نامه سرگشاده به رییسی درباره کارگران و بازنشستگان

نامه سرگشاده به رییسی درباره کارگران و بازنشستگان

از سوی نایب رییس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی

آفتاب نیوز :

نصرالله دریابیگی، نایب رییس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی و دبیر اجرایی خانه کارگر استان مازندران در نامه ای سرگشاده خطاب به سیدابراهیم رییسی، رییس دولت سیزدهم نکاتی را درباره سیاست های این دولت در قبال بازنشستگان و کارگران کشور با استناد به دیدگاه های مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی و قوانین اساسی کشور یادآور شد.

وی این نامه را به مناسبت سفر اخیر رییس جمهور به استان مازندران نگاشته است. متنی که در ادامه می خوانید، مشروح این نامه است: 

جناب حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با عرض درود و خوش آمدگویی به خطّه حافظان و مروجان فرهنگ والای شیعی و ولایی (مازندران) با مغتنم شمردن فرصت و مجال حاصل از این حضور و دیدار با آحاد مردم و استماع مشکلات آنان بر خود واجب دانستیم تا در مقام نمایندگی از حقوق طبقه و دو قشر زحمت کش و حیات بخش و ارزشی یعنی کارگران و بازنشستگان که رهبر کبیر انقلاب (ره) حیات جامعه را مرهون آنان بیان فرموده و رهبر فرزانه انقلاب در خصوص کارگران فرمودند «بهبود جان جامعه کارگری تاثیری بزرگی در بهبود حال کل جامعه دارد»، متاسفانه برخلاف این نظر و نگاه، جایگاه و نقش حیات بخش و ارزشمند این دو قشر که هم در عُدّه و هم در عِدّه دارای اثرگذاری بسیار موثری در اداره امور کشور از جهات سیاسی – اجتماعی و اقتصادی میباشند، در طول دهه ها و بویژه طی سنوات اخیر به شدت مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته و ناشی از این بی مهری و کم لطفی ها، اکنون امور معاش و سفره آنان متاثر و تهی و همچنین از جهت معنوی و روحی، فشار سنگین و غیرقابل تاب آوری بر آنان و عایله آنان تحمیل گردید؛ لذا با توجه به اهمیت موضوع ضرورتاً دخالت مستقیم شخص جنابعالی را می طلبد تا دور از هرگونه اعمال سلیقه های مخرّب که از سوی افراد کارگزار دولتی و غیردولتی، نا آشنا به اثر زیانبار بازی با احساسات و سفره این دو قشر تاثیرگذار اجتماعی و سیاسی، هرروز به نوعی با ترک فعل و یا با تصمیمات غیرکارشناسی، در حال کشاندن آنان به کف و بستر خیابان که نوعی همکاری دانسته یا نادانسته با بدخواهان و معاندین انقلاب شکوهمند اسلامی که از ان سوی مرز ها هر روز بر طبل تحریک این جامعه می کوبند، موجبات رفع دغدغه های در حال حاد شدن و غیر قابل کنترل این دو قشر موثر و بزرگ جامعه ایران بزرگ را فراهم فرمایید؛ لذا ذیلا” باذکر اهم ازمشکلات این قشر که چاره جویی و حل فوری و اورژانسی را می طلبد عبارتند از:

1-طی سنوات اخیر عدم رعابت قانون در زمان تعیین مزد کارگران و متاثر از آن، حقوق بازنشستگان (کارگران سابق) در ایجاد یک تناسب قابل قبول و منطبق با ماده 41 قانون کار و 96 و 111 قانون تامین اجتماعی با نرخ واقعی تورم و تورم انتظاری برای طول مدت مزد تعیین شده، باعث فقیر شدن سفره کارگران و بازنشستگان که از آثار زیانبار آن، فرسودگی جسم و جان و روح و روان سرپرستان خانوار کارگری و بازنشستگان و عایله آنان می باشد.

آقای رییس جمهور کدام کارگزار شما توان اداره امور معیشتی خود را با اتکاء به حقوق ده میلیون تومانی دارد؟ اگر چنین فرد توانمندی وجود دارد لطفاً بعنوان نمونه اعلام فرمایید تا یک راستی آزمایی صورت پذیرد. بدتر از آن اینکه همین حقوق ده میلیونی اکثراً با ماه ها تاخیر از سوی مراکز تولیدی بویژه پیمانکاران طرف قرارداد دولت پرداخت می شود. آیا این عذاب آور و موجب اعتراضات و دلخوری نمی شود؟ و اگر شود حق با کیست؟ ومقصر چه کسی می باشد ومیزان مجازات آن چیست. مگر مزد، چند درصد از مجموع قیمت تمام شده را شامل می شود که باید همه مشکلات اقتصادی را بر گردن مزد انداخت؟ براین اساس، رفع این ظلم و ستم که ناشی از عدم رعایت عدل و انصاف از سوی وزرای تصمیم ساز شما در شورایعالی کار میباشد از شما تقاضا می شود.

2-همانگونه که مستحضرید برابر قانون اساسی درمان رایگان حق آحاد مردم که کارگران و بازنشستگان از همین مردم هستند، می باشد. شاید به اطلاع شما نرسانده باشند که کارگران برای درمان خود و عایله شان مجبورند تا چهار بار حق درمان پرداخت نمایند.

در مرحله اول در زمان دریافت مزد ماهانه از محل سی درصد حقوق خود که 9 درصد آنرا برای درمان می پردازنند، در مرحله بعدی به دلیل عدم توان و پاسخگویی مراکز درمانی ملکی و مراکز درمانی طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی باید با پرداخت وجهی قابل ملاحظه، خود را بیمه تکمیلی نمایند و در ادامه و مرحله سوم پس از بازنشستگی هم از حقوقشان سرانه درمان گرفته شود و هم در مرحله چهارم باید در این دوره بازنشستگی باردیگر خود وعایله شان را از جیب خود بیمه تکمیلی نمایند. واین در حالیست که برابر قانون اساسی درمان رایگان حق مردم از دولت می باشد.

آقای رییس جمهور د رکجای دنیا چنین وضعی حاکم است؟ آیا شما این را، ظلم و ستم بر این دو قشر نمی دانید؟ لطفاً اگر می دانید چاره ای، اقدامی و دستوری را برای رفع آن امر به ابلاغ فرمایید؛ ضمن آنکه در این عریضه مجالی برای ارایه گزارشی از عدم خدمت صادقانه لازم به بیماران در مراکز درمانی سازمان وطرف قرارداد آن نیافتیم.

3-در موضوع عدم وجود امنیت شغلی کارگران به استحضار میرساند، علی رغم وجود امکان قانونی در برخورد با پدیده شوم و ناامید کننده ناامنی شغلی ناشی از اخذ قرارداد های سفیدامضاء وجود دارد، متاسفانه اکنون کارگران با وصف ابراز نگرانی رهبری معظم انقلاب در این خصوص، در بلاتکلیفی و ناامیدی شدیدی قرار دارند؛ زیرا کارگران با قرارداد سفیدامضاء که بدون کمترین نظارت قانونی از سوی مراجع مربوطه بصورت غالب و گسترده حاکم بر بازارکار و روابط کارگری و کارفرمایی کشور می باشد، هیچ امیدی به اینکه با ترک کارگاه پس از پایان کار در امروز، آیا فردا امکان ادامه کار برای آنان فراهم میباشد، ندارند. آیا این برای نظامی که زیرساخت آن براساس توسعه بخشی و امید آفرینی در جامعه و رشد و تعالی و بالندگی بنا گردید، زیبنده و آیا نصایح رهبر فرزانه انقلاب با این روند و اوضاع و احوال حاکم بر روابط کارگری و کارفرمایی تحقق یافتنی است؟ چه کسی مسیول و پاسخگو برای این وضع و چه برنامه ای برای برون رفت از این وضع در دولت جنابعالی پیش بینی وبرای عملیاتی شدن در دستور کار قرار دارد. لطفا در این خصوص چاره ای، دستوری صادر فرمایید.

4- متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی که از طریق دولت در لایحه سال 1403 مبلغ 120 هزار میلیارد تومان پیشنهاد ودر کمیسیون تلفیق به 170 هزار میلیارد تومان افزایش وسپس دچار چالش وسبب نگرانی جامعه 15 میلیون نفر بازنشستگان گردید. جناب آقای رییس جمهور عزیز، بازنشستگان تامین اجتماعی ومستمری بگیران بیش از 70 درصد حداقل حقوق دریافت می نمایند؛ لذا ضرورت پیگیری مجددانه آن مقام ارزشمند وعالی در تحقق عدالت اجتماعی وتقسیم عادلانه ثروت واجرای مهم متاسب سازی حقوق بازنشستگان سبب آرامش، عدالت واحقاق حقوق حقه این سربازان گمنام سنگر های نبرد وتولید وایثار وعلاقمندی بهتر وبیشتر آنان به نظام، دولت وانقلاب اسلامی خواهند شد.

5-بانک رفاه کارگران متعلق به سازمان تامین اجتماعی واموال بیمه شدگان وبازنشستگان کشور است. واگذاری این بانک به بخش خصوصی از نظر جامعه کارگری غیر قابل قبول وغیر شرعی وغیر قانونی بوده و ما جامعه کارگری وبازنشستگان خواستار تقویت بانک واجازه بیشتر به خدمات دهی این بانک به کارگران وبازنشستگان بصورت خدمات قرض الحسنه و وام های دراز مدت برای حمایت از مسکن کارگران وبازنشستگان هستیم.

6- جناب آقای دکتر رییسی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران همانگونه که مستحضرید سازمان تامین اجتماعی به شدت نیازمند هدایت، حمایت وعنایت ویژه از بابت پرداخت بدهی دولت به سازمان می باشد. با عنایت به اینکه ارایه خدمات دهی سازمان تامین اجتماعی وحتی پرداخت حقوق بازنشستگان به دلیل انباشته شدن بدهی دولت به سازمان با تاخیر صورت می پذیرد. وخدمات درمانی و اجرای وظایف قانونی خود را به سختی انجام وسبب نارضایتی در جامعه گردیده است لذا دولت به سازمان می بایستی سالیانه بخشی از بدهی خود را پرداخت تا مدیران سازمان بتوانند در جهت رفع مشکلات بیمه شدگان وبازنشستگان که با خانواده شان نیمی از جمعیت کشورند، انجام وظیفه نموده تا با چالش جدی مواجعه نگردند. درغیر این صورت معضلات فراوانی برای کشور وجامعه بوجود خواهد آمد.

7- سازمان تامین اجتماعی با حق بیمه کارگران ساختمانی شکل گرفت، متاسفانه این قشر شریف وسختکوش امروز از خدمات سازمان تامین اجتماعی محروم گردیده اند، لذا ضرورت حمایت، هدایت ودستور جنابعالی جهت بیمه شدن این قشر از کارگران مظلوم، زحمتکش ومتدین کارگران ساختمانی کاملا” مشهود بوده ومورد رضایت خالق ومخلوق می باشد، جناب رییس جمهور اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی با حمایت جنابعالی مورد درخواست ما وتحقق عدالت وهمچنین حفظ حراست از منافع محرومان ومستضعفان در کشور خواهد شد.

 ومن ا… التوفیق

 نصرالله دریابیگی

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران و

نایب رییس کانونعالی بازنشستگان تامین اجتماعی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نامه سرگشاده به رییسی درباره کارگران و بازنشستگان" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نامه سرگشاده به رییسی درباره کارگران و بازنشستگان"، کلیک کنید.