6 ماده معجزه گر برای ورزش

6 ماده معجزه گر برای ورزش

تحقیقات در مورد فواید عملکرد مواد غذایی ادامه دارد و برخی از این مواد دارای نتایج مشخص در خصوص بهبود عملکرد ورزشی هستند.

به گزارش سقف شیبدار، کلمه superfood در میان ورزشکاران زیاد مطرح می شود اما واقعا برخی از مواد غذایی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا عملکرد بهتری نسبت به سایرین داشته باشید؟ در این مطلب قصد داریم غذاهای مختلفی را که برای افزایش عملکرد تبلیغ می شوند و اینکه آیا واقعا ارزش توجه برای ورزشکاران را دارند بررسی می کنیم.

چغندر و اسفناج برای گردش خون

بر اساس این مطلب که از سوی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در اختیار سقف شیبدار قرار گرفته، آمده است: چغندر و اسفناج حاوی مقادیر زیادی اکسید نیتریک هستند، ترکیبی که برخی مطالعات نشان داده اند جریان خون را افزایش داده و عملکرد عروق را بهبود می بخشند. فواید استفاده از مکمل نیترات رژیمی با استفاده از نیم لیتر آب چغندر تنها در شش روز، برای بهبود تحمل ورزشکاران در تمرینات با شدت بالا مثل دوچرخه سواری 10 کیلومتر مشخص شد حتی تنها 2.5 ساعت پس از مصرف آب چغندر بهبودهایی در عملکرد ورزشی ورزشکار مشاهده شده است به این معنی که آن ها می توانند فورا بدون فرآیند پیچیده بلع از فواید آن بهره ببرند.

ورزشکاران ممکن است نتایج بهتری از آب چغندر به جای مصرف چغندر کامل ببینند زیرا آب چغندر می تواند دوز کافی از اکسید نیتریک را برای بهبود عملکرد در اختیار ورزشکار قرار دهد. مقدار دوز کافی مصرفی چغندر یا اسفناج برای ورزشکاران باید 200 تا 300 گرم باشد که تقریبا سه برابر یک وعده معمولی است! آب گیری این غذاها بهره گیری از مزایای عملکردی آن را برای ورزشکاران بسیار آسان تر می کند.

آب آلبالوی ترش برای خواب راحت؟

آب آلبالوی ترش اخیرا برای بهبود کیفیت و مدت خواب تبلیغ شده در حالی که به طور مستقیم بر عملکرد تاثیر نمی گذارد. ممکن است ورزشکاران برای ریکاوری به ویژه در دوره هایی که بار تمرینی زیاد است و به خواب رفتن دشوار است نسبت به این امر علاقه داشته باشند.

در حالی که مطالعات محدودی وجود دارد اما مجموعه شواهد فعلی حاکی از آن است که مصرف 240 میلی لیتر آب آلبالو ترش یکی دو ساعت قبل از خواب می تواند خواب را بهبود بخشد. 

آب نارگیل برای تامین آب کافی!

افکار عمومی به شما می گویند که آب نارگیل در مقایسه با آب معمولی یا نوشیدنی های ورزشی یک گزینه آبرسانی عالی است با این حال، تحقیقات فواید اندکی را برای هیدراته کردن با آب نارگیل پیشنهاد کرده اند. برخی از مطالعات نیز دریافته اند که آب نارگیل در مقایسه با یک نوشیدنی ورزشی استاندارد، نفخ و ناراحتی دستگاه گوارش را افزایش می دهد و اگر آب نارگیل را دوست دارید، استفاده از آن برای آبرسانی مجدد بعد از ورزش ضرری ندارد اما اگر آب معمولی یا نوشیدنی های ورزشی را ترجیح می دهید اینها نیز به همان اندازه کارساز خواهند بود.

بر اساس تحقیقات انجام شده، به دلیل احتمال بروز ناراحتی های گوارشی، هیدراتاسیون با استفاده از آب نارگیل قبل از تمرین توصیه نمی شود.

آب هندوانه برای ریکاوری

سیترولین موجود در هندوانه پیش ساز آرژنین است، بستری که برای ایجاد اکسید نیتریک استفاده می شود. همچنین مشخص شده است که استرس، اکسیداتیو را در بافت عضلانی کاهش می دهد.

محققان دریافته اند که مصرف 500 میلی لیتر آب هندوانه 1 تا 2 ساعت قبل از تمرین می تواند درد عضلانی و ضربان قلب در حالت استراحت را پس از تمرین کاهش دهد، در نتیجه به طور بالقوه زمان لازم برای ریکاوری ورزشکاران را کوتاه می کند. آب هندوانه همچنین می تواند یک راه عالی برای دریافت کربوهیدرات های آسان هضم قبل از تمرین باشد اما اگر به غذاهای با فروکتوز بالا حساس هستید، حتما آن را در تمرینات به میزان کم تست کنید تا مطمین شوید که این کار درست بوده و باعث ناراحتی دستگاه گوارش شما نمی شود.

پودر پروتیین برای عضله سازی

وقتی صحبت از پودر پروتیین به میان می آید، بحث بر سر این به وجوذ می آید که پروتیین مکمل است یا نه؟ در حالت ایده آل، ورزشکاران باید ابتدا در مورد تامین پروتیین مصرفی به غذا تکیه کنند. مصرف پروتیین در اشکال مصنوعی (مثلا پودر پروتیین) هیچ مزیتی بر بدست آوردن پروتیین از مسیر خوردن غذاهای غنی از پروتیین ندارد. علاوه بر این، مکمل ها همیشه خطر آلوده شدن به مواد ممنوعه را دارند، بنابراین بهینه سازی تغذیه شما می تواند جایگزینی عالی برای تامین پروتیین باشد.

پایان خبر سقف شیبدار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "6 ماده معجزه گر برای ورزش" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "6 ماده معجزه گر برای ورزش"، کلیک کنید.