10 اقتصاد برتر دنیا در سال 2024 / ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان کدامند؟ (+ جدول)

به گزارش سقف شیبدار، با بررسی آمارها و داده های مرتبط با تولید ناخالص داخلی کشورها 10 اقتصاد برتر جهان برای سال 2024 را معرفی کرده است.

اکو نگار در گزارشی آورده که بر اساس داده های مرتبط با تولید ناخالص داخلی کشورها، ایالات متحده آمریکا، چین، ژاپن، آلمان و هند بزرگترین اقتصادهای جهان در سال 2024 خواهند بود. تولید ناخالص داخلی به عنوان یک معیار کلیدی برای ارزیابی بزرگی اقتصاد یک کشور به شمار می رود.

5 کشور برتر تولید ناخالص داخلی در جهان کدامند؟

بررسی آمار مرتبط با تولید ناخالص داخلی کشورها نشان می دهد که ایالات متحده، چین، ژاپن، آلمان و هند به ترتیب در سال 2024 پنج اقتصاد برتر جهان را تشکیل خواهند داد.

جدول زیر 10 اقتصاد برتر (ثروتمندترین) جهان در را سال 2024، برگرفته از داده های صندوق بین المللی پول (از 07 فوریه 2024) نشان می دهد.

10 اقتصاد ثروتمند جهان در سال 2024

جدول تولید ناخالص کشورها

چرا ایالات متحده برترین اقتصاد جهان است؟

داده های آماری نشان می دهند که تولید ناخالص داخلی کشور آمریکا 27974 میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی بر اساس سرانه (هزار نفر) 83.06 دلار است. همچنین نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی 1.5٪ اعلام شده است.

با وجود این آمارها، ایالات متحده جایگاه خود را به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان و ثروتمندترین کشور دنیا حفظ کرده است.

چین، دومین اقتصاد برتر جهان

بر اساس آمارهای صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص داخلی کشور 18566 میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی بر اساس سرانه (هزار نفر) 13.16 دلار است. همچنین نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی کشور چین 4.2٪ اعلام شده است.

در سال های اخیر، چین رشد قابل توجهی در حوزه اقتصاد داشته و از رتبه چهارم در سال 1960 به رتبه دوم در سال 2023 رسیده است. اقتصاد چین عمدتاً به تولید، صادرات و سرمایه گذاری وابسته است. این کشور دارای نیروی کار گسترده، پشتیبانی قوی دولتی، پیشرفت های زیرساختی و بازار مصرفی در حال گسترش است. به همین دلیل چین توانسته به رتبه دوم برترین اقتصادهای جهان دست یابد.

تمرکز آلمان روی بازارهای صادراتی

بر اساس داده های صندوق بین المللی پول ، تولید ناخالص داخلی کشور آلمان 4730 میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی بر اساس سرانه (هزارنفر) 56.04 دلار است. همچنین نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی در کشور آلمان 0.9٪ اعلام شده است.

از آنجایی که اقتصاد آلمان به شدت بر صادرات متمرکز است، تمرکز روی بخش های مهندسی، خودروسازی، شیمیایی و داروسازی بسیار بالاست. آلمان از نیروی کار ماهر، ابتکارات تحقیق و توسعه قوی و تمرکز روی بهره وری بالا بهره می برد.

ژاپن، اقتصادی مبتنی بر فناوری پیشرفته

بر اساس اصلاعات صندوق بین المللی پول ، تولید ناخالص داخلی کشور ژاپن 4291 میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی این کشور بر اساس سرانه (هزار نفر) 34.55 دلار است. نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی کشور ژاپن 1.0٪ اعلام شده است.

اقتصاد برجسته ژاپن قدرت تولید، صنعت و خدمات خود را با تمرکز روی فناوری پیشرفته متمایز کرده است. بخش های برجسته اقتصاد و صنعت ژاپن شامل خودرو، الکترونیک، ماشین آلات و حوزه های مالی است. علاوه بر این، ژاپن به دلیل اخلاق کاری تزلزل ناپذیر، پیشرفت های تکنولوژیکی و صادرات استثنایی با کیفیت برتر در دنیا شناخته شده است.

اقتصاد هند، سوار بر موج فناوری اطلاعات

بر اساس آمارهای صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص داخلی هند 4112 میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی این کشور بر اساس سرانه (هزارنفر) 2.85 دلار است. همچنین، نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی کشور هند 6.3٪ اعلام شده است.

کشور هند در رتبه بندی تولید ناخالص داخلی جهان در سال 2024 در رتبه پنجم قرار گرفته است. اقتصاد هند دارای تنوع و رشد سریع است که توسط بخش های کلیدی مانند فناوری اطلاعات، خدمات، کشاورزی و تولید تقویت می شود.

لندن، مرکز مالی جهان

بر اساس صندوق بین المللی پول تولید ناخالص داخلی بریتانیا 3592 میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی این کشور بر اساس سرانه (هزار نفر) 52.43 دلار است. همچنین، نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی کشور بریتانیا 0.6٪ اعلام شده است.

اقتصاد بریتانیا ترکیبی از بخش های خدمات، تولید، مالی و … است. لندن به عنوان یک مرکز مالی در سراسر جهان عمل کرده و سرمایه گذاری های خارجی را جذب می کند. رشد اقتصادی بریتانیا علاوه بر موراد ذکر شده با اتحادهای تجاری و جهانی شدن آن شکل می گیرد.

تمرکز اقتصاد فرانسه روی صنایع متنوع

بر اساس آمارهای صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص داخلی فرانسه 3182 میلیارد دلار وتولید ناخالص داخلی این کشور بر اساس سرانه (هزارنفر) 48.22 دلار است. همچنین نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی کشور فرانسه 1.3٪ اعلام شده است.

فرانسه در سال 2023 تولید ناخالص داخلی 2920 میلیارد دلاری داشت. اقتصاد فرانسه با وجود تنوع بالا بر صنایعی مانند هوافضا، گردشگری، کالاهای لوکس و کشاورزی تمرکز دارد. فرانسه به دلیل سیستم رفاه اجتماعی قوی، زیرساخت های توسعه یافته و سرمایه گذاری قابل توجه در تحقیق و توسعه مشهور است.

ایتالیا، سومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا

آمارهای صندوق بین المللی پول نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی ایتالیا 2280 میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی این کشور بر اساس سرانه (هزار نفر) 38.93 دلار است. نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی کشور فرانسه 0.7٪ اعلام شده است.

ایتالیا به عنوان سومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا دارای یک بازار بسیار توسعه یافته است. این کشور به دلیل بخش تجاری تاثیرگذار و پیشرو و صنعت کشاورزی در جهان شناخته شده است.

برزیل، مرکز جهانی تولید و صادرات محصولات کشاورزی

بر اساس داده های صندوق بین المللی پول،تولید ناخالص داخلی برزیل 2272 میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی این کشور بر اساس سرانه (هزارنفر) 11.03 دلار است. نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی کشور برزیل 1.5٪ اعلام شده است.

اقتصاد برزیل دارای بخش های گسترده ای است که شامل کشاورزی، معدن، تولید و خدمات می شود. قابل ذکر است، این کشور مرکز جهانی برجسته برای تولید و صادرات محصولات کشاورزی است. عوامل متعددی از جمله قیمت کالاها، مصرف داخلی و پیشرفت زیرساخت ها، رشد اقتصاد برزیل را سرعت بخشیده است.

تکیه اقتصاد کانادا روی منابع طبیعی این کشور

آمارهای صندوق بین المللی پول می گویند، تولید ناخالص داخلی کانادا 2242 میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی این کشور بر اساس سرانه (هزارنفر) 55.53 دلار است. همچنین نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی کشور کانادا 1.6٪ اعلام شده است.

اقتصاد کانادا به شدت به منابع طبیعی فراوان خود متکی است که شامل نفت، گاز، مواد معدنی و الوار می شود. علاوه بر این، این کشور دارای بخش خدمات پر رونق، صنعت تولیدی تثبیت شده و تعهدی استوار برای پرورش نوآوری و پیشرفت های تکنولوژیکی است.

بزرگترین اقتصاد آسیا کدام است؟

بزرگترین اقتصاد آسیا، چین است، این کشور با تولید ناخالص داخلی اسمی بیش از 19374 میلیارد دلار در سال 2024 فعالیت خواهد کرد. ژاپن و هند در رتبه بندی تولید ناخالص داخلی در آسیا پس از چین قرار دارند.

فقیرترین کشورهای جهان کدامند؟

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی صندوق بین المللی پول، کشورهای سودان جنوبی، بوروندی(کشوری در آفریقا)،آفریقای مرکزی، سومالی، کنگو، موزامبیک، نیجر، مالاوی، چاد و لیبریا به ترتیب فقیرترین کشورهای جهان هستند.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "10 اقتصاد برتر دنیا در سال 2024 / ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان کدامند؟ (+ جدول)" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "10 اقتصاد برتر دنیا در سال 2024 / ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای جهان کدامند؟ (+ جدول)"، کلیک کنید.