چه کسی به نتانیاهو تیر خلاص می زند؟

چه کسی به نتانیاهو تیر خلاص می زند؟

اولتیماتوم «بنیامین گانتز» رقیب و عضو کابینه جنگ «بنیامین نتانیاهو»، به پایان خود نزدیک می شود. «بنی» تهدید کرده اگر «بی بی» شروط او را قبول نکند، از کابینه جنگ بیرون می آید. فروپاشی کابینۀ جنگ، لزوما به معنای فروپاشی کابینه دولت نیست، اما می تواند پایان بخش نتانیاهو باشد.

به گزارش سقف شیبدار، به نقل از نور نیوز: تنش ها در کابینۀ جنگ «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسراییل به اوج خود رسیده است؛ «بنیامین گانتز» تا 18 خرداد مهلت داده تا نتانیاهو به زعم او بین «تفرقه و وحدت» همچنین بین «پیروزی و فاجعه»، یکی را انتخاب کند و اولتیماتوم داد اگر نتانیاهو خواسته هایش را برآورده نکند، از کابینه جنگ کناره گیری خواهد کرد. کابینه جنگی رژیم صهیونیستی، پس از 7 اکتبر شکل گرفت و اختیار تصمیمات کلان از کابینه دولت به این کابینه منتقل شد.

«بنی» کیست؟

گانتز کهنه سرباز نیروهای دفاعی رژیم اسراییل (IDF) است که از سال 2011 تا 2015 به عنوان رییس ستاد ارتش اسراییل خدمت می کرد. او سال 2018 وارد عرصه سیاست شد و از آن زمان چندین بار نتانیاهو را به عنوان نخست وزیر به چالش کشیده است.

اواخر سال 2018 در آستانه انتخابات زودهنگام، گانتز یک حزب سیاسی جدید به نام «مقاومت اسراییل» تشکیل داد و خواستار اصلاحات داخلی شد ؛ برنامه ای که ناظران معتقد بودند قصد دارد میانه روهای سرخورده از نتانیاهو را جذب کند.

گانتز با یاییر لاپید متحد شد تا یک لیست انتخاباتی مشترک به نام «آبی و سفید» تشکیل دهد. انتخاباتی که آوریل 2019 برگزار شد، اما برنده مشخصی نداشت و رژیم اسراییل را دو بار دیگر در طول سال بعد به انتخابات واداشت. نتیجه سومین دوره انتخابات که مارس 2020 برگزار شد، نیز غیرقطعی بود.

در یک تحول تاریخی، هم یسراییل بیتنو که یک حزب راست افراطی است و هم لیست انتخاباتی که منافع شهروندان فلسطینی رژیم اسراییل را نمایندگی می کند، از گانتز برای نخست وزیری حمایت کردند.

اما گانتز در آن مقطع که همه گیری کرونا بیداد می کرد، موافقت کرد که یک دولت وحدت اضطراری تحت رهبری نتانیاهو تشکیل شود؛ متعاقب این تصمیم بود که بخشی از «آبی و سفید»ها به رهبری لاپید، حزب را ترک کردند تا اپوزیسیون را رهبری کنند. گانتز ابتدا به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر دفاع خدمت می کرد و باید نوامبر 2021 نخست وزیرمی شد، اما با فروپاشی «دولت وحدت» در اواخر سال 2021 گانتز به نخست وزیری نرسید.

زمانی که نفتالی بنت، رهبری ایتلاف وحدت، موفق شد نتانیاهو را در سال 2021 برکنار کند، گانتز را در کابینۀ جدید به عنوان وزیر دفاع حفظ کرد. هنگامی که دولت گسترده اما شکننده بنت در سال 2022 فروپاشید، گانتز با تشکیل یک فهرست انتخاباتی مشترک به نام «وحدت ملی» تلاش کرد تا مانع بازگشت نتانیاهو شود. اما نتانیاهو در انتخابات پیروز شد و روند حوادث به گونه ای دیگر رقم خورد.

گانتز در اپوزیسیون حضور داشت و منتقد سرسخت دولت جدید نتانیاهو و تلاش های او در سال 2023 برای تغییر قوانین اساسی و تصویب قانون اصلاحات قضایی رژیم اسراییل بود. او از این طرح به عنوان یک «کودتای قانونی» با «تاثیر مرگبار بر امنیت ملی» یاد می کرد.

رویکرد امنیتی و نظامی بنی گانتز

 مواضع سیاسی گانتز اغلب بر امنیت و دفاع متمرکز شده است که نشان دهنده پیشینۀ نظامی او است. گانتز از یک بازدارندگی نظامی قوی در برابر تهدیدات علیه امنیت رژیم اسراییل، به ویژه از سوی ایران و حزب الله لبنان، دفاع کرده است.

در مورد مسیلۀ فلسطین گانتز برخلاف نتانیاهو حمایت خود را از راه حل دو دولتی برای مناقشه اسراییل و فلسطین ابراز و اعلام کرده که رژیم اسراییل باید در کنار یک کشور غیرنظامی فلسطینی برای صلح و امنیت تلاش کند.

گانتز در عین حال که از رویکرد نتانیاهو در مورد شهرک سازی انتقاد دارد، معتقد است بلوک های بزرگ شهرک سازی باید در هر توافق صلح آینده، بخشی از اسراییل باقی بمانند. به طور کلی، مواضع سیاسی بنی گانتز با رویکردی عمل گرایانه به مسایل امنیتی و دفاعی نگاه می کند و خواستار گفتگو و مصالحه در مورد موضوعات دیگر مانند درگیری رژیم اسراییل و فلسطین همچنین امور مذهبی است.

گانتز به ویژه در مقایسه با سیاست های راست گرایانه تر نتانیاهو، فردی میانه رو به حساب می آید. با این حال، موضع او درباره تشکیل دولت فلسطین تا حدی مبهم است.

افزایش محبوبیت رقیب نتانیاهو

محبوبیت گانتز اخیراً افزایش یافته است و نظرسنجی ها نشان می دهد که در صورت برگزاری انتخابات، او می تواند یک نامزد قوی برای پست نخست وزیری باشد و این همان چیزی است که این روزها نام او را بیش از گذشته بر سر زبان ها انداخته و نتانیاهو را به وحشت واداشته است.

دفتر نتانیاهو پاسخ تندی به تهدید نتانیاهو داده است و اعضای افراطی کابینۀ او عنوان داشته اند که نتانیاهو نباید به گانتز باج بدهد. در نهایت به نظر می رسد که نتانیاهو باید بین فروپاشی کابینۀ جنگ توسط بنی گانتز یا خروج متحدان راست افراطی خود از کابینه یکی را انتخاب کند!

پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چه کسی به نتانیاهو تیر خلاص می زند؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چه کسی به نتانیاهو تیر خلاص می زند؟"، کلیک کنید.