکی از بزرگترین کشور های تولید کننده گاز متان است. این کشور اقدامات اجباری را برای جلوگیری از نشت ناشی از عملیات نفت و گاز پیشنهاد کرده است. یک قانون جدید توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده به مردم این امکان را می دهد که در صورت دسترسی به فناوری تشخیص متان، نشت های بزرگ متان را به تنظیم کننده های فدرال گزارش دهند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماهواره رصد نشت نفت به مدار زمین می رود" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماهواره رصد نشت نفت به مدار زمین می رود"، کلیک کنید.