مشاهده پلنگ ایرانی یک روز بعد از آبتنی یک خرس در پارک ملی صیدوا

سقف شیبدار/سمنان اداره محیط زیست استان سمنان با انتشار یک فیلم، از مشاهده یک پلنگ ایرانی در پارک ملی صیدوا در این استان خبر داد.

از این گربه سان هنگام حضور در یکی از آبشخورهای محیط زیست استان تصویربرداری شده است. 24 ساعت قبل از انتشار این فیلم، تصاویر دیگری از آبتنی یک قلاده خرس قهوه ای در همین آبشخور از سوی اداره کل محیط زیست استان سمنان منتشر شده بود.

این تصویرها خرداد ماه به کمک دوربین های تله ای تهیه شده اند که توسط محیط بانان و همیاران محیط زیست در منطقه سوته کار گذاشته شده بودند. 

فیلمبرداری از دو گونه با ارزش در یک آبشخور دست ساز آن هم به فاصله کمتر از یک شبانه روز گویای تنوع جانوری منطقه و امنیت این زیستگاه در شمال استان سمنان است.

به گزارش سقف شیبدار، پارک ملی صیدوا در گذشته جزو منطقه حفاظت شده پرور در شمال بخش شهمیرزاد از توابع شهرستان مهدیشهر بود که در سال 1394 جدا شد و به پارک ملی صیدوا ارتقا یافت. گونه های جانوری و گیاهی متنوعی در این منطقه وجود دارد. طبق آخرین مشاهده ها حضور پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، آهو، کل و بز، قوچ، میش، انواع سگ سانان و گربه سانان، خزندگان و پرندگان در مناطق حاشیه جنوبی البرز از جمله در این پارک ملی به ثبت رسیده است.

به گفته کارشناسان حیات وحش، وجود پلنگ ایرانی به عنوان گونه چتر یا سایبان Umbrella Species یا به عبارتی جانوری که حضورش در یک محیط برای سایر گونه ها جنبه حمایتی دارد، نشان دهنده پویایی آن زیست بوم و تکمیل زنجیره غذایی منطقه و زیستگاه است.

پلنگ ایرانی در صیدوا استان سمنان

مشاهده پلنگ ایرانی یک روز بعد از آبتنی یک خرس در پارک ملی صیدوا

آب تنی خرس قهوه ای در صیدوا
پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مشاهده پلنگ ایرانی یک روز بعد از آبتنی یک خرس در پارک ملی صیدوا" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مشاهده پلنگ ایرانی یک روز بعد از آبتنی یک خرس در پارک ملی صیدوا"، کلیک کنید.