پیش شرط واردات خودرو چیست؟ / لزوم تخیصص یارانه برای خورو های برقی

پیش شرط واردات خودرو چیست؟ / لزوم تخیصص یارانه برای خورو های برقی

آفتاب نیوز :

سید مصطفی میرسلیم در نشست اختصاصی در جمع خبرنگاران در سیزدهیمن همایش بین المللی موتورهای درون سوز و نفت گفت: باید اقدامات فناورانه مهم انجام شود و به مرحله خودکفایی برسیم تا بتوانیم بدون وابستگی ادامه دهیم.

با وجود تحریم ها صنعت خودرو کشور متوفق نشد

میرسلیم در رابطه با نقش تحریم های آمریکا بر صنعت خودروسازی کشور در دهه 80 خورشیدی گفت: در دهه 70 و به ویژه 80 خورشیدی، به علت تحریم های آمریکا، شرکت های خارجی ایران را ترک کردند و تصور کردند با ترک ایران صنعت خودروسازی کشور متوقف می شود، اصلا قرار بود کمر صنعت خودروسازی کشور شکسته شود، که خوشبختانه این اتفاق رخ نداد و دلیل آن بود که از دهه 70 اقداماتی انجام شد تا بتوانیم از نظر طراحی و تولید به مراحل خودکفایی برسیم.

برای تولید خودروهای بومی نیازمند کشورهای خارجی نبودیم

نماینده مردم تهران در رابطه با حرکت به سمت تولید خودروهای بومی در گذشته گفت: در خودرویی مثل 405 که توسط خودروسازی خارجی طراحی شد، برای انجام هر تغییری نیازمند تایید شرکت پژو بودیم اما در خودرویی مثل سمند که در دهه 80 رونمایی شد و یک خودرو داخلی بود از لحاظ بدنه و تجهیزات داخلی نیازمند و وابسته به کسی نبودیم. البته از لحاظ قوای محرکه یک سری وابستگی وجود داشت، اما امروز نقاط قوت و ضعف خود را می شناسیم و موتور سه استوانه ای که امروز رونمایی شد با دانش بومی و تخصصی متخصصان داخلی به ثمر رسید.

وی در رابطه با فناوری خارجی مورد استفاده در خودروهای داخلی به خصوص موتور خودروها افزود: به مشاوران خارجی از کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان و انگلستان مراجعه کردیم اما در ابتدا به آن ها گفتیم باید مطمین شویم بعد از همکاری دانش فنی منتقل خواهد شد.

میرسلیم ادامه داد: با وجود تحریم ها، تلاش ما متوقف نشد و به همکاران خارجی خود اطلاع دادیم که از شما محصول نمی خواهیم و همکاری ما باید بر پایه انتقال دانش علمی و فناوری باشد نه واردات محصول، البته برای الگو برداری بهترین موتورهای دنیا را خریداری و آن ها را به سکوی آزمایش برده ایم و در حال پیاده سازی و آزمایش آن ها هستیم تا متوجه شویم ابتکار آنها چه بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: باید واردات تا حدی باشد که بتوانیم با ابتکارات خودروهای روز دنیا آشنا شویم.

بهینه سازی موتور خودروها

میرسلیم با اشاره به اقدامات صورت گرفته در جهت به سازی موتور خودروهای تولید شده در داخل کشور گفت: برای مثال در سال 1376 به این نتیجه رسیدیم که موتور پیکان مصرف سوخت و تولید آلایندگی بالایی دارد و با انجام طرح نوسازی روی موتور این خودرو، از مدل کاربراتور به مدل انژکتوری تبدیل شد و با نوسازی آن میزان تولید آلاینده این موتور 50 درصد کاهش یافت که در حال حاضر موتور پیکان به صورت محدود برای برخی از خودروهای وانتی تولید می شود.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در ادامه تصریح کرد: علاوه بر اقدامات صورت گرفته، توانستیم درسال  1385 موتور ملی پایه گاز را در داخل کشور تولید کنیم. چراکه به این نتیجه رسیدیم که برای تامین موتور پایه گاز باید اقدام به ساخت داخل کرد. علاوه بر این، از نظر مجموعه سازی تمام موتورهای مونتاژی را خودمان ارتقا داده ایم و در این زمینه ده ها طرح توسعه ای انجام شد و همه به نتیجه رسیده است. همچنین به سفارش وزارت نفت برای آن ها موتورهای دیزل طراحی کردیم.

فناوری بالا نیازمند سرمایه گذاری و هزینه بالا است

نماینده مردم تهران در ادامه با اشاره به فناوری و تکنولوژی موتورهای بومی تولید شده گفت: یکی از مهم ترین مسایل در فناوری و کیفیت موتور خودرو، برخورداری از دانش فنی هوشمندسازیِ سوخت رسانی در موتور خودرو است و خوشبختانه امروز به فناوری پایش مستقیم در موتورهای احتراقی رسیده ایم. علاوه بر این، برای تسلط و دستیابی به فناوری، پشتیبانی سیاسی نیاز است برای مثال در سال 1392 موتور دورگه (برقی-احتراقی) طراحی شد که از طرف دولت وقت، پشتیبانی نشد.

وی افزود: خودرو دورگه از نظر قیمت 50 درصد گران تر است، لذا باید یارانه مورد نیاز برای استفاده مقرون به صرفه از این خودروها اختصاص داده شود.

مصرف بنزین کشور بیشتر از میزان تولید بنزین است

میرسلیم در رابطه با میزان بالای مصرف سوخت در کشور گفت: میزان مصرف روزانه بنزین در کشور حدود 130 میلیون لیتر اما حجم تولید روزانه بنزین در کشور تنها 109 میلیون لیتر است. بنابراین برای جلوگیری از قاچاق و همچنین اصلاح الگوی مصرف بنزین باید مبلغ آن به حدود 90 درصد فوب خلیج فارس برسد که در حال حاضر این میزان قیمت فعلی با فوب خلیج فارس تفاوت فاحشی دارد.

وی با اشاره به اینکه برای بهبود کیفیت بنزین باید فناوری و مواد اولیه گران تری به سوخت افزوده شود گفت: بی شک اگر بخواهیم بنزین با کیفیت و استاندارد بالاتری را تولید کنیم باید از برخی مواد افزودنی دیگر و همچنین فرایند پالایش پیچیده تری استفاده کرد که این خود هزینه تولید بنزین با کیفیت تر را افزایش می دهد و در همه جای دنیا نیز این گونه است و هرچه استاندارد و کیفیت بنزین افزایش یابد هزینه آن نیز متعاقبا افزایش خواهد داشت.

نماینده مردم تهران در پایان افزود: یک بحث مهم این است که مانع سقوط ارزش سوخت شویم، امروز قیمت همه چیز افزایش داشته اما قیمت سوخت را نگه داشته ایم. با این حال یکی از مهم ترین تلاش های ما این است که با به روزرسانی فناوری مورد نیاز در موتور خودروها و به سازی آن ها، میزان مصرف این موتورها را بهینه سازی کرده تا بخشی از مصرف سوخت در کشور کاهش یابد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش شرط واردات خودرو چیست؟ / لزوم تخیصص یارانه برای خورو های برقی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش شرط واردات خودرو چیست؟ / لزوم تخیصص یارانه برای خورو های برقی"، کلیک کنید.