مذاکره کی یف و مسکو محتمل نیست

مذاکره کی یف و مسکو محتمل نیست

«تحلیلگران بر این باورند که اوکراین در 2024 هم درگیر جنگ است و عزمش را جزم کرده تا به مبارزه برای پس گرفتن قلمرو خود ادامه دهد؛ اما روسیه تنها به تسلیم کامل کی یف راضی خواهد شد.»

به گزارش سقف شیبدار، خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره پایین بودن احتمال مذاکره میان اوکراین و روسیه نوشته است: با گذشت 2 سال از جنگ اوکراین، هیچ امیدی به مذاکره برای خارج شدن از بن بست کنونی وجود ندارد و با تضعیف عزم غرب در حمایت از اوکراین، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه برای پافشاری بر اهداف خود مصمم تر شده است.

پوتین در گفت وگوی هفته گذشته خود با «تاکر کارلسون» روزنامه نگار آمریکایی برای مذاکره با اوکراین ابراز آمادگی کرد؛ اما این مذاکره پیشنهادی آن قدر با شرایط و خواسته های مسکو منطبق است که کی یف تمایلی به شرکت در آن نخواهد داشت.

«فیودور لوکیانوف» رییس «شورای سیاست دفاعی و خارجی» که اندیشکده ای نزدیک به کرملین است، گفت: فکر نمی کنم فعلاً مذاکره ای در کار باشد. مسیله ای نیست که آن ها بتوانند درباره اش مذاکره کنند.

پوتین در زمستان 2022 نتوانست به هدف خود برای تصرف چندروزه کی یف دست یابد؛ اما حالا با شکست ضدحمله اوکراین، احتمال روی کار آمدن دونالد ترامپ در انتخابات امسال آمریکا و روی کار آمدن جریان های راست افراطی در اروپا، پوتین تجدید قوا کرده و اعتمادبه نفس بیشتری پیدا کرده است.

پوتین در گفت وگو با کارلسون، آمریکا را به گفت وگو با روسیه برای انتقال مالکیت 20 درصد از خاک اوکراین به مسکو توصیه کرد و گفت: «بهتر نیست با روسیه مذاکره کنند؟ دیر یا زود توافقی حاصل خواهد شد.»

میخاییلو پودولیاک، مشاور رییس جمهور اوکراین در واکنش، بار دیگر تاکید کرد که تا وقتی روسیه تمامی قلمرو اوکراین را تخلیه نکرده، مذاکره ای برگزار نخواهد شد.

همچنین یک دیپلمات اروپایی که نخواست نامش فاش شود، احتمال برگزاری مذاکره با شرایط کنونی را رد کرد و گفت: مذاکره تنها زمانی اتفاق خواهد افتاد که اوکراین در میدان نبرد در موضع قدرت قرار داشته باشد.

اما با گذشت 2 سال از جنگ، نیروهای اوکراین خسته اند و مخالفت جمهوری خواهان کنگره آمریکا با بودجه حمایتی برای اوکراین و همچنین ارسال کند و قطره چکانی تسلیحاتی از اروپا عرصه را بر کی یف تنگ تر کرده است.

اختلاف ها رفته رفته پدیدار می شود و برکنار والری زالوژنی، فرمانده کل سابق ارتش اوکراین توسط رییس جمهور این کشور، از درگیری در میان سران این کشور نشان دارد.

در مقابل، روسیه ضربه اولیه تحریم های اقتصادی را تاب آورده و اقتصاد خود را در وضعیت جنگی قرار داده است. مسکو همچنین تولید تسلیحات نظامی را تسریع کرده است.

«الکساندر گوبایف»، مدیر «مرکز کارنگی روسیه اوراسیا» هشدار داد که اوکراین باید سریعاً با بسیج نیروهای بیشتر، دریافت کمک های مضاعف از غرب و غلبه بر تنش های سیاسی داخلی، تغییری در جریان پیشرفت امور ایجاد کند.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: سوال اصلی این است که آیا اوکراین و متحدانش می توانند در شش ماه آینده اقدامی برای تغییر این مسیر انجام دهند؟

به گفته این تحلیلگر، اگر مشکلات کنونی پابرجا بماند، ممکن است اوکراین امسال در جنگ شکست بخورد.

این در حالی است که انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا همین حالا هم تاثیر مخربی بر ارسال حمایت های نظامی به اوکراین گذاشته و دونالد ترامپ به عنوان یکی از گزینه های اصلی پیروزی در این انتخابات، از یک سیاستی گفته که بوی انزواطلبی داشته و آمریکا را در اولویت قرار خواهد داد.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، گفت: فکر می کنم پوتین تا قبل از مشخص شدن نتیجه انتخابات (آمریکا) صلح یا دست کم صلح معناداری نخواهد کرد.

ترامپ پیش تر گفته است که در صورت پیروزی در انتخابات، ظرف مدت تنها 24 ساعت به جنگ اوکراین خاتمه می دهد؛ ادعایی که از سوی ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین «بسیار خطرناک» توصیف شده است.

ماری دومولن، دیپلمات سابق و تحلیلگر فرانسوی گفت: هیچ کس نمی داند که سیاست خارجه ترامپ چه خواهد بود، از جمله خودش.

به گفته تحلیلگران، رهبران اروپا باور دارند که اگر پوتین در جنگ اوکراین پیروز شود، ممکن است وسوسه شده و قوای دفاعی ناتو را هم به چالش بکشد.

«امانویل ماکرون»، رییس جمهور فرانسه در ژانویه از کشورهای اروپایی خواست در درازمدت از اوکراین حمایت کرده و آماده خروج آمریکا از فهرست حامیان نظامی این کشور باشند.

پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مذاکره کی یف و مسکو محتمل نیست" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مذاکره کی یف و مسکو محتمل نیست"، کلیک کنید.