هواشناسی 1403/02/18؛ هشدار هواشناسی به کشاورزان 25 استان

هواشناسی 1403/02/18؛ هشدار هواشناسی به کشاورزان 25 استان

آفتاب نیوز :

بر اساس پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز سه شنبه با تداوم فعالیت سامانه بارشی در شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر، شمال شرق و دامنه های جنوبی البرز ابرناکی، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و در برخی نقاط مرکز، شرق و دامنه، ارتفاعات زاگرس مرکزی و جنوبی رگبار پراکنده گاهی رعدوبرق و وزش باد نسبتاً شدید تا شدید پیش بینی می شود.

چهارشنبه در شمال غرب، سواحل شمالی، شمال شرق کشور و ارتفاعات البرز بارندگی ادامه می یابد و در جنوب، شرق و جنوب شرق کشور نیز افزایش ابر، وزش باد شدید و رگبار پراکنده انتظار می رود. بارش ها در این روز برای استان های گیلان، اردبیل و شمال استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی شدید خواهد بود.

پنجشنبه در استان های واقع در شمال غرب کشور از شدت بارش کاسته می شود و در سواحل دریای خزر شمال شرق دامنه و ارتفاعات جنوبی البرز شامل استان های البرز، تهران و سمنان رگبار، رعدوبرق و وزش باد روی می دهد که شدت بارش در مازندران و خراسان رضوی خواهد بود. همچنین طی این روز وزش باد شدید در شرق و جنوب شرق کشور همراه با کاهش نسبی دما پیش بینی شده و در اواخر وقت نیز سامانه بارشی از شرق کشور خارج می شود.

جمعه و شنبه هفته آینده در اکثر مناطق کشور جو آرام و پایداری همراه با افزایش نسبی دما حاکم است و تنها در روز جمعه در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و ارتفاعات مازندران و شنبه در شمال آذربایجان غربی به ویژه در ساعات بعدازظهر افزایش ابر و بارش پراکنده پیش بینی می شود.

لازم به ذکر است طی این دو روز در شرق و جنوب شرق کشور به ویژه منطقه زابل وزش باد شدید ادامه خواهد داشت. تا روز چهارشنبه دریای خزر، امروز شمال خلیج فارس و از بعدازظهر فردا تا جمعه مرکز و شرق خلیج فارس تنگه هرمز و دریای عمان مواج است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری های محلی

زمان پایان: سه شنبه 1403/02/18

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدو برق، تگرگ، صاعقه، وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در نواحی مستعد گردوخاک

منطقه اثر:

سه شنبه 1403/02/18: شمال آذربایجان شرقی، شمال و غرب آذربایجان غربی، دامنه ارتفاعات استان های تهران، البرز، مازندران و گیلان، لرستان، نوار غربی چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب کردستان، غرب کرمانشاه، نیمه شمالی ایلام و شمال شرق خوزستان، اردبیل.

اثر مخاطره: اختلال در سفرها، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، آب گرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلو های تبلیغاتی و اختلال در ناوگان حمل و نقل، در مناطق مستعد گرد و خاک محلی، در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ و خسارت به محصولات زراعی و باغی.

توصیه: پرهیز از سفر های غیر ضروری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی.

هشدار خسارت به کشاورزان

زمان پایان: اواخر وقت سه شنبه 1403/02/18

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

سه شنبه 1403/02/18: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، قزوین، قم، تهران، البرز، سمنان، کرمانشاه، کردستان، لرستان، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، اصفهان.

اثر مخاطره: آسیب به محصولات کشاورزی

توصیه:

تسریع در شخم مزارع شالیزاری به کمک روان آب های سطحی موجود.

دادن کود سرک به مزارع گندم آبی و کلزا قبل از وقوع بارش در استان های شمال غربی.

عدم انجام آبیاری مزارع غلات جهت جلوگیری از ورس با توجه به پیش بینی وقوع باد شدید.

تسریع در برداشت مزارع غلات و کلزا آماده برداشت در استان های جنوبی و چغندرقند در خوزستان.

محافظت از دپو های گندم و غلات برداشت شده در برابر بارش رگباری به ویژه در استان بوشهر.

خودداری از برداشت یونجه، نعنا و گل محمدی در استان فارس.

اجتناب از محلول پاشی و سم پاشی در مزارع و باغات با توجه به وقوع بارش ها.

آماده سازی زمین برای کشت محصولات کشاورزی بهاره (سیب زمینی و چغندرقند بهاره در استان لرستان و ذرت در استان البرز، سبزی و صیفی به خصوص سیب زمینی در مناطق سردسیر استان های شمال غربی).

زهکشی و پاک سازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش ها، حفاظت از مزارع صیفی جات.

کنترل دما و رطوبت انبار ها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی، بسته نگهداشتن دریچه گلخانه ها در هنگام بارش و استحکام آن ها در برابر باد شدید.

عدم استفاده از آب باران برای دام ها.

جلوگیری از نفوذ روان آب به داخل سالن ها.

پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه ورودی و خروجی آب استخرها.

خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده در هنگام وقوع بارش.

عایق بندی و محافظت از کندو ها در مقابل بارش و باد شدید.

استحکام نهال های جوان در برابر باد شدید.

عدم تردد ماشین آلات کشاورزی و کمباین های برداشت غلات بر روی مزارع در موقع بارندگی.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا (با تاکید بر رگبار باران و رعد و برق)

زمان پایان: ظهر سه شنبه 1403/02/18

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه ای بیش از 30 نات (باد جنوب شرقی) و افزایش بیشینه ارتفاع امواج بین 1.5 تا 2 متر در مناطق ساحلی و فراساحلی (با تاکید بر رگبار باران و رعد و برق)

منطقه اثر:

سه شنبه 1403/02/18: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان های خوزستان و بوشهر.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، پاره شدن تور های صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی، اختلال در تردد ها و فعالیت دریایی به ویژه تردد شناور های سبک، قایق های صیادی و نیمه سنگین و سنگین، اختلال در فعالیت سکو های نفتی.

توصیه: منع شنا، منع فعالیت های تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناور های سبک و نیمه سنگین و سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های ساحلی و فراساحل همچنین سکو های نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هواشناسی 1403/02/18؛ هشدار هواشناسی به کشاورزان 25 استان" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هواشناسی 1403/02/18؛ هشدار هواشناسی به کشاورزان 25 استان"، کلیک کنید.