هشت میلیون دلار صرفه جویی ارزی با تولید یک کاتالیست در دانش بنیان ها

هشت میلیون دلار صرفه جویی ارزی با تولید یک کاتالیست در دانش بنیان ها

دو شرکت دانش بنیان ایرانی با دستیابی به دانش طراحی و ساخت کاتالیست پیچیده پالادیوم، توانسته اند برای نخستین بار، نیاز پتروشیمی ها را مرتفع سازند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری سقف شیبدار، کاتالیست پالادیوم بر پایه کربن، به عنوان یکی از پیچیده ترین کاتالیست های صنعت پتروشیمی شناخته می شود؛ کاتالیستی که انحصار ساخت آن تنها در اختیار چند شرکت خاص اروپایی، آسیایی و آمریکایی بود؛ امروز ایران به عنوان نخستین کشور عضو اوپک با همکاری دو شرکت دانش بنیان خود به دانش ساخت این کاتالیست پیچیده دست یافته است.

دانش بنیان های ایرانی در حالی به دانش فنی و تکنولوژی پیچیده این کاتالیست استراتژیک دست یافته اند که با ایرانی سازی آن در کنار افزایش پایداری تولید در شرایط تحریم های غیرقانونی غرب، زمینه کاهش هزینه و قیمت تمام شده تولید محصولات هم فراهم شده است. درحال حاضر دانش بنیان ها مضاف بر تامین نیاز داخلی ایران، در جمع صادر کنندگان کاتالیست در منطقه خاورمیانه نیز قرار گرفته اند.

امین ملک زاده، رییس مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان با اشاره به اینکه انحصار این کاتالیست در جهان پتروشیمی در اختیار شرکت های آمریکایی و اروپایی از جمله BASF آلمان، chimet ایتالیا و Nechimcat ژاپن و… است؛ اظهار کرد: ایران در حالی به دانش فنی و فناوری پیچیده این کاتالیست راهبردی دست یافته که با ایرانی سازی آن در کنار افزایش پایداری تولید در شرایط تحریم های غیرقانونی غرب، زمینه کاهش هزینه و قیمت تمام شده تولید محصولات هم فراهم شده است.

به گفته رییس مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان با قیمت های کنونی، با ایرانی سازی این کاتالیست پیچیده سالانه 2 تا 2.5 میلیون دلار صرفه جویی ارزی نصیب پتروشیمی شهید تندگویان و سهام داران این زنجیره پلی اتیلن ترفتالات ایران خواهد شد. ضمن آنکه با این بومی سازی، سالانه از خروج 7 تا 8 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می شود.

ملک زاده تصریح کرد: کاتالیست پالادیوم در حالی با قبول ریسک بالای مدیریتی پتروشیمی شهید تندگویان و به همت شرکت های دانش بنیان ایرانی بومی سازی شده که شرکت های خارجی با فشار دولت های غربی به دنبال تحریم فروش آن به ایران به امید تعطیلی و توقف تولید این پتروشیمی و ایجاد بحران و اختلال در بازار پت بطری و نساجی کشور بودند که اکنون به همت دانشمندان ایرانی این رویای سیاه، رنگ باخته است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشت میلیون دلار صرفه جویی ارزی با تولید یک کاتالیست در دانش بنیان ها" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشت میلیون دلار صرفه جویی ارزی با تولید یک کاتالیست در دانش بنیان ها"، کلیک کنید.