پروژه بیمارستان 100 تختخوابی کمالشهر در آستانه تعطیلی است!

پروژه بیمارستان 100 تختخوابی کمالشهر در آستانه تعطیلی است!

سقف شیبدار/البرز مدیر دفتر عمرانی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: ساخت بیمارستان 100 تختخوابی شهدای کمالشهر با وجود پیشرفت فیزیکی قابل توجه، به دلیل عدم پرداخت اعتبارات تخصیص داده شده از محل سفرهای استانی رییس جمهوری با کندی پیش می رود.

محمدرضا جوانبخت در گفت و گو با سقف شیبدار، درباره ساخت پروژه بیمارستان کمالشهر اظهار کرد: شروع ساخت پروژه بیمارستان کمالشهر قرارداد مشترکی بود در سال 95  بین شورای شهر، شهرداری کمالشهر، دانشگاه علوم پزشکی البرز و یک شرکت خصوصی، قرارداد آن منعقد شد. در آن زمان در قرارداد مشخص شده بوده که شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی هر کدام چه سهمی را باید پرداخت کنند، اما بعد به دلیل مشکلات اعتباری و عدم تعهدات نسبت به پرداخت های مالی در نهایت به نتیجه نرسیده و این قرارداد خاتمه پیدا می کند.

وی افزود: بعد از این پروژه بیمارستان کمالشهر وارد مناقصه عمومی و شرکتی که در حال حاضر در حال کار است، برنده مناقصه شد و فاز اسکلتی ساختمان بیمارستان را انجام داد. اما علی رغم پیگیری مالی و اعتباراتی که قول داده بودند و پیگیری دستگاه های اجرایی متاسفانه اعتبارات به دانشگاه داده نمی شود.

جوانبخت ادامه داد: تا اینکه در پایان دولت دوازدهم با پیگیری هایی که استاندار انجام دادند، طبق مصوباتی که برای سفرهای استانی ریاست جمهوری پیش بینی شده بود، از محل اعتبارات سفر رییس جمهوری در فروردین ماه 1401 پروژه مجددا فعال شد و پروژه ای که تا آن زمان حدود پنج درصد پیشرفت فیزیکی داشت، دوباره جان گرفت و فاز ساخت اسکلت ساختمان در مدت زمان یکسال به اتمام رسید.

مدیر دفتر عمرانی دانشگاه علوم پزشکی البرز بیان کرد: پس از آن مناقصه فاز تکمیلی بیمارستان هم انجام و از مرداد ماه سال گذشته آغاز شد، به طوری که  در حال حاضر پروژه به حدود 65 درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است. اما متاسفانه علی رغم پیگیری هایی که صورت گرفت، از 200 میلیارد تومان اعتباری که از محل سفر اول رییس جمهوری برای این پروژه  دیده شده بود، حدود 70 میلیارد تومان آن محقق شد و مابقی تخصیص داده نشده است.

ساخت پروژه کند شده است

وی ادامه داد: این درحالی است که از محل مصوبات سفر دوم آذرماه سال گذشته هیچ پرداختی به دانشگاه انجام نشده و در حال حاضر علی رغم پیگیری های که صورت گرفته و پروژه هم در  شرایط بسیار خوبی است، به دلیل عدم تخصیص اعتبارات پروژه دچار کندی شده، اما هنوز  تعطیل یا متوقف نشده است.

جوانبخت تاکید کرد: این موضوع را دانشگاه علوم پزشکی البرز  پیگیری کرده  که تخصیص های مصوب این پروژه را به دانشگاه بدهند. بنابراین در صورت ادامه تخصیص اعتبارات  امید داریم که امسال این پروژه را به بهره برداری برسانیم و چنانچه این اتفاق بیافتد، ساخت این بیمارستان رکوردی در صنعت بیمارستان سازی کشور خواهد بود. به این دلیل که پروژه ای که تقریبا اواخر فروردین ماه 1401  شروع شده و  تا قبل از آن شرایط خوبی نداشت، در طول سال گذشته به حدود 65 درصد پیشرفت فیزیکی رسیده و اگر حمایت شود این پروژه در نیمه دوم سال قابل افتتاح و بهره برداری خواهد بود.

وی بیان کرد: اعتبارات از محل سفر اول و سفر دوم و تخصیص های که برنامه ریزی شده، به دانشگاه پرداخت نمی شود بنابراین دانشگاه هم نتوانسته پیمانکار را تامین کنند که  بتواند دستمزد کارگر و تجهیزاتش را پرداخت کند. پروژه ای که حدود 350  نفر نیروی کار تا قبل از سال جدید داشت، در حال حاضر به 50 تا 60 نفر نیروی کار رسیده است.  

جوانبخت در ادامه  اظهار کرد: پیگیری از طرف دانشگاه صورت گرفته و  استاندار در جلسات کارشناسی بیمارستانی تاکید داشتند که سازمان برنامه ریزی و مدیریت  استان در کنار دانشگاه پیگیر این موضوع باشند. این پروژه ملی بوده و پروژه دانشگاه علوم پزشکی البرز نیست و باید تمام دستگاه های اجرایی استان  پیگیر آن باشند تا بتوانیم اعتباراتش را به موقع در این فورسی که قرار داریم تامین کنیم.

مدیر دفتر عمرانی دانشگاه علوم پزشکی البرز بیان کرد: اگر تا پایان اردیبهشت اعتبارات لازم را تخصیص دهند، می توانیم  پروژه را سرپا و زنده نگه داریم.  ولی اگر این اتفاق نیفتد احتمال اینکه این پروژه مثل مابقی پروژه ها، دچار چالش شده و تعطیل شود، زیاد است.

وی درخصوص اعتبارات مصوب این پروژه گفت: 67 میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر اول داده شده که 133 میلیارد تومان آن مانده است، 150 میلیارد تومان هم مقرر بوده از سفر دوم پرداخت شود که متاسفانه یک ریال هم پرداخت نشده و اعتباری نیامده است.

وی یادآور شد: اولویت اول دانشگاه علوم پزشکی ساخت و تکمیل پروژه بیمارستان کمالشهر است و از وزارتخانه هم برای تجهیزات آن در حال  پیگیری است  که  در سال جاری آن را  به نتیجه برسانیم. علاوه بر این پروژه، ساخت بیمارستان سیدالشهدا 260 تختخوابی در بلوار موذن که دانشگاه علوم پزشکی بهره بردار آن است و از طرف اداره کل راه و شهرسازی استان البرز در حال پیگیری است و باید امسال در کنار بیمارستان کمالشهر به نتیجه برسد.

جوانبخت گفت: بیمارستان یکصد تخوابی شهدای کمالشهر و در محدوده منطقه باغ زمانی قرار دارد. زیربنای ساختمان اصلی حدود 11 هزار مترمربع و زیربنای ساختمان کلینیک و ساختمان های جنبی هم حدود 2600مترمربع است.

پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پروژه بیمارستان 100 تختخوابی کمالشهر در آستانه تعطیلی است!" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پروژه بیمارستان 100 تختخوابی کمالشهر در آستانه تعطیلی است!"، کلیک کنید.