هلال احمر در قرن جدید؛ از مرکز ملی مدیریت و رصد حوادث تا 2.8 میلیون عضو جدید

رییس جمعیت هلال احمر در آستانه روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر برخی از اقدامات انجام شده از سوی این جمعیت در سال گذشته را تشریح کرد و گفت که ارتقاء کیفیت خدمات، افزایش توان امدادی و جذب نیروهای داوطلب از جمله مهم ترین اولویت های این جمعیت در سال پیش روست.

پیرحسین کولیوند در گفت وگو با سقف شیبدار با تبریک روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر گفت: این روز را می توان روزی برای صلح و اقدامات بشردوستانه دانست. روزی که در آن داوطلبان، جوانان، امدادگران و تمام افرادی که کاهش آلام بشری را ورای جنس و سن و رنگ و … جزو دغدغه های خود می دانند باید مورد توجه قرار گرفته و تکریم شوند. هرچند که از نظر ما یک روز و حتی یک هفته ای که تحت عنوان هفته هلال احمر شناخته می شود، کافی نیست و باید هر روز قدردان این عزیزان بود. جمعیت هلال احمر در سال های نخست دومین قرن فعالیت خود قرار دارد و حالا با تجربه ای به اندازه یک قرن فعالیت خود را ادامه می دهیم.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر در یک سال گذشته اقدامات قابل توجهی را انجام داده است، گفت: بخشی از این اقدامات و دستاوردها برای اولین بار در تاریخ بیش از 100 ساله هلال احمر به دست آمده است. از جمله آن می توان به دریافت نشان فداکاری کشور ترکیه اشاره کرد. رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، با اعطای لوح و نشان فداکاری به جمعیت هلال احمر از خدمات سریع و مناسب هالل احمر ایران در عملیات نجات و امدادرسانی به مردم زلزله زده ترکیه، قدردانی کرد.

کولیوند به واریز کمک نقدی هفت میلیارد تومانی هلال احمر به حساب خانواده های زلزله زده خوی نیز اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار در جمعیت هلال احمر خانوارهایی که بیشترین خسارت را از زلزله 1401 در شهرستان خوی دیده بودند، از هلال احمر کمک نقدی دریافت کردند و مبلغ دو میلیون و 500 هزار تومان به حساب سرپرستان دو هزار و 800 خانوار واریز شد. مجموع این مبلغ 7 میلیارد تومان بود که از منابع داخلی سازمان داوطلبان و همچنین کمک های مردمی به هلال احمر تامین شد.

رییس جمعیت هلال احمر از آغاز به کار طرح طاها خبر داد و گفت: ارایه فعالیت های امدادی، بشردوستانه و فرهنگی دینی سه وظیفه ای است که اعضای تیم های طاها بر عهده دارند. طرح طاها یکی از طرح های مثبت در جهت امدادرسانی به حادثه دیدگان حوادث و مشارکت طلاب در فعالیت های اجتماعی که تحت عنوان طلبه آماده در حوادث و بلایا شناخته می شود.

رونمایی از بازی واقعیت مجازی هلال احمر با موضوع سیل و زلزله

کولیوند از تولید اولین بازی واقعیت مجازی با موضوع سیل و زلزله در هلال احمر با همکاری دانشگاه علم و صنعت خبر داد و گفت: برای اولین بار در کشور بازی رایانه ای تولید کردیم که با کمک عینک و تجهیزات واقعیت مجازی، لحظه وقوع سیل و زلزله را شبیه سازی می کند تا بازیکنان، برای یادگیری اقدامات لازم و استفاده از این آموخته ها در هنگام وقوع سانحه ترغیب شوند.

وی همچنین از اجرای فراخوان برای دریافت طرح، ایده خلاقانه و اختراعات امدادگران نخبه خبر داد و گفت: جمعیت هلال احمر در قالب فراخوانی از امدادگران و نجاتگران عضو این جمعیت خواست تا طرح ها، ایده های خلاقانه، نوآوری و اختراعات ثبت شده خود را در حوزه های امدادی و سایر حوزه ها، به دبیرخانه طرح «112 نخبه امدادگر» ارسال کنند.

رییس جمعیت هلال احمر از تصویب نخستین آیین نامه عضویت در جمعیت هلال احمر خبر داد و گفت: در یکصد و پنجاه و پنجمین جلسه شورای عالی جمعیت هلال احمر، کلیات آیین نامه عضویت این جمعیت برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی، بررسی و تصویب شد. این آیین نامه 10 ماده و 5 تبصره دارد.

کولیوند پیگیری برای ورود محموله دارویی بیماران SMA را از دیگر اقدامات جمعیت هلال احمر برشمرد و گفت: بیماری اس ام ای یا همان آتروفی عضلانی نخاعی یک بیماری عصبی-عضلانی نادر است و در حال حاضر بیش از 600 نفر در ایران که اکثر آنان را کودکان تشکیل می دهند، به آن مبتلا هستند. در راستای کمک به این بیماران ،جمعیت هلال احمر، محموله دارو ی اسپینرازا را که برا ی درمان بیماران SMA استفاده می شود به کشور وارد کرد.

راه اندازی مرکز ملی مدیریت و رصد حوادث کشور

وی با اشاره به راه اندازی مرکز ملی مدیریت و رصد حوادث کشور گفت: این مرکز به نوعی مرکز هوشمندسازی جمعیت هلال احمر و رصدخانه حوادث در کشور است. مرکزی که جای آن به شدت در ساختار امداد و نجات و مدیریت بحران خالی بود. این مرکز با هدف رصد و پایش برخط، الکترونیک و هوشمند تمامی فعالیت های جمعیت هلال احمر در شرایط عادی و اضطراری، با استفاده از ظرفیت سرمایه های انسانی با تجربه، متخصص و ارزشمند این سازمان در قالب هسته های فکری و اندیشه ورزی با هدف مدیریت دانش، مدیریت یکپارچه اطلاعات و تحلیل داده ها، مدیریت لایه ها و اطلاعات منابع سازمانی و داوطلبی، مدیریت اطلاع رسانی، مدیریت شبکه های حقیقی و حقوقی مرتبط با جمعیت و مدیریت خدمات الکترونیک و هوشمند در ستاد مرکزی جمعیت هلال احمر و در مساحتی بیش از 500 متر مربع راه اندازی شد.

کولیوند برگزاری همایش رویداد فناورانه توسعه هوش مصنوعی در ماموریت های هلال احمر را از دیگر اقدامات انجام شده دانست و گفت: در جریان این رویداد 90 ایده و طرح و دستاورد فناورانه در حوزه امدادی به دبیرخانه این رویداد از سراسر کشور ارسال شد و 17 طرح و ایده به مرحله داوری رسیدند که این طرح ها مورد حمایت همه جانبه هلال احمر قرار می گیرند.

رییس جمعیت هلال احمر با اشاره به راه اندازی کانون تخصصی راه با تمرکز بر رانندگان آماده هلال احمر گفت: پس از امضاء تفاهم نامه میان سازمان جوانان و فدراسیون اتومبیل رانی و موتورسواری اقدامات لازم برای ساماندهی و به کارگیری ظرفیت های برشمرده تیم های آفرود در برگیرنده چهارده هزار نفر عضو فعال در قالب کانون راه یا همان رانندگان آماده هلال صورت گرفت.

وی از ایجاد کانون تخصصی هاکی نیز خبر داد و گفت: با توجه به تفاهمنامه منعقد شده میان فدراسیون هاکی و سازمان جوانان به منظور تعامل و گسترش همکاری های موثر در راستای مسیولیت پذیری اجتماعی و بهره مندی از ظرفیت های متقابل با هدف ارایه خدمت به جوانان داوطلب و فعال جامعه و توسعه فعالیت های خیرخواهانه، بشردوستانه و شکوفایی استعدادها، تیم هاکی روی چمن با هدف آموزش اعضای سازمان، تیم سازی، برگزاری مسابقات داخلی و بین المللی و … مستعد ارایه خدمات موثر به اعضا و کانون های سازمان جوانان هلال احمر تشکیل شد.

اضافه شدن 1500 خودرو به ناوگان امدادی هلال احمر

وی اضافه شدن 1500خودرو به ناوگان امدادی هلال احمر، تولید کپسول ضد استرس و خواب آور Valnight ، روند صعودی تولید دارو در سازمان تدارکات پزشکی، ملحق شدن 8000  نیروی امدادی به سازمان امداد و نجات در طول یکسال و رایزنی با معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران برای ایجاد گمرک اختصاصی هلال احمر را از دیگر اقدامات یکسال گذشته دانست.

ارایه خدمات به 4 میلیون و 700 هزار نفر در ماموریت اربعین

کولیوند در ادامه به عملیات های مهم هلال احمر در یکسال گذشته پرداخت و گفت: در ماموریت بهداشتی – درمانی و امدادی اربعین حسینی، خدمات بهداشتی درمانی به تعداد چهار میلیون و 747 هزار و 295  نفر از زایران  ارایه شد. همچنین ارایه خدمات بهداشتی درمانی به 75 هزارنفر از زایران عتبات عالیات در درمانگاه های مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر در کشور عراق انجام شد. تهیه و تامین 400 تن دارو و تجهیزات برای عملیات بهداشتی درمانی اربعین نیز از دیگر اقدامات انجام شده بود. 

رییس جمعیت هلال احمر با اشاره به برگزاری عملیات بهداشتی درمانی حج گفت: ارایه خدمات بهداشتی درمانی به 681 هزار و 552 نفر از زایران خانه خدا،  ارایه خدمات بهداشتی درمانی به 273 هزار و 222 نفر متقاضیان حج پیش از عملیات حج در ایران و تهیه و تامین 33 تن دارو و تجهیزات عملیات بهداشتی درمانی حج از جمله اقدامات انجام شده است.

ساماندهی 1.8 عضو جوان و 1 میلیون داوطلب بالای 35 سال

وی از سازماندهی تعداد یک میلیون و 881 هزار عضو جوان از 4 تا 35 سال از طریق سازمان جوانان جمعیت هلال احمر خبر داد و گفت: سازماندهی و بهره برداری از خدمات تعداد 1میلیون و 81هزار عضو و داوطلب بالای 35سال سن نیز از طریق سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر انجام شد.

امدادرسانی به بیش از 600 هزار نفر در یکسال

کولیوند با اشاره به خدمات ارایه شده به مردم از سوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز گفت: این سازمان در یکسال گذشته علاوه بر حضور در حوادث داخلی و خارجی در مجموع به 603 هزار و 23 نفر خدمات امداد و نجات ارایه کرده  و 23 هزارو 985 مصدوم را به مراکز درمانی انتقال داده است.  227 هزار و 55 نفر نیز خدمات درمانی را به شکل سرپایی دریافت کردند و بیش از 137 هزار نفر هم اسکان اضطراری داده شدند.

رییس جمعیت هلال احمر از خرید 900 دستگاه خودروی امدادی شامل 600 دستگاه تویوتا هایلوکس و 300 دستگاه آمبولانس لندکروز خبر داد و گفت: همچنین پیگیری برای تحویل اولین مرحله از خودروهای امدادی شامل تعداد 165 دستگاه از 600 دستگاه خودروی تویوتا هایلوکس مستقر گمرک بوشهر برای تجهیز و کاربرسازی به عنوان خودروی نجات و 170 دستگاه تویوتا هاردتاپ لندکروز برای آمبولانس نیز انجام شده است.

وی در پایان با اشاره به اقدامات و اولویت های پیش روی جمعیت هلال احمر نیز گفت: ارتقاء کیفیت خدمات، افزایش توان امدادی و جذب نیروهای داوطلب از جمله مهم ترین اولویت های این جمعیت در سال جاری است. همچنین پیگیری مشکلات و مسایل نیروهای کادر، امدادگران و داوطلبان را نیز همچنان در دستور کار داریم.

پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هلال احمر در قرن جدید؛ از مرکز ملی مدیریت و رصد حوادث تا 2.8 میلیون عضو جدید" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هلال احمر در قرن جدید؛ از مرکز ملی مدیریت و رصد حوادث تا 2.8 میلیون عضو جدید"، کلیک کنید.