پرسپولیس و شاهنامه ای که آخرش خوش بود!

سپهر ستاری: پرسپولیس شب گذشته (شنبه) با برتری یک بر صفر مقابل مس رفسنجان قهرمان لیگ برتر بیست وسوم شد. سرخپوشان با این قهرمانی برای نهمین بار جام را تصاحب کردند و یک رکورد دست نیافتنی را به ثبت رساندند. سرخپوشان پایتخت این فصل اتفاقات زیادی را تجربه کردند و حتی در مقطعی هواداران این تیم از کسب عنوان قهرمانی هم ناامید شده بودند ولی در نیم فصل دوم عملکرد شگفت انگیزی داشتند و در پایان فصل قهرمان شدند.

آغاز فصل با اختلافات داخلی

پرسپولیس لیگ را در شرایطی آغاز کرد که در فصل نقل وانتقالات توانست نفرات تاثیرگذار خود را حفظ کند ولی اتفاقات مختلف باعث شد این تیم وارد حاشیه شود. مصدومیت مرتضی پورعلی گنجی و محمدحسین کنعانی زادگان در کنار عدم خرید مهاجم خارجی باکیفیت باعث شد دست یحیی گل محمدی در بعضی دیدارها خالی باشد و این موضوع در کنار مسایلی چون عدم پرداخت آپشن های مربوط به قهرمانی قبلی باعث شد سرمربی پرسپولیس با رضا درویش به مشکل بخورد.

اختلاف درویش و گل محمدی به جایی رسید که سرمربی پرسپولیس 2 بار تصمیم به استعفا و تعطیلی تمرینات گرفت که این موضوع آسیب زیادی به عملکرد سرخپوشان زد و ضمن دور کردن آن ها از صدر جدول، در نهایت باعث شد از لیگ قهرمانان آسیا هم حذف شوند. در شرایطی که به نظر می رسید گل محمدی قصد دارد در پرسپولیس بماند و شرایط را تغییر دهد، او پس از آخرین بازی نیم فصل اول مقابل مس رفسنجان استعفا داد تا شوک بزرگی به هواداران وارد شود.

پایان خوش یک فصل پرماجرا برای پرسپولیس

برانکو نیامد تا اوسمار سرمربی شود

در شرایطی که بسیاری از پرسپولیسی ها تصور می کردند استعفای جدید گل محمدی هم در نهایت منجر به جدایی او نخواهد شد ولی سرمربی سابق سرخ ها روی تصمیم خود اصرار داشت و در نهایت هم نیمکت سرمربیگری این تیم را ترک کرد. با جدایی یحیی، بحث بازگشت برانکو ایوانکوویچ به پرسپولیس جدی شد و مذاکراتی هم در این زمینه صورت گرفت. مدیران پرسپولیس پس از پرداخت مالیات سرمربی کروات، حتی راهی قطر شدند و با برانکو مذاکره کردند ولی او حاضر به بازگشت نشد و ترجیح داد راهی تیم ملی چین شود.

با انصراف برانکو، نام چند گزینه خارجی برای جانشینی گل محمدی مطرح شد ولی رضا درویش در تصمیمی عجیب و ناگهانی اوسمار ویرا، دستیار برزیلی گل محمدی را به عنوان سرمربی پرسپولس انتخاب کرد. تصمیم درویش در ابتدا با انتقادات زیادی همراه شد و خیلی ها نسبت به حضور اوسمار واکنش خوبی نشان ندادند. شکست مقابل آلومینیوم اراک در نخستین بازی لیگ برتری با هدایت سرمربی برزیلی انتقادات را چند برابر کرد و کمتر کسی تصور قهرمانی پرسپولیس با اوسمار را داشت.

پایان خوش یک فصل پرماجرا برای پرسپولیس

تصمیمات درخشان در مقطع کلیدی فصل

در شرایطی که انتخاب اوسمار ویرا چندان با اقبال عمومی همراه نشده بود، مدیران باشگاه پرسپولیس و بازیکنان این تیم از او حمایت کردند. رضا درویش در نقل وانتقالات زمستانی به خوبی توانست ترکیب پرسپولیس را تقویت کند و این موضوع تاثیر زیادی روی قهرمانی این تیم داشت. عبدالکریم حسن، محمد خدابنده لو، اوستون اورونوف و عیسی آل کثیر خریدهای بزرگسال پرسپولیس در زمستان بودند که 3 نفر از این جمع در نیم فصل دوم به ترکیب اصلی رسیدند و خدابنده لو هم در دقایق حساس به داد تیم اوسمار رسید.

آل کثیر و اورونوف 7 و 6 گل برای پرسپولیس زدند و ردپای این 2 نفر در اکثر بردهای این تیم دیده می شد. عبدالکریم حسن قطری هم در پست مدافع چپ نمایش کم نقصی داشت و این قسمت از زمین که در نیم فصل اول نقطه ضعف ترکیب پرسپولیس داشت را دگرگون کرد.

عملکرد شگفت انگیز سرخ ها در نیم فصل دوم

پس از حضور اوسمار و تقویت پرسپولیس، شرایط این تیم نسبت به نیم فصل اول تغییر چشمگیری داشت. سرخپوشان طی 15 بازی نیم فصل دوم 12 برد، 2 تساوی و یک باخت داشت و از 45 امتیاز ممکن، 38 امتیاز را کسب کردند. پرسپولیس پس از باخت مقابل آلومینیوم اراک 5 امتیاز از استقلال صدرنشین کمتر داشت ولی با بردهای متوالی این فاصله را به یک رساند تا در بازی با استقلال خوزستان با یک بازگشت باشکوه صدر جدول را تصاحب کند. شاگردان اوسمار ویرا در نهایت با گل گیورگی گولسیانی مقابل مس رفسنجان پیروز شدند و با 68 امتیاز جام قهرمانی را بالای سر بردند.

پرسپولیس با کسب 68 امتیاز، به رکورد استقلال در لیگ بیست ویکم رسید و بیشترین امتیاز در یک فصل از تاریخ لیگ برتر را کسب کرد. سرخپوشان با 45 گل زده پس از سپاهان بهترین خط حمله لیگ را داشتند و با 18 گل خورده بعد از استقلال صاحب بهترین خط دفاعی بودند.

پایان خوش یک فصل پرماجرا برای پرسپولیس

258 258

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پرسپولیس و شاهنامه ای که آخرش خوش بود!" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پرسپولیس و شاهنامه ای که آخرش خوش بود!"، کلیک کنید.