یونان اس-300 و پاتریوت به اوکراین نمی دهد

یونان اس-300 و پاتریوت به اوکراین نمی دهد

نخست وزیر یونان گفت، این کشور قصد ندارد سامانه های پدافند هوایی اس-300 و پاتریوت را به اوکراین بفرستد زیرا آنها «برای حفاظت از یونان مهم» هستند.

به گزارش سقف شیبدار، «کریاکوس میتسوتاکیس»، نخست وزیر یونان طی مصاحبه ای با یک پایگاه خبری یونانی بیان کرد: «حس می شود که اوکراین در حال شکست است و روسیه در بسیاری از جبهه ها در حال پیشروی می باشد و اوکراینی ها دایما درخواست سلاح می کنند و پیشتر پرسیده اند که چرا آتن نمی تواند سیستم های پاتریوت را به کی یف منتقل کند.»

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش کرد، سیستم های پاتریوت پیشتر به عربستان سعودی فرستاده شده بودند، جایی که هیچ تهدیدی فوری وجود ندارد.

نخست وزیر یونان افزود: «پاتریوت به دلایل ژیوپلیتیکی در عربستان سعودی است زیرا ما می خواهیم در آن منطقه حضور داشته باشیم، جایی که ناآرامی های زیادی نیز وجود دارد. ما هم چنین یک ناو به دریای سرخ فرستادیم زیرا نسبت به آزادی دریانوردی مشتاق هستیم.»

او تاکید کرد: «یونان سیستم های دفاع هوایی کوتاه برد را از بودجه مازاد دفاعی به اوکراین ارسال کرده است و این مشکلی را با ستاد کل دفاع ملی ما ایجاد نمی کند. و یادآور می شوم که یونان به هر حال باید از سیستم های تسلیحاتی روسیه مستقل شود.»

میتسوتاکیس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تحت چه شرایطی یونان اس-300 را به اوکراین ارسال خواهد کرد، گفت: «یونان اس-300 را به اوکراین منتقل نخواهد کرد زیرا ما اکنون به آنها نیاز داریم.»

این درحالیست که وی ادعا کرد: «اگر اوکراین به هر طریقی شکست بخورد، تهدید روسیه به اروپا بسیار نزدیک تر خواهد شد. اوکراین نباید شکست بخورد.»

طی هفته های گذشته یک منبع آگاه به روزنامه فایننشال تایمز گفت مقامات اتحادیه اروپا و ناتو فشاری را علیه نخست وزیران یونان و اسپانیا وارد می کنند تا این کشورها سامانه های دفاع هوایی پیشرفته خود را به اوکراین بفرستند.

همزمان با اینکه نیروهای روسیه اخیرا پیشرفت چشمگیری در میدان نبرد داشته اند، «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور اوکراین از متحدان غربی درخواستی فوری مبنی بر دریافت هفت سامانه دفاع هوایی دیگر را عنوان کرده است.

یک منبع آگاه در گفت وگو با روزنامه فایننشال تایمز پیشتر افشا کرد که مقاماتی در اتحادیه اروپا و ناتو فشار شدید را علیه «کریاکوس میتسوتاکیس» نخست وزیر یونان و «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا اعمال می کنند تا این کشورها سامانه های دفاع هوایی پیشرفته خود را در اختیار اوکراین قرار دهند.

پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یونان اس-300 و پاتریوت به اوکراین نمی دهد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یونان اس-300 و پاتریوت به اوکراین نمی دهد"، کلیک کنید.