نخستین ربات تمام الکتریکی جهان رونمایی شد/ با توانایی حفظ سرعت ثابت

نخستین ربات تمام الکتریکی جهان رونمایی شد با توانایی حفظ سرعت ثابت

پکن، «تیانگونگ» نخستین ربات انسان نمای تمام الکتریکی خود را با توانایی حفظ سرعت ثابت 6 کیلومتر در ساعت معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری سقف شیبدار به نقل از اینترستینگ اینجینرینگ، اخیراً حوزه ربات های انسان نما فعالیت های فشرده و گسترده ای را به خود دیده است و چندین استارت اپ برای عرضه نمونه های اولیه خود به بازار باهم رقابت می کنند. حالا، یک مرکز نوآوری رباتیک با حمایت دولت پکن توانسته نخستین ربات انسان نمای الکتریکی خود را با نام «تیانگونگ» (Tiangong) معرفی کند.

تیانگونگ که توسط مرکز نوآوری ربات های انسان نما پکن ساخته شده است، یک ربات همه منظوره با توانایی حفظ سرعت ثابت 6 کیلومتر در ساعت (3.73 مایل در ساعت) است.

دولت چین قصد دارد دسترسی گسترده به پلتفرم ربات انسان نما را از طریق تیانگونگ تسهیل کند و آن را به عنوان یک راه حل منبع باز ارایه کند.

تیانگونگ؛ انسان نمای چابک و سازگار

سر، بازو ها و پا های تیانگونگ به لطف محرک های کاملاً الکتریکی آن می توانند در جهات مختلف حرکت کنند.

تیانگونگ با قد 163 سانتی متر به چندین حسگر برای درک بصری مجهز شده است و سرعت پردازش آن 550 تریلیون عملیات در ثانیه است. همچنین دارای حسگر های نیروی 6 محوره با دقت بالا برای ارایه بازخورد دقیق نیرو است.

این ربات انسان نما علاوه بر عملکرد کاملاً الکتریکی خود، دارای ساختار سبک وزن (94.7 پوند یا 43 کیلوگرم) است که پایداری در حین حرکت، به ویژه در حالت دویدن، را تضمین می کند. حرکت طبیعی دویدن این ربات از طریق یادگیری تقلیدی تقویتی مبتنی بر حافظه ی حالت، یک مهارت پیشرفته در یادگیری حرکت است که توسط ربات های انسان نمایی استفاده می شود.

در ضمن، ربات انسان نمایی تیانگونگ از مجموعه ای از حسگر های ادراک بصری، حسگر های دید سه بعدی و یک واحد اندازه گیری دقیق ناوبری (IMU) استفاده می کند. این مجموعه حسگر ها به طور کلی به چالش های کنترل حرکت اساسی ربات پاسخ می دهد.در ادامه ویدیویی از حرکت این ربات را مشاهده می کنید:

همانطور که در ویدیوی بالا دیده می شود، توانایی تیانگونگ در پیمایش یکپارچه در شیب ها و پله ها حتی بدون ورودی بصری قابل توجه است. همچنین این ربات با اصلاح سریع راه رفتن خود، برای جلوگیری از زمین خوردن سازگاری بیشتری را نشان داده است.

به گفته توسعه دهندگان، تیانگونگ قبلاً مهارت های دویدن مشابه انسان را نشان داده است و قابلیت منبع باز این ربات راه را برای توسعه های آینده هموار و امکان کاربرد های تجاری گسترده تری را فراهم می آورد.

تلاش جسورانه چین

چین برای پیشروی در حوزه توسعه ربات های انسان نما  برنامه ای دقیق دارد.

در نوامبر 2023، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین یک استراتژی دیداری را اعلام کرد که هدف از آن آغاز تولید انبوه ربات های انسان نما در سال 2025 است. بر اساس این استراتژی، تا سال 2027، این ربات ها همچنین قادر به تفکر، یادگیری و خلق خواهند بود.

به عنوان بخشی از این برنامه، مرکز صنعت رباتیک پکن، 110 شرکت اکوسیستم رباتیک را به هم متصل کرده است. آنها قصد دارند یک سیستم زنجیره ی صنعتی کامل را ایجاد کنند که شامل برنامه ها، ماشین های کامل و قطعات کلیدی است.

تمرکز این مرکز بر روی توسعه پلتفرم های مادر برای نرم افزار و سخت افزار است. همچنین هدف آن حل مسایل مهمی است که صنعت با آن مواجه است، مانند سیستم عامل های منبع باز و سیستم های کنترل عملیات، که نیاز به توجه فوری دارند.

مطابق با استراتژی دولت، طراحی منبع باز تیانگونگ آن را از شرکت های تجاری رباتیک متمایز می کند و موسسات دانشگاهی و شرکت های رباتیک را قادر می سازد از آن به عنوان پایه ای برای نوآوری استفاده کنند.

حوزه ربات های انسان نما در چین در حال شکوفایی است و دارای مدل های پیشرفته از شرکت های خصوصی مختلف است به طوری که کارشناسان پیشنهاد می کنند که پیشرفت قابل توجه چین در ادغام قابلیت های هوش مصنوعی در زندگی روزمره می تواند پیشرفت ربات های انسان نما را تسریع کند.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نخستین ربات تمام الکتریکی جهان رونمایی شد/ با توانایی حفظ سرعت ثابت" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نخستین ربات تمام الکتریکی جهان رونمایی شد/ با توانایی حفظ سرعت ثابت"، کلیک کنید.